jaki kompresor olejowy wybrać

Wybór dobrego kompresora olejowego to podstawa, by zapewnić sobie wydajną pracę. Najczęściej wybierane są do lżejszych prac o mniejszych parametrach i te, które sprostają oczekiwaniom mechaników samochodowym, których możliwości muszą być na wyższym poziomie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kompresora olejowego, by być w pełni usatysfakcjonowanym?

Kompresory muszą sprostać określonym zadaniom. Do prostych prac nie potrzebujemy zaawansowanego technologicznie narzędzia, ponieważ nie wykorzystamy jego potencjału. W przypadku częstych włączeń, ale bez zapotrzebowania na wyjątkowo czyste sprzężone powietrze warto zaopatrzyć się w kompresor olejowy. Większa żywotność, większe ciśnienie, a w konsekwencji większe możliwości techniczne.

Wydajność kompresora olejowego

Pierwszym czynnikiem, który powinien być decydujący w wyborze właściwego rozwiązania, jest współczynnik wartości ciśnienia pracy kompresora. Proste urządzenia o mało wymagających parametrach dostarczają ciśnienie do 8 barów, co daje możliwości pracy większości urządzeń warsztatowych. W przypadku profesjonalnych zastosowań warto zakupić urządzenie o maksymalnym ciśnieniu w przedziale 10-11 barów. Takie parametry pozwolą na efektywną pracę, która nie pogorszy wydajności.

Jak wybrać kompresor olejowy – dobór wielkości zbiornika

Wydajność kompresora powinna być dopasowana do narzędzia, z którym będzie współpracować. Dla zachowania komfortu urządzenia pracy warto zaopatrzyć się w model o wydajności nie mniejszej niż 300 l/min. Mniejsze kompresory olejowe sprostają oczekiwaniom narzędzi o niższych parametrach, w przypadku podłączenia urządzeń o większym zapotrzebowaniu powietrza może dość do spadku ciśnienia. Charakterystyka pracy kompresora olejowego jest uzależniona od pojemności zbiornika. Podobnie jak w przypadku pozostałych parametrów, im większa, tym bardziej satysfakcjonujące efekty. Pojemność zbiornika ma bezpośredni wpływ na długość pracy. W przypadku urządzeń pracujących krótko i intensywnie zbiornik o dużej pojemność nie jest wymagany, jednakże do prac lakierniczych jest to element niezwykle istotny. Dłuższa praca przekłada się na większe wymagania dotyczące wielkości zbiornika kompresora olejowego.

Kompresory olejowe – podsumowanie

Właściwości kompresora olejowego spełnią się na mało skomplikowanym polu eksploatacyjnym. Dopompowanie kół w samochodzie, drobne prace w zakresie majsterkowania i obsługa urządzeń pneumatycznych, to zadania, które w normalnych warunkach bywają uciążliwe, a z urządzeniem pneumatycznym ich wykonanie sprawi przyjemność. Skutecznie skróci czas przeprowadzania napraw zarówno tych w domowych warunkach, jak i warsztatowych. Biorąc pod uwagę pojemność i wydajność, a także emitowany hałas podczas pracy wybór kompresora z pewnością poprawi efektywność. Im wyższe parametry, tym większa satysfakcja.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0