Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Projektowanie układów pneumatycznych

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza

Od wielu lat zajmujemy się projektowaniem układów pneumatycznych. Nasi specjaliści pozostają do Państwa dyspozycji w zakresie oferowanych usług. Projektowanie układów pneumatycznych wykonywane jest za pomocą odpowiednich narzędzi, zawierających wszystkie funkcje potrzebne do wykonania projektu. Tylko sprawdzone rozwiązania i fachowa pomoc na każdym etapie zlecenia zagwarantuje bezpieczną i wydajną pracę urządzeń pneumatycznych. Firma Pneumatik SA działa na rynku od lat oferując rozwiązania na najwyższym poziomie. Jako autoryzowani przedstawiciele marki Boge oraz Hankison zapewniamy rozwiązania na najwyższym poziomie o standardzie europejskim. Wszystkie urządzenia, którymi dysponujemy, cechują się zaawansowanymi parametrami, które usprawnią proces produkcji powietrza sprężonego oraz sposobu jego filtracji. Zachęcamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami zlokalizowanymi na terenie całego kraju. Pozostajemy do Państwa dyspozycji w zakresie pytań o projekt układów pneumatycznych, a także w kwestii pozostałych etapów wdrażania systemu.

 

W razie pytań prosimy o kontakt.

Projektowanie układów pneumatycznych

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza

Instalacja sprężonego powietrza to system nieodzowny w wielu zakładach przemysłowych. Nasi specjaliści z powodzeniem przeprowadzają montaż takich układów bez względu na branżę czy wielkość przedsiębiorstwa. Dzięki doświadczeniu i fachowej wiedzy tworzymy efektywne instalacje pneumatyczne, które pozwalają wykorzystać maksymalną ilość sprężonego gazu.

Parametry do budowy instalacji sprężonego powietrza

Idealne dopasowanie systemu dystrybucji sprężonego powietrza do potrzeb firmy zawdzięczamy dokładnym obliczeniom potrzeb poszczególnych stanowisk, bilansu zużycia oraz spadków ciśnienia. Dokładne analizy ilości i jakości gazu pozwalają uzyskać energooszczędne instalacje sprężonego powietrza.

  • Ilość potrzebnego gazu ułatwia dobór sprężarek, filtrów czy osuszaczy i rurociągów do przesyłu sprężonego powietrza.
  • Jakość powietrza umożliwia dopasowanie osuszaczy i filtrów, aby zachować wymaganą klasę czystości powietrza.
  • Ciśnienie uzależniamy od charakteru wykorzystywanych narzędzi pneumatycznych.
  • Zużycie ułatwia wybór pojemności zbiorników buforowych.

Powyższe informacje stanowią podstawę do wykonania instalacji sprężonego powietrza. Dopiero po ich określeniu należy wybrać poszczególne elementy oraz zaplanować ich rozmieszczenie.

Jak możemy zagwarantować poprawne działanie instalacji sprężonego powietrza?

Należy pamiętać, że projektowanie układów sprężonego powietrza wymaga odpowiedniego doboru nowego kompresora oraz troski o właściwy montaż przewodów przesyłających. Nasze systemy sprężonego powietrza instalujemy z myślą o każdym szczególe. Poniżej opisujemy, jak przygotowujemy system rurociągów, aby dostarczane medium miało pożądane parametry.

Stosujemy odpowiednie materiały

Często do budowy instalacji stalowych skręcanych lub spawanych dołącza się kompresory śrubowe. Niestety zastosowanie nieodpowiednich materiałów powoduje znaczne pogorszenie parametrów powietrza – przede wszystkim jego czystości. W stalowych rurach kondensuje się bowiem para wodna, co prowadzi do korozji, zanieczyszczeń powietrza oraz naruszenia wymagań sanitarnych w zakładzie.

Aby tego uniknąć, zalecamy stosowanie nowoczesnych systemów instalacji aluminiowych lub z tworzywa. Dzięki temu zapewniamy o idealnej klasie czystości gazu. Ponadto gładkie wnętrze przewodów minimalizuje spadki ciśnienia.

