klucz pneumatyczny kontra elektryczny

Klucz udarowy to narzędzie szeroko stosowane w praktycznie każdym warsztacie samochodowym. Wysoka efektywność, niska awaryjność oraz zredukowanie do minimum wymaganej siły ręcznej operatora to cechy, dzięki którym stanowi zawsze opłacalny i uzasadniony zakup. Podstawową różnicą między dostępnymi modelami jest sposób ich zasilenia. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, co jest lepsze – klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny?

Klucz udarowy – podstawowe i najważniejsze różnice

Klucz udarowy to narzędzie ręczne przeznaczone do odkręcania oraz dokręcania różnych śrub i nakrętek. W efekcie ze względu na ich uniwersalność i mnogość zastosowań są jednymi z najczęściej spotykanych w warsztatach samochodowych i nie tylko. Dużą różnicą między nimi jest sposób zasilenia.

  • Klucze pneumatyczne są zasilane sprężonym powietrzem, dlatego do ich działania niezbędny będzie dostęp do instalacji sprężonego powietrza bądź osobnego kompresora powietrza (sprężarki). Pneumatyczne klucze udarowe to stosunkowo lekkie narzędzia, które podczas pracy generują wysoki moment obrotowy.
  • Klucze elektryczne mają zupełnie inną charakterystykę, gdyż do ich zasilenia niezbędne jest zastosowanie energii elektrycznej. Zaletą jest możliwość ich użycia wszędzie tam, gdzie jest dostęp do sieci energetycznej, wadą natomiast wyższe koszty eksploatacyjne oraz większa waga. Wynika ona w głównej mierze z tego, że klucz elektryczny ma masywny silnik wbudowany bezpośrednio w obudowie. W efekcie praca za jego pomocą może być uciążliwa i trudna, jednak możliwa w praktyce wszędzie.

Klucz udarowy na powietrze i elektryczny – szczegółowe parametry

Klucze udarowe elektryczne i pneumatyczne mają zupełnie różne parametry użytkowe i właściwości techniczne. Wszystkie są bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy. Warto jednak dopasować je do konkretnych potrzeb. Nie zawsze urządzenia, które sprawdzą się znakomicie w wymagających zadaniach, będą równie opłacalnym zakupem w przypadku okazjonalnego użytkowania.

Moment obrotowy

To w zasadzie najważniejszy parametr świadczący o wydajności danego urządzenia. Wyższy moment obrotowy sprawdzi się doskonale w użytku profesjonalnym jako podstawowe narzędzie do dokręcania śrub np. w kołach ciężarowych. Klucz udarowy pneumatyczny jest w tej kategorii niekwestionowanym zwycięzcą. Istotne jest jednak to, jakie ciśnienie ma klucz pneumatyczny. Wpływa ono bowiem znacząco na kwestię mocy i zakres zastosowania.

Sposób obsługi

W pracy warsztatowej liczy się także czas realizacji poszczególnych zadań, dlatego istotnym parametrem jest nie tylko moc, lecz również łatwość jej zastosowania. Elektryczny klucz udarowy ma wbudowany silnik, czasami także pojemny i wysoce wydajny akumulator. To negatywnie wpływa na jego wagę i stosunek mocy do łatwości jej zastosowania. Pneumatyczne klucze udarowe są znacznie lżejsze – kompresor podający powietrze pod wysokim ciśnieniem znajduje się poza obudową klucza.

Koszt zakupu klucza udarowego

Oczywiście nie można pominąć aspektu ceny, która podczas wyboru typu klucza udarowego może mieć nawet decydujące znaczenie. Pneumatyczny oraz elektryczny klucz udarowy są dostępne w podobnej cenie, różnica jednak może poszerzać się podczas wyboru osprzętu. Modele elektryczne są gotowe do pracy w zasadzie od razu po ich zakupie, klucze udarowe pneumatyczne wymagają jednak także kompresora lub całej instalacji ze sprężonym powietrzem.

Trwałość i bezawaryjność

W przypadku klucza udarowego liczy się bezawaryjność – urządzenia te w wielu firmach stanowią podstawowe urządzenie, bez którego dalsza praca przedsiębiorstwa nie jest możliwa. Warto stawiać na renomowane marki i kupować narzędzia znane wśród przedsiębiorców, dopracowane na przestrzeni wielu lat. Zakup wytrzymałego kompozytowego klucza udarowego z reguły oznacza brak ryzyka uszkodzenia obudowy, a tym samym także brak kosztownych przestojów. Elektryczne klucze uchodzą za mniej trwałe, działają pod dużym obciążeniem. Najbardziej narażony na usterki jest ich silnik.

