klucz pneumatyczny kontra elektryczny

Dzisiejszy artykuł ma na celu rozstrzygnięcie sporu pomiędzy najlepszym rodzajem klucza udarowego. Jak wiemy, do dwóch rywalizujących ze sobą typów należą klucze pneumatyczne oraz elektryczne. Narzędzie te jest wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac, niezwykle ułatwiając wszelkie zabiegi związane z dokręcaniem oraz odkręcaniem. Szczególnie często spotkać je możemy w warsztatach samochodowych, gdzie są one ulubionym przyrządem każdego mechanika. Aby móc wyłonić zwycięzcę i wybrać odpowiedni rodzaj dla siebie, przedstawiamy kluczowe różnice między tymi dwoma typami.

Jaki typ klucza udarowego wybrać? Podstawowe różnice

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym różnią się te klucze, gdyż sposób ich działania jest wszystkim znany. Tak więc, różnią się przede wszystkim sposobem zasilania. To, czym napędzany jest klucz udarowy ma zatem wpływ na jego moc i wydajność.

  • Klucz pneumatyczny jako źródło energii wykorzystuje sprężone powietrze, które dostarczane jest za pomocą sprężarki. Pozwala to na osiągnięcie wyższych obrotów, ale wymaga posiadania sprężarki. Jest on lekki i wygodny w użyciu.

  • Klucz elektryczny do zasilania potrzebuje energii elektrycznej, a co za tym idzie stałego dostępu do prądu. Jest to nieco kłopotliwe, zważając że pobiera on bardzo duże ilości energii, co wymusza częste ładowanie. Ten rodzaj klucza ma wbudowany silnik, przez co jest cięższy i mniej wygodny w użytku.

Porównanie najważniejszych parametrów kluczy udarowych

  • Moment obrotowy: Zdecydowanym zwycięzcą w tej kategorii jest klucz pneumatyczny, gdyż to sprężone powietrze dostarcza większą moc niż energia elektryczna.

  • Łatwość obsługi: Tutaj również wygranym jest klucz pneumatyczny, gdyż w przeciwieństwie do elektrycznego nie ma on wbudowanego silnika, baterii oraz innych elementów. Dzięki temu jest on zdecydowanie lżejszy i bardziej poręczny.

  • Cena: Zakres cenowy obu typów kluczy udarowych jest podobny. Zarówno pneumatyczne, jak i elektryczne można zakupić już za 150zł, lecz decydując się na tak tani sprzęt, przypłacimy jakością i wydajnością. Średnia półka mieści się w przedziale 500-600zł, a za porządny, wytrzymały sprzęt zapłacimy do 1000zł.

  • Trwałość i niezawodność: Klucze elektryczne ze względu na zasilanie energią elektryczną charakteryzują się niską żywotnością, co wymusza częste naprawy. Jeżeli chodzi o kwestie trwałości to tutaj równiez klucz pneumatyczny ma zdecydowaną przewagę, gdyż jest łatwy i tani w utrzymaniu oraz nie wymaga regularnych napraw.

Klucz pneumatyczny czy elektryczny – Zastosowanie

Klucze te wykorzystuje się do tych samych zadań, aczkolwiek niektóre prace wymagają większej mocy i dłuższego czasu działania. Dla porównania weźmy proste czynności przydomowe jak na przykład wymiana kół w samochodzie, z drugiej strony profesjonalny warsztat motoryzacyjny, który ma za zadanie naprawić pojazd ciężarowy. Decydując się na konkretny model klucza, należy wziąć pod uwagę do jakich zadań będzie on wykorzystywany. W przypadku zadań mniej wymagających klucz elektryczny sobie poradzi, lecz jeżeli zależy nam na pracach bardziej angażujących to warto zaopatrzyć się w klucz pneumatyczny.

Podsumowanie – Klucz pneumatyczny czy elektryczny

Wybierając klucz udarowy, zastanówmy się w jaki sposób będzie on eksploatowany, gdyż właśnie to określi, który rodzaj będzie odpowiedni. Jeżeli jesteśmy w posiadaniu sprężarki to rozsądnym wyborem będzie zakupienie klucza pneumatycznego ze względu na lepsze parametry. Z drugiej strony, jeżeli nie posiadamy kompresora, a klucz wykorzystywać będziemy tylko do lekkich prac to warto również rozważyć zakup elektrycznego odpowiednika.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1