części zamienne do sprężarek

Każdy, kto kupuje sprzęt przemysłowy, zdaje sobie sprawę, że prędzej czy później niektóre z jego części będą wymagały wymiany. Szczególnie kiedy inwestujemy w maszyny użytkowe, potrzebne do stałej pracy. Gwarancja na urządzenia to jedna kwestia, jednak nie sposób uniknąć cyklicznej wymiany części w sprężarkach. Na co wtedy postawić? Na oryginalne części zamienne czy ich tańsze odpowiedniki? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Co wybrać – oryginalne części zamienne czy ich tańsze odpowiedniki?

Stojąc przed problemem wymiany części zamiennych zadajemy sobie pytanie, na co postawić – czy wybrać oryginalne część do sprężarek, czy może poszukać jakichś tańszych odpowiedników? W końcu tyle jest ich w internecie, a często nawet w niektórych sklepach stacjonarnych. Warto jednak zauważyć, że kupno tańszych odpowiedników to tylko chwilowa oszczędność. Oryginalne elementy cechują się zdecydowanie wyższą jakością. Są idealnie dopasowane do danego modelu, często posiadają certyfikaty, których nie mają ich tańsze odpowiedniki, a poza tym są sprowadzane ze sprawdzonych i legalnych źródeł. Być może kosztują trochę więcej (chociaż nie jest to regułą), jednak płacimy tutaj przede wszystkim za pewność, że jest to część dostosowana do naszej sprężarki.

c9_mniejszy

 

Części zamienne do sprężarek – zalety kupowania oryginalnych części

Zalet kupowania oryginalnych elementów do sprężarek jest bardzo dużo. Poniżej wypunktujemy tylko kilka najważniejszych, które jednak w wystarczający sposób udowodnią, dlaczego nie warto kupować tanich zamienników.

1. Dostosowanie do danej sprężarki (ze względu na model, markę, rok produkcji itd.)

Rozwój technologiczny postępuje bardzo szybko w każdej dziedzinie życia. Nie inaczej jest w przypadku przemysłu. Złe lub niedostatecznie dopasowane części do sprężarek mogą skutkować problemami w użytkowaniu i właściwej pracy maszyny. Oszczędność kilku złotych na tańszym zamienniku może więc nas kosztować znacznie więcej w niedalekiej przyszłości. Należy pamiętać, że każdy sprzęt wymaga odpowiedniego dostrojenia i dopasowania. Dotyczy to także ich mniejszych elementów. Tylko kupno oryginalnych elementów zamiennych do sprężarek daje nam gwarancję, że maszyna nie będzie szwankować, a wymienione części pozwolą na jej wydajną oraz efektywną pracę.

1-boge_mniejszy

2. Kontakt z technicznym działem wsparcia

Oryginalne części zastępcze do sprężarek zamawiane są u źródła, to znaczy kupowane zazwyczaj u producenta lub w jego firmowym sklepie. W związku z tym, w razie jakichkolwiek problemów technicznych z nowymi częściami, mamy pełne prawo do skontaktowania się z działem wsparcia i możliwość uzyskania pomocy z ich strony. Wymiana niektórych elementów wymaga odpowiedniej wprawy, a często nawet uprawnień, więc szukanie tańszych rozwiązań może skutkować wieloma problemami, w tym także narażeniem zdrowia lub życia naszych współpracowników. Z pewnością jest to argument nie do podważenia, gdyż na zdrowiu nie należy oszczędzać.

sprężanie wielostopniowe

3. Maksymalizacja zysków i minimalizacja kosztów

Jak wspomnieliśmy powyżej, kupowanie tańszych zamienników tylko z pozoru pozwala zaoszczędzić pieniądze. W dłuższej perspektywie czasu oznacza to prawdopodobnie większe problemy. Oryginalne części do sprężarek to nie tylko gwarancja jakości i pewności (często potwierdzona odpowiednim certyfikatem), ale także zwiększenie czasu pracy maszyny. Dodatkowo używanie nieoryginalnych i przede wszystkim niesprawdzonych elementów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem awarii, która może być na tyle poważna, że sprzęt będzie już nie do odratowania. Kolejny więc raz potwierdza się teza, że zaoszczędzone pieniądze na kupnie tańszych zamienników mogą się okazać krótkotrwałym zyskiem.