Jak wybrać odpowiednie klucze udarowe?

Klucze udarowe są opisywane przez szczegółowe parametry, które mają decydujący wpływ na ich wydajność, usterkowość oraz wygodę użytkowania. Zarówno narzędzia pneumatyczne, jak i elektryczne, mają zupełnie różne zalety i wady, dlatego mimo realizowania tej samej pracy nie powinno się stosować ich zamiennie. Warto zadbać o to, aby w komplecie znalazł się zestaw nasadek udarowych, a w elektrycznym urządzeniu na akumulator – wskaźnik poziomu naładowania baterii.

Klucz udarowy elektryczny – czy się sprawdza do trudnych zastosowań?

Charakterystyczną cechą elektrycznych kluczy udarowych jest ich znacznie mniejsza moc (moment obrotowy) niż urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem. To kwestia, która zdecydowanie wpływa na ich zastosowanie. Urządzenia te sprawdzą się dobrze między innymi w przypadku niewielkiego serwisu mobilnego czy podczas budowy domu, nie jest to jednak optymalny wybór w profesjonalnych i dużych przedsiębiorstwach, które realizują np. hurtową wymianę opon. W pełni naładowane zapewnią dość długi czas pracy na baterii, jednak przy napędzie elektrycznym nie można liczyć na zbyt wysoką wydajność. Każde urządzenie powinno również zapewnić bezpieczeństwo – to podstawa.

Jak działa klucz pneumatyczny i gdzie go wykorzystać?

Klucze udarowe zasilane sprężonym powietrzem mają nieco inną charakterystykę, która wpływa także na sposób użytkowania urządzenia. Niezbyt skomplikowana budowa, lecz zarazem również bardzo wysoki moment obrotowy, umożliwiają zastosowanie tych urządzeń także w najtrudniejszych, profesjonalnych aplikacjach, w których na pierwszym miejscu stawia się wydajność. Nie obejdzie się bez stałego dostępu do sprężarki powietrza, dlatego z reguły wykorzystuje się je w warsztatach stacjonarnych. Długie przewody pozwalają jednak na właściwą jakość usługi także w przypadku dużych, wielkopowierzchniowych warsztatów przemysłowych.

Klucz pneumatyczny czy elektryczny?

Wybór odpowiednich narzędzi to klucz do sukcesu. Wie o tym doskonale każdy domowy majsterkowicz oraz właściciel dużej firmy czy mniejszego serwisu pojazdów osobowych, ciężarowych czy specjalistycznych. Warto zachować rozsądek i ocenić dokładnie zarówno pneumatyczne, jak i elektryczne urządzenia – często okazuje się, że wstępnie wyselekcjonowane przez nas narzędzie nie spełni naszych oczekiwań.

Warto ocenić tryb pracy oraz jej trudność czy też ilość wolnej przestrzeni. Nowoczesne urządzenia są co prawda wysoce wydajne i dobrze dopracowane, jednak nie zawsze ich wielkość, ergonomia czy waga idą w parze z momentem obrotowym. Klucz udarowy pneumatyczny oraz elektryczny warto wybrać z głową i bez pośpiechu – w ten sposób można ograniczyć wydatki i zakupić model odpowiedniej mocy.

FAQ:

  • Co jest lepsze, klucz udarowy elektryczny czy pneumatyczny?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Klucze udarowe są bardziej wytrzymałe i mocniejsze, wymagają jednak przyłącza do sprężonego powietrza. Elektryczne z kolei są tańsze w zakupie, lecz cechują się nieco mniejszą wydajnością.

  • W jakich zastosowaniach sprawdzi się klucz udarowy, a w jakich pneumatyczny?

Klucz udarowy pneumatyczny jest przeznaczony do trudnych i wymagających prac, np. w zakładach wytwórczych, podczas gdy elektryczny sprawdzi się najlepiej w użytkowaniu okazjonalnym, np. w przydomowym warsztacie.

  • Najważniejsze parametry kluczy udarowych.

Wśród wielu parametrów kluczy udarowych, które należy wziąć pod uwagę w chwili zakupu, warto wymienić moc (moment obrotowy), wagę całego urządzenia oraz jego obsługę.

Oceń ten post!

3.2 / 5. Liczba głosów: 6