korzysci-z-wynajmu-sprezarki

Wybór sprężarek dziś mamy bardzo duży. Są to urządzenia występujące w wielu rodzajach, a każdy z nich jest przeznaczony do innych zastosowań. Czy wobec tego potrzebując to urządzenie do wykonania konkretnej czynności w domu warto kupić nową sprężarkę lub nawet używaną, ale na własność? Jaką możemy mieć pewność, że sprzęt ten będzie nam jeszcze potrzebny w przyszłości? Warto dobrze przemyśleć tę kwestię.

Dlaczego warto wynająć sprężarkę?

Wynajem sprężarki może być doskonałą alternatywą dla jej zakupu. Przedsiębiorstwa nie zawsze potrzebują własnego sprzętu, a w niektórych przypadkach takie wypożyczenie może stanowić jedyne racjonalne rozwiązanie. W każdym wypadku warto więc dokładnie zastanowić się nad tym, czy aby na pewno konieczny jest zakup sprężarki, który wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym rozpatrywanym w perspektywie wielu lat.

Kiedy warto zdecydować się na wynajem sprężarki?

Zakup nowej sprężarki powietrza, zwłaszcza tej najbardziej zaawansowanej technologicznie i pochodzącej od renomowanego producenta zawsze wiąże się z koniecznością większej inwestycji. Zazwyczaj są to środki finansowe przedsiębiorstwa bądź obciążenie kredytem czy leasingiem. Nie każda firma może sobie na to pozwolić. Często na początku swojego przedsięwzięcia, wiele zakładów przemysłowych nie wykorzystuje sprężonego powietrza do swoich usług czy produkcji towarów. Jednak chęć rozwinięcia przedsiębiorstwa sprawia, że konieczne stają się pewne zmiany lub rozszerzenie dotychczasowej działalności. W takim momencie firmy decydują się na zakup nowych urządzeń, między innymi sprężarek.

Dotyczy to zarówno dużych zakładów produkcyjnych, jak i niewielkich przedsiębiorstw, które, aby móc się rozwijać, muszą zdobywać stałych kontrahentów i podbijać nowe rynki. Wówczas wynajem sprężarek może okazać się rewelacyjną pomocą w ocenie, czy wykorzystanie sprężonego powietrza w danej działalności przyniesie oczekiwane zyski i przyczyni się do rozwoju firmy. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że w momencie, gdy okaże się, iż towary bądź usługi, do których produkcji wykorzystuje się sprężone powietrze, nie przynoszą oczekiwanych zysków, z wypożyczania w każdej chwili można zrezygnować. W takiej sytuacji nie ponosi się żadnych konsekwencji finansowych czy prawnych.

sprężarka-a-kompresor-e1516350553619

Korzyści płynące z wynajmu sprężarki

Decydując się na wynajem sprężarek, przedsiębiorstwo może liczyć na korzyści takie jak:

 • znacznie mniejszy koszt niż w przypadku zakupu,
 • brak konieczności posiadania miejsca do przechowywania,
 • brak konieczności serwisowania produktu.

sprezarka_tlokowa_mniejszy

Wypożyczenie sprzętu niesie za sobą również inne profity, o których warto wspomnieć:

 • 1. Dostępność – Czasami realizacja zamówienia nowej sprężarki może się znacząco przeciągać w czasie. Niekiedy maszyny nie znajdują się w magazynie sklepu, z którego chce się kupić sprzęt, wobec czego należy czekać na jego sprowadzenie. W przypadku wynajmu urządzenie jest dostępne natychmiast. Można w ten sposób zaoszczędzić sporo czasu, a jak wiadomo, czas to pieniądz.
 • 2. Profesjonalne doradztwo – Zakup sprzętu wymaga odpowiedniego dobrania do planowanego zastosowania i wykorzystania. Firma wynajmująca sprężarki zapewnia profesjonalne doradztwo w zakresie doboru jak najlepszego rozwiązania dla danego przedsiębiorstwa pod kątem parametrów technicznych urządzenia.
 • 3. Gwarancja sprawności – Niektóre firmy decydują się na zakup urządzenia używanego, co również wiąże się z niemałym kosztem, jednak w takim przypadku nie ma gwarancji, że sprzęt jest w 100% sprawny. Wynajmując sprężarkę, wraz z nią otrzymuje się zapewnienie o jej dobrym stanie technicznym.
 • 4. Pomoc w przypadku awarii -Wypożyczalnia sprężarek oferuje wsparcie techniczne i serwisowe w razie problemów bądź wystąpienia awarii.
 • 5. Wygoda i uniwersalność – Wynajem urządzeń idealnie sprawdza się w przypadku zmienności charakterystyki produkcji, zmiany miejsca pracy, zmiennych kontraktów itp.

tlokowe-olejowe

Zakup czy wynajem?

Jeżeli chodzi o kwestię jakości sprzętu, to należy wspomnieć, że wynajmowany nie różni się pod tym względem niczym od zakupionego. Zarówno decydując się na kupno nowej sprężarki, jak i jej wypożyczenie, otrzymuje się niezawodne urządzenie, które posiada doskonałe parametry techniczne i idealnie wpisuje się w dany cykl produkcyjny. Wynajem jest świetnym rozwiązaniem dla firm wykorzystujących sprężone powietrze i posiadających nieregularne zamówienia. Dzięki wypożyczaniu sprzętu mają one bowiem możliwość zbudowania tymczasowego parku maszynowego, jednocześnie nie wykorzystując ogromnych nakładów finansowych.