Główne rurociągi przesyłowe montujemy ze spadkiem

Przy wykonywaniu instalacji aluminiowych trzeba także pamiętać o stworzeniu spadku w położeniu głównych poziomych linii zasilających. Spadek powinien wynosić ok. 2° – wówczas woda nie będzie przedostawać się do narzędzi pneumatycznych oraz powodować błędów w ich działaniu.

Wykorzystujemy dopasowanie złącza rozgałęziające

Instalacja pneumatyczna wymaga zastosowania specjalnych złącz, aby wykluczyć spadki ciśnienia oraz przedostawanie się wody do narzędzi. Oznacza to, że zamiast zwykłych trójników stosujemy dopasowane złącza rozgałęziające z separacją wody.

Instalujemy rury o odpowiedniej średnicy

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza wymaga uwzględnienia rozbudowy systemu w przyszłości, wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Jest to niemal niemożliwe w przypadku rur o zbyt małych lub dużych średnicach. Zmniejszenie przesyłu sprężonego powietrza bezpośrednio przekłada się bowiem na pogorszenie parametrów pracy narzędzi. Ponadto instalacja sprężonego powietrza o odpowiedniej wielkości jest znacznie tańsza niż jej późniejsza modernizacja. Z tego względu dobieramy średnice rurociągów sprężonego powietrza do potrzeb danego zakładu.

Przygotowujemy instalacje zamknięte

W otwartych instalacjach pneumatycznych występują spadki ciśnienia oraz wahania natężenia przepływu, zwłaszcza przy podłączeniu wielu narzędzi. Wówczas medium robocze jest dostarczane nierównomiernie, co pogarsza wydajność zakładu. Wykonanie zamkniętej instalacji temu zapobiega. Rurociągi połączone ze sobą w układzie pierścieniowym odpowiednio dostarczają sprężone powietrze do każdego stanowiska pracy.

Przygotowanie instalacji sprężonego powietrza do pracy

Budowa instalacji sprężonego powietrza nie oznacza, że natychmiast po jej zakończeniu można oddać system do użytku. W rzeczywistości trzeba go najpierw odpowiednio przygotować. Mowa tutaj o wstępnym „przedmuchaniu” układu, czyli uruchomieniu bez podłączonych odbiorników, aby usunąć zanieczyszczenia stałe z rur i przewodów. Dzięki temu uzyskane powietrze jest czyste i gotowe do wykorzystania w dowolnym zakładzie przemysłowym bez obaw o groźne zanieczyszczenia.

Projektowanie sprężarkowni – zbiorniki na sprężone powietrze

Instalacja przesyłu sprężonego powietrza powinna umożliwiać zarówno bezpośredni pobór medium ze sprężarki, jak i większej jego ilości z magazynowanych zasobów. Z tego względu zbiorniki są nieodzowną częścią każdego systemu dystrybucji sprężonego powietrza. Wbrew pozorom ustawienie ich na końcu instalacji pneumatycznych nie gwarantuje właściwego ciśnienia.

W trakcie projektu i budowy nowoczesnych instalacji pneumatycznych zbiorniki umieszczamy przy narzędziach, które potrzebują dużej ilości powietrza w krótkim czasie. Dzięki temu zapobiega się usuwaniu powietrza z całej instalacji. Takie rozwiązanie gwarantuje równomierne dostarczanie medium.

Instalacja sprężonego powietrza

Podsumowując, przy wykonywaniu instalacji pneumatycznych bierzemy pod uwagę zarówno elementy tworzące sprężone powietrze, jak i je dystrybuujące. Wówczas jesteśmy w stanie zagwarantować klientom bezawaryjność, efektywny przesył oraz określone parametry gazu. Jeśli zależy Państwu na zwiększeniu wydajności sprężarkowni, a przy tym – całego zakładu przemysłowego, zachęcamy do kontaktu.

Wróć do
Usługi