jaki kompresor olejowy wybrać

Wybór dobrego kompresora olejowego to podstawa, by zapewnić swojemu przedsiębiorstwu wydajność. Najczęściej tego rodzaju sprzęt jest wybierany do lżejszych prac o mniejszych parametrach. Sprosta także oczekiwaniom mechaników w warsztatach samochodowych oferujących usługi na najwyższym poziomie. Jak wybrać kompresor olejowy? Na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru, aby być w pełni usatysfakcjonowanym?

Czym jest kompresor olejowy?

Kompresor olejowy można spotkać zarówno w zakładach przemysłowych, jak i przydomowych garażach. Tego rodzaju sprzęt stanowi jeden z najistotniejszych elementów wchodzących w skład układów sprężonego powietrza. Jego podstawowe zadania to generowanie, a także dystrybuowanie gazu pod ciśnieniem. Jak wskazuje nazwa urządzenia, podczas jego działania wykorzystywany jest olej. Okazuje się on niezbędny dla prawidłowej pracy kompresora, ponieważ chłodzi oraz zabezpiecza poszczególne elementy sprzętu.

Wybór odpowiedniego kompresora – na co zwrócić uwagę?

Poszukując odpowiedniego sprzętu do generowania sprężonego powietrza, część osób zastanawia się również, czy wybrać kompresor olejowy czy bezolejowy. Wszystko zależy od oczekiwań. Urządzenia muszą sprostać określonym zadaniom. W przypadku częstych włączeń sprzętu, ale bez zapotrzebowania na wyjątkowo czyste sprężone powietrze warto zaopatrzyć się w kompresor olejowy. Natomiast drugi wariant wykorzystuje się głównie w branży medycznej, farmaceutycznej i spożywczej, gdzie istotne jest przede wszystkim to, aby w sprężonym powietrzu nie było żadnych zanieczyszczeń.

Podczas wyboru kompresora powietrza warto także pamiętać, że do prostych prac nie potrzebujemy zaawansowanego technologicznie narzędzia, ponieważ nie wykorzystamy jego potencjału, a tego rodzaju inwestycja na pewno będzie nas dużo kosztować. Większa żywotność, większe ciśnienie, a w konsekwencji większe możliwości techniczne – to wszystko zapewnia dobry kompresor olejowy.

Jak wybrać kompresor olejowy, który spełni nasze oczekiwania?

Jeśli podjęliśmy decyzję, że inwestujemy w kompresor olejowy, musimy odpowiedzieć na kilka pytań pozwalających na znalezienie sprzętu w pełni dostosowanego do potrzeb określonego przedsiębiorstwa czy użytku domowego. Bez względu na to, czy ktoś zastanawia się, jaki kompresor dwutłokowy wybrać, czy szuka sprzętu sprężynowego – najważniejsze parametry wszystkich urządzeń olejowych, które warto wziąć pod uwagę, wskazujemy poniżej.

Maksymalne ciśnienie sprężonego powietrza

Pierwszym decydującym czynnikiem w wyborze właściwego rozwiązania, jest współczynnik wartości ciśnienia pracy kompresora. Proste urządzenia o mało wymagających parametrach dostarczają ciśnienie do 8 barów, co daje możliwości pracy większości urządzeń warsztatowych. W przypadku profesjonalnych zastosowań warto zakupić urządzenie, którego maksymalne ciśnienie robocze mieści się w przedziale 10-11 barów. Takie parametry pozwolą na efektywną pracę.

Wydajność kompresora olejowego

Odpowiadając na pytanie, jaki kompresor wybrać, należy zwrócić uwagę na wydajność sprzętu. Powinna być dopasowana do narzędzia, z którym będzie współpracować. Dla zachowania komfortu pracy warto zaopatrzyć się w model o wydajności nie mniejszej niż 300 l/min. Mniejsze kompresory olejowe sprostają oczekiwaniom narzędzi o niższych parametrach, jednak w przypadku podłączenia urządzeń o większym zapotrzebowaniu powietrza może dojść do spadku ciśnienia.

Dobór wielkości zbiornika

Charakterystyka pracy kompresora olejowego jest uzależniona od pojemności zbiornika. Podobnie jak w przypadku pozostałych parametrów, im większa, tym bardziej satysfakcjonujące efekty. Pojemność zbiornika ma bezpośredni wpływ na długość pracy. W przypadku urządzeń pracujących krótko i intensywnie zbiornik o dużej pojemności nie okazuje się konieczny, jednakże w przypadku prac lakierniczych jest to element niezwykle istotny. Dłuższy czas działania przekłada się na większe wymagania dotyczące wielkości, jaką powinien mieć zbiornik kompresora olejowego.

Kompresory olejowe – podsumowanie

Właściwości kompresora olejowego sprawdzą się na mało skomplikowanym polu eksploatacyjnym. Pompowanie kół w samochodzie, drobne prace w zakresie majsterkowania i obsługa narzędzi pneumatycznych to zadania, które w normalnych warunkach bywają uciążliwe, a z kompresorem ich wykonanie nie będzie sprawiać trudności.

Wykorzystanie sprzętu dystrybuującego sprężone powietrze, skutecznie skróci czas przeprowadzania napraw zarówno tych w domowych warunkach, jak i warsztatowych. Niezależnie więc od tego, czy ktoś ma wątpliwości, jaki kompresor wybrać do garażu czy w które urządzenie zainwestować do przedsiębiorstwa, powinien zapoznać się z dostępnym sprzętem olejowym.

Biorąc pod uwagę pojemność i wydajność, a także emitowany hałas podczas pracy przy wyborze kompresora z pewnością podejmiemy trafny wybór. Warto też zwrócić uwagę na to, czy obudowa wybranego sprzętu jest odporna na uszkodzenia, szczególnie jeśli ma być on wykorzystywany w przemyśle. Im wyższe parametry, tym większa satysfakcja. W razie wątpliwości dotyczących tego, jak wybrać kompresor olejowy, warto poprosić o radę fachowca, który doradzi podczas poszukiwania najlepszego urządzenia.

FAQ:

  • Kompresor bezolejowy czy olejowy – co wybrać?

Jeśli szukamy wydajnego sprzętu, który może pracować w sposób ciągły, lepszym wyborem będzie sprzęt olejowy. Kompresory bezolejowe wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie szczególnie istotna jest czystość sprężonego powietrza.

  • Na jakie parametry kompresora zwrócić uwagę podczas wybierania sprzętu dla miłośników majsterkowania?

W przypadku wyboru sprzętu, który ma być wykorzystany w domowym zaciszu, warto sprawdzić, czy urządzenie ma oczekiwaną wydajność, a także upewnić się, że emitowany przez niego hałas nie będzie zbyt uciążliwy.

  • Jaki kompresor olejowy wybrać do profesjonalnego wykorzystania?

Podczas wyboru urządzenia do wykorzystania w przemyśle należy przede wszystkim sprawdzić, ile wynosi jego ciśnienie maksymalne, a także jaka jest moc silnika i pojemność zbiornika kompresora.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 2