mały kompresor boge

 

4. Udoskonalanie części zamiennych

Oryginalne części do sprężarek, produkowane bezpośrednio u producenta, często są udoskonalane z biegiem czasu. Zwiększa się ich wytrzymałość, odporność na zużycie, możliwość eksploatacji, itd. Producenci zazwyczaj dysponują sztabem ludzi, który pracuje nad rozwojem ich technologii, także w sprzętach już wyprodukowanych. Pozwoli to z pewnością dłużej korzystać z już zakupionej sprężarki, z gwarancją najwyżej możliwej jakości.

REMONT BLOKÓW ŚRUBOWYCH

Skąd zamawiać oryginalne części do sprężarek?

Oczywiście w przypadku konieczności wymiany jakichś części do sprężarek, naszym pierwszym wyborem powinien być bezpośrednio producent albo sklep sygnowany jego marką. Taki wybór daje nam pewność, że kupujemy elementy od razu u źródła, co jest najlepszym sposobem na otrzymanie odpowiednich zamienników. Możemy je zamówić stacjonarnie w fabryce, sklepie, bądź u dystrybutora. Inną opcją jest zamawianie u pośredników, jednak wtedy trzeba zaznaczyć, że prosimy o zamówienie oryginalnych części, a po ich otrzymaniu sprawdzić dokładnie ich pochodzenie (pudełka, paragony, itd.).

Radzimy wystrzegać zamawiania przez internet, portale społecznościowe, fora, grupy i tablice ogłoszeniowe. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów nie mamy żadnej gwarancji, gdyż często osoba sprzedająca zostaje anonimowa albo znika po dokonanej transakcji. Ponadto sprzęt i elementy zamienne do niego kupowane w ten sposób mogą być niesprawdzone albo pochodzić z podejrzanych źródeł.

sprezarki-srubowe-bezolejowe

Na co uważać przy kupnie części do sprężarek i innych sprzętów, czyli najczęstsze zagrożenia

1. Niska cena a uniwersalność części wymiennych

Wymiana części do sprężarek może wiązać się z pewnym ryzykiem. Oczywiście, nie chodzi tutaj o fizyczną wymianę tych elementów ponieważ to temat na osobny artykuł. W tym przypadku mowa o kupnie części zamiennych. Osoba niedoświadczona może i na pewno stanie przed dylematem co wybrać. Rynek oferuje mnóstwo możliwości – kusi niskimi cenami, dużymi gwarancjami, gratisami lub rabatami. Poza tym często zdarza się, że części dostosowane są do konkretnego modelu sprężarki i prawidłowy ich wybór jest uzależniony od znajomości tego modelu, roku jego produkcji, marki i tym podobnych czynników.

Dla laika może okazać się to problematyczne, a w internecie lub na portalach ogłoszeniowych znajdzie zamienniki reklamowane jako uniwersalne części do każdej sprężarki. Ta rzekoma uniwersalność i często wyjątkowo niska cena powinna budzić nasz niepokój, a nie zachwyt. Powszechnie wiadomo, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i podobnie jest z takimi elementami. Nie sprawdzą się na dłuższą metę i z pewnością ich użytkowanie przyniesie więcej szkody, niż pożytku.

