Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Sprężarki dla przemysłu farmaceutycznego

Przemysł farmaceutyczny jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki, odpowiadając za badania, rozwijanie, produkcję oraz dystrybucję leków i innych produktów związanych z opieką zdrowotną. Ponieważ ma na celu zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność produktów, cały sektor przemysłu obejmują rygorystyczne standardy i ścisłe kontrole. Z tego względu wszelkie urządzenia wykorzystywane przy produkcji muszą być niezawodne i spełniać szereg wymagań.

Przemysł farmaceutyczny to zatem dziedzina, w której bezkompromisowe standardy jakości, niezawodności oraz precyzja mają kluczowe znaczenie. Pneumatik w pełni rozumie potrzeby farmacji, dla której zostały stworzone unikalne rozwiązania sprężarkowe specjalnie dostosowane do potrzeb dynamicznego i wymagającego środowiska przemysłu farmaceutycznego.

Sprężarki i kompresory dla przemysłu farmaceutycznego – kluczowe cechy i parametry

Sprężarki dla przemysłu farmaceutycznego mają wiele kluczowych cech i parametrów, które są istotne dla skutecznej i bezpiecznej produkcji leków i innych środków farmaceutycznych.

 • Zachowanie czystości w sprężonym powietrzu – w branży farmaceutycznej konieczne jest zapewnienie wysokiej jakości powietrza, wolnego od zanieczyszczeń i mikroorganizmów, dlatego niezbędne jest uzdatnianie sprężonego powietrza za pomocą filtrów wstępnych i dokładnych, osuszaczy oraz filtracji węglowej. Nasze sprężarki dla przemysłu farmaceutycznego zapewniają nie tylko czyste i sprężone powietrze, ale również minimalizują ryzyko zanieczyszczeń i utraty jakości produktów.
 • Stabilność ciśnienia – procesy produkcyjne w tej branży wymagają precyzyjnego utrzymania określonego ciśnienia, aby zapewnić odpowiednią jakość produktów.
 • Wydajność sprężarek – im wyższa wydajność sprężarki, tym większa ilość powietrza może zostać dostarczona do procesów produkcyjnych. To z kolei pozwala na zwiększenie tempa produkcji i skrócenie czasu potrzebnego do wytwarzania leków.

Sprężarki i kompresory do przemysłu farmaceutycznego – zastosowanie sprężonego powietrza

Zastosowanie sprężonego powietrza w sektorze farmaceutycznym jest wszechstronne i szerokie. Obejmuje przede wszystkim dwie główne dziedziny, czyli wykorzystanie sprężonego powietrza jako narzędzia bezpośrednio w procesach produkcji leków oraz zapewnienie odpowiednich warunków do przeprowadzania tych procesów. Natomiast jeśli chodzi o konkretne obszary sprężarek, maszyny są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie odbywa się:

 • tworzenie ochronnej warstwy na tabletkach poprzez powlekanie, które ma zapewnić kształt i ochronę przed bakteriami,
 • oddzielanie substancji leczniczych od zanieczyszczeń (odbywa się poprzez sprężarki, które dostarczają sprężone powietrze bezolejowe, w 100% wolne od zanieczyszczeń),
 • wspomaganie procesów produkcyjnych, takich jak mieszanie, napełnianie i przesypywanie substancji leczniczych,
 • czyszczenie akcesoriów używanych w produkcji, takich jak ampułki, butelki czy kolby,
 • sterowanie układami pneumatycznymi i napędzanie ich za pomocą sprężonego powietrza,
 • precyzyjne określanie proporcji substancji w tabletkach powlekanych,
 • przedmuchiwanie narzędzi i maszyn w celu zachowania sterylności,
 • wygładzanie powierzchni przy produkcji tabletek lub innych substancji.

Sprężarki bezolejowe w dziedzinie farmacji

Jedyną odpowiednią opcją sprężarki dla farmacji jest sprężarka bezolejowa. W sprężarkach olejowych powietrze zostaje skompresowane wraz z cząstkami oleju i innymi mikroskładnikami, co jest jednoznaczne z możliwością przedostania się oleju. Zanieczyszczenie sprężonym powietrzem może prowadzić z kolei do przerw lub przestojów w procesie produkcji i kosztownych zwrotów. Błędy w tym zakresie mogą negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy oraz doprowadzić do jej upadku, dlatego sterylne środowisko pracy jest kluczowe.

W obszarze medycyny i stomatologii również istnieje potrzeba korzystania z wyjątkowo czystego powietrza sprężonego. Jest ono niezbędne do napędu narzędzi medycznych i stomatologicznych, takich jak turbiny, mikrosilniki powietrzne czy strzykawko-dmuchawki. Niedostatecznie czyste powietrze mogłoby wpłynąć negatywnie na te procedury. W celu zachowania higieny w wielostanowiskowych gabinetach medycznych niezbędne jest zastosowanie kompresora lub sprężarek bezolejowych. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtrów w celu zapewnienia wysokiej jakości powietrza.

Sprężarka bezolejowa charakteryzuje się także relatywnie niskim poziomem zużycia energetycznego, a także niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Bezolejowe sprężarki śrubowe chociaż mogą należeć do modeli sprężarek z nieco wyższej półki cenowej, są produktami najwyższej klasy, wartej swojej ceny.

Odpowiedni dobór sprężarki powietrza dla farmacji z Pneumatik

Rozumiemy, że zakup sprężarki może być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób niezaznajomionych wcześniej z tym sprzętem. Ważne jest, aby wybierać zaufanych dostawców, takich jak firma Pneumatik, która nie tylko oferuje produkty wysokiej jakości, ale także dostarcza fachową wiedzę i doświadczenie. Najlepszym dowodem na to, są długoletnie relacje z klientami, które świadczą o wzajemnym zaufaniu i oferowanym bezpieczeństwie sprężarek dla przemysłu farmaceutycznego.

Wróć do
Branże