Kompresory, czyli sprężarki powietrza, to maszyny, które znajdują wiele zastosowań w różnych branżach. Dlaczego? Sprężone powietrze jest niezastąpionym nośnikiem energii, dynamizującym wiele procesów. Przed zakupem sprężarki należy zwrócić szczególną uwagę na parametry, aby dopasować ją do indywidualnych potrzeb. Zatem, jaki kompresor wybrać do firmy?

Kompresory dzielimy na dwie kategorie:

  • olejowe – w tym przypadku do elementu sprężającego musi być dostarczony regularnie wymieniany olej o prawidłowych parametrach. Ten rodzaj najczęściej znajduje zastosowanie w narzędziach pneumatycznych oraz w warsztatach.
  • bezolejowe – ze względu na wykorzystanie specjalnie wyposażonych zespołów sprężających, użycie smaru jest zbędne. Świetnie sprawdzają się w różnych gałęziach przemysłu: medycynie, produkcji farmaceutyków oraz przemyśle papierniczym.

Kompresory usprawniają pracę

Kompresory to rozchwytywane urządzenia, które znalazły zastosowanie w wielu branżach. Cechuje je niezawodność i produktywność w przemyśle, m.in.: motoryzacyjnym, tekstylnym, lotniczym czy też stomatologii. Warto więc zastanowić się, czy ten wszechstronny sprzęt nie przydałby się w Państwa firmie?

Parametry kompresorów – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze kompresora należy mieć na uwadze kilka cech, które powinny spełniać.

Ciśnienie

Przed zakupem kompresora warto zacząć od tego parametru. Ciśnienie musi być skrupulatnie dopasowane do zapotrzebowania. Standardowo wynosi 8-10 barów, by osiągnąć wysoki standard pracy. W mniejszych zakładach wystarczy jednak kompresor z ciśnieniem na poziomie już od 6 barów. Natomiast w dużych firmach, gdzie liczy się każda godzina pracy zakładu, warto pomyśleć o maszynie z większą wydajnością i ciśnieniem.

Pojemność zbiornika

Kompresor powinien zostać dopasowany do indywidualnych zadań. Zbyt mała pojemność będzie skutkować częstym napełnianiem zbiornika, a zbyt duża zwiększy wagę urządzenia. Obie sytuacje są niekorzystne. Przy pracach, gdzie powietrze musi być dostarczane przez dłuższy okres, np. w fabrykach, warto wybrać zbiorniki o większej pojemności.

Wydajność

Kolejnym ważnym aspektem jest wydajność urządzenia. Im jest wyższa, tym płynniej będzie wykonywana praca. Należy sprecyzować, ile maszyna potrzebuje powietrza do optymalnego działania i dostarczyć je w należytej ilości. Kompresor powinien mieć o około 30% wyższą wydajność niż zapotrzebowanie powietrza.

Poziom hałasu

Przeważnie kompresory generują bardzo wysoki poziom hałasu. Dlatego też nasza firma zadbała o to, by dostarczać na rynek ciche urządzenia w przystępnej cenie na poziomie 50 decybeli, czyli bezpiecznym dla ludzkiego ucha.

Trwałość i jakość

Kompresory, z uwagi na swój charakter pracy i role w wielu firmach, muszą pracować długotrwale i bezawaryjnie. Dlatego także ważne jest wcześniejsze sprawdzenie (porównując sprzęt u różnych producentów) jakości, trwałości i kompatybilności kompresorów z całym systemem wytwarzania i dystrybucji sprężonego powietrza.

Producent

Gdy już ustalono, jakie parametry powinien mieć kompresor, warto wyszukać producentów o dobrej reputacji. Maszyny BOGE od kilkudziesięciu lat dostarczają najwyżej jakości sprężarki różnego typu o dopasowanych do indywidualnych potrzeb parametrach.

Oceń ten post!

1 / 5. Liczba głosów: 1