kompresor-bezolejowy-boge_pneumatik_mniejszy

2. Brak odpowiednich certyfikatów albo gwarancji

Oryginalne części zamienne powinny posiadać odpowiednie certyfikaty jakości albo gwarancję pochodzenia wystawianą przez producenta. Da nam to pewność, że zakupione części pochodzą ze sprawdzonego źródła i są idealnie dobrane do naszej sprężarki. Takie papiery uzyskamy tylko przy zakupie elementów zamiennych bezpośrednio u producenta lub w jego sklepie. Częstym przypadkiem jest sprzedaż teoretycznie oryginalnych części zamiennych za pomocą różnych stron internetowych przez osoby prywatne. W takim wypadku są dwie możliwości:

  • Dana osoba nawiązała współpracę z wybraną firmą i sprzedaje ich asortyment
  • Ktoś podszywa się pod pośrednika danej firmy, a wybrane części zastępcze nie są oryginalne.

W pierwszym przypadku na stronie powinny widnieć loga i odpowiednie certyfikaty, które potwierdzą pochodzenie danych części. Tylko przeprowadzenie takiej weryfikacji da nam pewność, że nie mamy do czynienia z oszustem. Warto też pamiętać, że jest to rzadkie rozwiązanie, gdyż wybrane marki mają zazwyczaj swoje własne sklepy lub znanych i sprawdzonych pośredników, którzy nie muszą ogłaszać się na tego typu portalach i stronach. Warto więc zwracać uwagę na domenę i miejsce, gdzie znaleźliśmy dane ogłoszenie.

membramowa

3. Odsprzedaż oryginalnych części do sprężarek

Inną opcją, na którą możemy natrafić szukając oryginalnych części do sprężarek, jest ich odsprzedaż przez wcześniejszego nabywcę. Zdarza się, że ktoś wyprzedaje swoje zapasy, gdyż np. likwiduje stanowisko pracy albo zmienia miejsce zamieszkania. W takich sytuacjach sprzedawany sprzęt często jest znacznie tańszy, a rzekomo jest oryginalny. Warto rozważyć taką opcję tylko w przypadku, gdy części wymienne do sprężarek sprzedawane są w oryginalnym opakowaniu, z paragonami albo innymi dokumentami potwierdzającymi ich pochodzenie.

Rynek konsumencki spowodował, że pojawia się wiele podróbek i tańszych odpowiedników oryginalnych marek. O ile w przypadku samego kupna sprzętu można czasami zaryzykować i przetestować jakichś tani odpowiednik, to nie warto tego robić już posiadając oryginalny sprzęt markowany konkretnym logo. Należy zachować konsekwencję w wyborze i w przypadku konieczności wymiany elementów w sprężarce danej marki, zdecydować się na części oryginalne, które są dopasowane właśnie do tego modelu. Wymiana części zamiennych to nie okazja do eksperymentów i oszczędzania. W przeciwnym wypadku konsekwencje mogą nas sporo kosztować, łącznie z całkowitym uszkodzeniem danego sprzętu. Tylko oryginalne części do spreżarek zagwarantują nam właściwe działanie maszyny, a w przypadku jakichkolwiek uszczerbków albo wad fabrycznych możemy je wymienić bezpośrednio u producenta lub skorzystać z ich działu wsparcia technicznego. Tanie zamienniki być może sprawdzą się w podróbkach danego sprzętu.

sprężarka powietrza

Czy warto stosować oryginalne części do sprężarek?

Odpowiedź może być tylko jedna. Nie tyle warto, co NALEŻY korzystać z oryginalnych części zamiennych. Oczywiście o ile nam zależy na wysokiej jakości i gwarancji dłuższej żywotności naszej sprężarki. Czasami między oryginalnym elementem, a jego tańszym zamiennikiem jest tylko kilkanaście złotych różnicy. Wydaje się więc to stosunkowo niewielką kwotą, która da nam pewność, że sprzęt nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie. Stawiając na tańsze zamienniki sporo ryzykujemy, być może nawet koszt nowego sprzętu. Warto się nad tym zastanowić czy jest to ryzyko, które warto podjąć?

 

 

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0