jak działa sprężarka śrubowa

Pojęcie sprężarki śrubowej jest dość szerokim określeniem, ze względu na wyróżniane typy takich urządzeń i ich budowę. Głównym podziałem tego typu kompresorów jest system olejowy lub jego brak. Dlatego też, wyróżniamy sprężarki śrubowe olejowe oraz bezolejowe. Wyjaśnimy więc zasadę działania obu typów i ich budowę, ale zaczniemy od ogólnego mechanizmu tej niezwykle ważnej w branży przemysłowej maszyny.

Dotychczas na naszym blogu miałeś możliwość przeczytać o innowacyjnych sprężarkach śrubowych SO oraz serii S, a także o zastosowaniu sprężarek śrubowych. Dziś wchodzimy w większe szczegóły i omawiamy techniczne aspekty działania tej sprężarki.

Ogólna zasada działania

Głównym źródłem mocy napędzającej działanie tego urządzenia są dwie obracające się śruby. Powietrze z zewnątrz, zanim zostanie poddane kompresji, przechodzi przez filtr, tak aby oczyścić je ze szkodliwych cząsteczek. Następnie, wtłaczane jest do przestrzeni między obracającymi się śrubami, gdzie zostaje poddane sprężeniu. Innymi słowy, znajdujący się tam gaz zostaje skompresowany poprzez zmniejszanie wolnej przestrzeni. Wraz z coraz to mniejszą komorą, w której znajduje się gaz, wzrasta ciśnienie. Jest to płynny, ciągły ruch na skutek którego powstaje wysoko-ciśnieniowy strumień sprężonego powietrza.

Jak działa śrubowa sprężarka olejowa?

Znając ogólny mechanizm działania tego urządzenia, omówimy teraz czym wyróżnia się instalacja z systemem olejowym.

Sprężarka z wtryskiem oleju wykorzystuje olej do oczyszczania, schładzania, nasmarowania, zabezpieczenia i ochrony. Jest to zatem bardzo ważny element, ze względu na oczekiwany czas pracy takich sprężarek. Są one przystosowane do pracowania 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, przez wiele lat. Dlatego też, tak ważne jest, aby przeprowadzać wymianę oleju po określonym czasie pracy.

Wracając do działania sprężarki olejowej, produktem jej działania jest pewnego rodzaju mikstura oleju i powietrza, który zanim będzie gotowy do użycia, musi zostać rozdzielony. W tym celu, wykorzystywane są filtry, które pełnią rolę pierwszej fazy separacji. Następnie, nasza mieszanka poddawana jest działaniu siły odśrodkowej oraz szybkich zmian kierunku. Finalnie, uzyskujemy oczyszczone, sprężone powietrze, a olej wraca do komory, gdzie zostaje wykorzystany ponownie. Zanim jednak się tam dostanie, musi zostać schłodzony i przefiltrowany. Dopiero wtedy jest gotowy do ponownej eksploatacji.

Jak działa sprężarka bezolejowa?

Charakterystycznym dla tego typu kompresorów powietrza jest brak oleju, znajdującego się w komorze sprężającej. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w branżach, które nie mogą pozwolić sobie na przedostanie się nawet najmniejszej ilości oleju do odbiornika sprężonego powietrza. Są to między innymi produkcja papiernicza czy też przemysł farmaceutyczny.

Zasada działania jest bardzo podobna, z tym że wtłaczanie oleju zastąpiony jest wtłaczaniem wody lub sprężone powietrze jest chłodzone wodą, czy też powietrzem w chłodnicach międzystopniowych.

Są one mniej wydajne, niż te olejowe i dlatego też są rzadziej wykorzystywane w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 5