jak działa sprężarka śrubowa

Sprężarka śrubowa – zasada działania, budowa i rodzaje

Praca bez przerw, wysoka moc, długa żywotność, odporność na niekorzystne warunki środowiska – ze względu na te zalety sprężarka śrubowa to najczęściej wykorzystywany kompresor w przemyśle. Jak działa to urządzenie i jaką drogę przechodzi sprężone powietrze, zanim trafi z kompresora do punktu odbioru? Wyjaśniamy zasadę działania sprężarki śrubowej.

Dotychczas na naszym blogu miałeś możliwość przeczytać o innowacyjnych sprężarkach śrubowych SO oraz serii S, a także o zastosowaniu sprężarek śrubowych. Dziś wchodzimy w większe szczegóły i omawiamy techniczne aspekty działania tej sprężarki.

Jak działa sprężarka – wykorzystanie sprężonego powietrza w przemyśle

Sprężarki to szeroka grupa urządzeń, do której zaliczają się dmuchawy, wentylatory i kompresory. Dla nas istotne są te ostatnie. Kompresor może być używany zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i do domowego majsterkowania. Jego zastosowania zależą od rodzaju urządzenia, a dokładnie od rodzaju modułu sprężającego powietrze. Kompresory śrubowe to najlepszy wybór jeśli chodzi o sprężarki przemysłowe.

Kompresory przemysłowe są najważniejszym elementem układów pneumatycznych, dzięki którym można wykorzystywać sprężone powietrze do zasilania innych urządzeń i maszyn. Niejednokrotnie medium służy do przeprowadzania procesów technologicznych, np. transportu pneumatycznego. Na początku jednak do sprężarki trafia zwykłe powietrze atmosferyczne, które następnie jest sprężane – jego ciśnienie jest podnoszone o daną liczbę barów. Sprężarką, która pozwala na znaczne zwiększenie ciśnienia powietrza, jest kompresor śrubowy. Jak działa to urządzenie?

Zasada działania sprężarki śrubowej

Możemy je znaleźć w wielu branżach i są uważane za niezawodne – mowa oczywiście o sprężarkach śrubowych. Zasada działania tego typu kompresora opiera się na tzw. module śrubowym (rotacyjnym), który składa się z dwóch równoległych wirników w kształcie spirali. Jeden wirnik ma większą liczbę ząbków od drugiego. Po tym jak powietrze atmosferyczne dostanie się do środka urządzenia, trafia między wirniki, gdzie zaczyna się proces sprężania.

Przestrzeń między dwoma spiralami staje się coraz mniejsza, a jednocześnie gaz porusza się od otworów ssawnych do tłocznych, a następnie do wylotu. Im mniej przestrzeni ma powietrze, tym większego ciśnienia nabiera.

Blok śrubowy to najważniejszy element kompresora, ale nie jedyny. Żeby dokładnie opisać, jak działa sprężarka śrubowa, trzeba wspomnieć o pozostałych procesach, które zachodzą między zassaniem powietrza atmosferycznego a wypuszczeniem powietrza sprężonego. Jednym z nich jest obieg oleju.

Sprężarka śrubowa – zasada działania kompresora olejowego

Nie wszystkie sprężarki śrubowe są wyposażone we wtrysk oleju. Te, które go mają, są znacznie wydajniejsze i dłużej służą w zakładzie. Olej przede wszystkim smaruje poszczególne części kompresora i zapobiega zatarciom, ale ma też jeszcze jedną ważną funkcję – chłodzi cały układ i zapewnia dobre uszczelnienie. To wszystko składa się na imponującą żywotność urządzenia, które może pracować nieprzerwanie całą dobę.

Droga powietrza w sprężarce śrubowej olejowej wygląda następująco:

  • Filtr powietrza – gaz dostaje się do sprężarki przez zawór wlotowy i jest już wtedy wstępnie czyszczony.
  • Zawór regulacyjny – powietrze przepływa przez regulator ssania wyposażony w zawór regulacyjny.
  • Śruby – sprężanie odbywa się w module śrubowym, który jest wyposażony we wtrysk oleju. Powstaje wówczas mieszanina oleju i powietrza, która trafia do zbiornika separatora oleju.
  • Separator oleju – w procesie sprężania powstaje wówczas mieszanina oleju i powietrza, która trafia do zbiornika separatora oleju. Stamtąd olej jest odprowadzany rurką do stopnia śrubowego. Utrzymanie wysokiego ciśnienia powietrza umożliwia zawór minimalnego ciśnienia.
  • Filtr dokładnego oczyszczania – ze zbiornika separatora powietrze przepływa przez filtr oleju i filtry ssania, wyposażone w czujniki zanieczyszczenia.
  • Spust kondensatu – trafia tam kondensat, który jest separowany od powietrza.
  • Termostat – odpowiada za przepływ przez chłodnicę oleju. Jeśli temperatura spadnie zbyt nisko, zawór obejściowy odcina napęd chłodnicy oleju. Gdy temperatura znów wzrośnie, zawór otwiera dopływ oleju z chłodnicy.

W rezultacie otrzymujemy uzdatnione sprężone powietrze. Olej wraca wówczas do bloku śrubowego, gdzie zostaje wykorzystany ponownie po schłodzeniu i przefiltrowaniu.

Sprężarki śrubowe bezolejowe

Komora sprężającą kompresora bezolejowego jest pozbawiona wtrysku oleju. Takie rozwiązanie stosuje się głównie w branżach, które nie mogą pozwolić sobie na przedostanie się nawet najmniejszej ilości oleju do odbiornika sprężonego powietrza, np. w przemyśle papierniczym, spożywczym czy farmaceutycznym. Zasada działania jest bardzo podobna, z tym że chłodzenie stopnia śrubowego nie odbywa się za pośrednictwem oleju, tylko wody albo powietrza w chłodnicach międzystopniowych.

Jeśli wymagania branży nie stanowią inaczej, w przemyśle najlepiej sprawdzi się olejowa sprężarka śrubowa. Zasada działania kompresora śrubowego bez wtrysku oleju nie pozwala na tak dużą wydajność w ciężkich warunkach pracy.

FAQ:

  • Kompresor śrubowy – zasada działania?

Sprężanie następuje w module śrubowym. Powietrze trafia od otworów ssawnych do otworów tłocznych i porusza się między dwoma śrubami. Gaz ma coraz mniej miejsca w przestrzeniach pomiędzy wirnikami śrubowymi, przez co jego ciśnienie jest coraz większe.

  • Jak działa kompresor śrubowy z wtryskiem oleju?

Wtrysk oleju do komory sprężania zapewnia lepsze uszczelnienie, smarowanie i obniżenie temperatury powietrza. Olej jest doprowadzany do bloku śrubowego, a powstałą w rezultacie mieszankę z powietrzem oczyszcza się w separatorze oleju i filtrze.

  • Sprężarka śrubowa – do czego służy?

Działanie sprężarki śrubowej z wtryskiem oleju jest wszechstronne – sprawdzi się w instalacjach przemysłowych, gdzie potrzebujemy nieprzerwanej pracy 24/7 z dużą mocą. Jeśli branża wymaga jednak najwyższej jakości sprężonego powietrza, odpowiedni będzie kompresor bezolejowy.

Oceń ten post!

4.4 / 5. Liczba głosów: 7