Przedsiębiorstwa mogą wynająć sprężarki zgodnie z ich aktualnym zapotrzebowaniem. Najczęściej maszyny wypożyczane są na jakiś określony czas, po którym bez problemu można je zwrócić, nie obawiając się o żadne konsekwencje. Wynajem sprężarek doskonale sprawdza się również w przypadku funkcjonujących przez wiele lat przedsiębiorstw, ale mających w dalszym ciągu obawy odnośnie do ilości potrzebnego sprężonego powietrza, jaką wykorzystują w danym cyklu produkcyjnym.

membramowa

Rodzaje wypożyczanych sprężarek

Profesjonalna firma wynajmująca sprężarki posiada urządzenia wszystkich rodzajów:

 • sprężarki śrubowe olejowe – posiadają wiele zastosowań w różnych dziedzinach. Charakteryzują się tym, że mogą pracować przez całą dobę w trudnych warunkach. Ponadto są to urządzenia, które cechują się niskim poziomem hałasu, stałym monitoringiem pracy, regulacją wydajności, prostą obsługą, wysoką efektywnością, solidną i niezawodną konstrukcją.
 • sprężarki śrubowe bezolejowe – w przeciwieństwie do wersji olejowych, posiadają tłoki niewymagające smarowania olejem. Materiały, z jakich są bowiem wykonane, mają niski współczynnik tarcia. Takie sprężarki sprawdzają się najlepiej do wykorzystania w domu lub w warsztatach amatorsko-hobbystycznych. Urządzenia olejowe natomiast stosowane są w miejscach, gdzie muszą pracować non stop.
 • sprężarki tłokowe – inaczej sprężarki wyporowe to najstarszy rodzaj kompresorów. Występują w kilku wersjach: olejowe, bezolejowe, doprężacze oraz kompresory mobilne. Mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i w małych warsztatach, zakładach ślusarskich, lakierniczych, serwisach samochodowych itp.
 • sprężarki scroll – charakteryzują się bardzo cichą i bezwibracyjną pracą, nie wymagają smarowania olejem, są wydajne i kompaktowe. Stosowane w przypadku szczególnie wrażliwego otoczenia – głównie w technikach medycznych oraz w branży farmaceutycznej.

s4

Co warto wiedzieć przed wynajmem sprężarki?

Zarówno podczas zakupu, jak i wynajmu sprężarki, warto zwrócić szczególną uwagę na parametry:

 • Wydajność [m3/min] – cała instalacja (jedno urządzenie bądź ich zespół) powinna mieć zdolność do wytworzenia odpowiedniej ilości medium roboczego.
 • Moc [kW] – im wyższa moc, tym większa wydajność, ale warto pamiętać, że od tego zależy również zużycie energii elektrycznej, a w konsekwencji wysokość rachunków za prąd.
 • System uzdatniania – wynajem sprężarki powinien dotyczyć także dodatkowego wyposażenia, odpowiadającego za oczyszczanie, odolejanie i osuszanie sprężonego powietrza.
 • Płynna regulacja wydajności – dzięki zdolności sterowania prędkością obrotową można zminimalizować zużycie energii, a to wiąże się z niższymi rachunkami.
 • Automatyczny układ sterowania – wynajmując sprężarkę, warto zdecydować się na model posiadający innowacyjny system regulowania pracą. Dzięki temu ma się możliwość monitorowania, rejestrowania i analizy podstawowych parametrów pracy, co pozwala na uniknięcie awarii, obniżenie kosztów oraz zoptymalizowanie funkcjonowania urządzenia. Szybkie ostrzeżenia dotyczące usterek umożliwiają ich niezwłoczne usunięcie.

Sprezarka-srubowa-BOGE-S

Co można zyskać wynajmując sprężarkę od profesjonalnej firmy?

Często zdarza się tak, że podmioty chcące nabyć w taki czy inny sposób sprężarkę, słabo orientują się w tym, jakiego rodzaju i o jakiej mocy urządzenie jest potrzebne na danym etapie działalności. Pracownicy firm wynajmujących sprzęt mają specjalistyczną wiedzę na ten temat, wobec czego bez problemu są w stanie odpowiednio dostosować maszynę do oczekiwań klienta i charakterystyki przedsiębiorstwa. Natomiast w przypadku większego zapotrzebowania, bez najmniejszego problemu można wymienić urządzenia na mocniejsze.

W sytuacji, gdy maszyny są kupione przez przedsiębiorstwo, trzeba się niestety martwić o ewentualną sprzedaż obecnych i zakup nowych. Wynajem sprężarek polecany jest zwłaszcza takim firmom, w których sytuacja na produkcji ulega dynamicznym zmianom. Wówczas przedsiębiorstwo udostępniające sprzęt pomoże szybko zareagować i dostosować maszyny do potrzeb. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest kompleksowa obsługa serwisowa i eksploatacyjna, a to jak wiadomo, również znacząco wpływa na obniżenie bieżących kosztów.

 

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0