obsługa techniczna kompresorów

Najlepsze kompresory na rynku produkowane są, by służyły przez wiele lat nawet w trudnych warunkach. To skomplikowane urządzenia, na które składa się wiele części – zespołów i podzespołów. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie sprężarek w długim okresie, ważna jest okresowa obsługa techniczna tychże maszyn. Umożliwi to trwałe działanie urządzeń bez przerw i niespodziewanych usterek.

 

Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, jak ważny jest serwis sprężarek. Dziś przybliżamy kwestię regularnej obsługi kompresora, która może ustrzec przed poważnymi usterkami.

Korzystanie ze sprężarek powietrza aż do momentu, gdy przestaną działać, jest najgorszym z możliwych rozwiązań, gdyż naraża się przedsiębiorstwo na duże koszty związane z ich naprawą. A ta może potrwać wtedy naprawdę długo, co niesie za sobą wielkie straty związane z przestojami w produkcji. Wyłącznie systematyczna obsługa techniczna przeprowadzana przez profesjonalistów wydłuża żywotność oraz utrzymuje sprawność i wydajność kompresorów. Dlatego też odpowiedni dozór techniczny jest kluczowy z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Obsługa techniczna kompresorów – najważniejsze kwestie

  • Proces sprężania – w kompresorach kluczowy jest stopień sprężający. Zniszczyć go może zbyt wysoka temperatura, zanieczyszczone powietrze oraz olej. Konieczne jest monitorowanie pracy stopnia sprężającego, a o problemie może sugerować zbyt głośna praca oraz wibracje.
  • Praca silnika elektrycznego – powinna być regularnie obserwowana. Należy smarować łożyska oraz zapewniać niską temperaturę wewnątrz.
  • Wymiana filtrów – to jedna z prostszych i bardziej skutecznych metod na utrzymanie sprężarki w bardzo dobrym stanie. Zmniejsza zanieczyszczenia i zużycie stopnia sprężającego.
  • Wymiana oleju – jest niezwykle ważna, gdyż płyn ten zbiera zanieczyszczenia, a dzięki temu odciąża inne części, schładza je i uszczelnia.
  • Sprawne połączenia – niektóre z zespołów sprężarek generują wibracje wpływające na luzowanie się śrub i nakrętek. Aby temu zapobiec, należy regularnie sprawdzać pewność połączeń i dokręcać wyżej wymienione elementy.
  • Skuteczny system bezpieczeństwa – jest on istotny, gdy sprężarka wyłączy się np. z powodu przekroczenia dopuszczalnej temperatury oleju. Kluczowe dla ochrony maszyny jest, aby ten proces zadziałał automatycznie.
  • Utrzymanie czystości chłodnic – podczas obsługi technicznej kompresorów zaleca się kontrolę czystości chłodnicy raz w miesiącu i ewentualne czyszczenie w razie potrzeby (czyszczenie zalecane co 1500 rbh).

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0