Kompresory (inaczej sprężarki) to urządzenia, które przydają się w gospodarstwie domowym, na okazjonalne potrzeby majsterkowiczów. Jednak należy wiedzieć, że jest to pomniejszona wersja urządzeń, które odgrywają ogromną rolę w branżach przemysłowych i usługowych – na przykład budownictwie. Wiele profesjonalnych maszyn budowlanych oraz drobnych, podręcznych narzędzi działa w oparciu o wykorzystanie powietrza na zasadach wysokiego ciśnienia. Nie ma zatem wątpliwości, że kompresory są najbardziej pomocnymi maszynami, dzięki którym praca budowlańców jest o wiele prostsza i łatwiejsza. Jakie wyróżnia się sprężarki dla branży budowlanej i jakie niosą one korzyści?

Wśród dostępnych na rynku sprężarek najczęściej spotykanymi są tłokowe i śrubowe, a ich podział jest uwarunkowany rodzajem mechanizmów, które są odpowiedzialne za przepływ powietrza. Renomowany producent kompresorów o różnych typach – firma Boge – od lat zaopatruje wiele branż, w tym sprężarki dla generalnych wykonawców budowlanych, które mimo trudnych warunków, zawsze okazują się pomocne i pracują na dobrą opinię firmy budowlanej. Jak to możliwe, że sprężarka powietrza jest w stanie zapracować na sukces firmy? Jakie może przynieść korzyści?

Praca sprężarek w trudnych warunkach budowlanych

Nowoczesne modele produktów (w kategorii kompresorów przemysłowych) marki Boge to urządzenia dedykowane do pracy w najcięższych warunkach. Z uwagi na to, że prace budowlane odbywają się najczęściej na otwartej przestrzeni placu budowy, obudowa urządzenia chroni całość silników i podzespołów przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Sprężarki dla budowlańców muszą być zatem solidnym sprzętem o wysokiej jakości, ponieważ tylko dobrze dobrane komponenty i wykonana konstrukcja mechanizmu, wpływają na przebieg prac budowlanych. W przypadku używania mało profesjonalnego sprzętu lub niedostosowanego do warunków budowlanych, praca ekipy byłaby znacznie utrudniona ze względu na ciągłe spięcia, awarie i uszkodzenia.

Parametry sprężarek, które budują markę

Wszyscy potencjalni nabywcy sprężarek marki Boge mają do wyboru wiele modeli, które można dopasować do zakresu wykonywanych prac, jakie będą towarzyszyły urządzeniu. Układ podzespołów oraz samo wykonanie kompresora sporo o sobie mówią, dlatego jeśli nabyty produkt ma być użyteczny, funkcjonalny i niezawodny, musi być dostosowany do warunków prac wykonawców budowlanych. Ważnymi elementami, które mogą przynosić korzyści z właściwego dopasowania sprężarek są:

  • pojemność zbiornika, czyli wyznacznik płynnej pracy sprężarki, ponieważ dzięki niej nie dochodzi do spadków ciśnienia. Przemysłowe i budowlane warunki wymagają użycia profesjonalnego sprzętu, ponieważ jego praca jest ciągła i trwa po kilka godzin w ciągu dnia. Dlatego właśnie odpowiednią wartością pojemności będą sprężarki 150 i 200 litrowe.
  • ciśnienie kompresora jest niezwykle istotne i zapewnia odczuwalną moc, która może cieszyć lub utrudniać pracę. Siła urządzenia w warunkach budowlanych jest niezwykle istotna, ponieważ wszelkie trudne czynności budowlane wymagają odpowiedniego użycia mocy sprzętu.
  • wydajność sprężarki jest parametrem, który dyktuje dokładność i dłuższy czas pracy maszyny. W branży budowlanej skrupulatność i precyzja są bardzo ważne, a prace trwające po kilka godzin dziennie muszą być wspierane urządzeniami, które są niezawodne i wpływają na jakość świadczonych usług.

Jedna sprężarka, a wiele możliwości w kolejnych etapach prac

Przyglądając się poszczególnym czynnościom, w jakich pomagają sprężarki wykorzystywane do prac budowlanych, należy wziąć pod uwagę obsługę pistoletów do malowania, tynkowania, szpachlowania i kluczy udarowych, a więc wszystkich czynności wpływających na estetykę i niezawodność efektu, jakim jest gotowa nieruchomość. Kompresory w dużym stopniu wspierają, ułatwiają i przyspieszają zakres wykonywanych czynności, dzięki czemu fachowcy z branży budowlanej mogą szybciej i sprawniej oddawać wykonanie zleceń, niż w przypadku przeprowadzania tych robót metodą ręczną. Sprężarki marki Boge są idealnie dopasowane do budowlanych potrzeb, ponieważ wszystkie parametry poszczególnych modeli skutkują efektywną pracą i zadowoleniem obsługujących.

Na przykład automatyczny włącznik ciśnieniowy i reduktor ciśnienia roboczego zapewniają uzyskanie najlepszych i optymalnych parametrów do współpracy z obsługiwanym przez sprężarkę sprzętem. Jeden kompresor może więc zasilać różne narzędzia i tym samym być używany przy kolejnych etapach robót budowlanych. Sprężarki olejowe, których smarowane pompy zapewniają stabilność utrzymywania określonych parametrów urządzenia, przekładają się na ciągłą pracę maszyny, nawet przy dużym obciążeniu.

To ważny czynnik, ponieważ sprężarki dla generalnych wykonawców budowlanych służą często przy komercyjnych i masowych pracach, gdzie parametry zużywanych materiałów, komponentów oraz nieustanne powtarzanie wszystkich czynności, dużo bardziej obciąża kompresor niż w przypadku realizacji indywidualnych. Równie istotny w budowie sprężarek marki Boge jest zastosowany filtr powietrza, który eliminuje zaciąganie wilgoci oraz zanieczyszczeń. W branży budowlanej, gdzie urządzenie nieustannie poddawane jest siłom atmosferycznym oraz pyłom pochodzącym z naturalnych prac ekipy, sprężarki charakteryzują się dużą wytrzymałością, która to wpływa na efektywność i wydajność wykonywanych prac.

Sprężarki w zastosowaniu pistoletów tynkarskich

Nakładanie tynków strukturalnych za pomocą sprężarki przemysłowej marki Boge pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze inwestora. Wykonawcy budowlani, którzy zatem oferują swoje usługi przy użyciu profesjonalnego sprzętu, są częściej polecani i mają sporo zleceń, a ich wykonanie nie zajmuje sporo czasu. Przeszłością staje się już nakładanie tynku metodą ręczną, dlatego sprężarki dla branży budowlanej zyskują coraz większą sławę i uznanie fachowców. Standardowe tynkowanie ręczne wymagało zaangażowania dwóch osób, z których jedna narzucała materiał, a druga go rozcierała. Estetykę tynkarską nieruchomości metodą pistoletu i kompresora może wykonywać jedna, obsługująca narzędzie osoba, co korzystnie wpływa na rozplanowanie prac wśród całej ekipy – a to znów oszczędność czasu. Ponadto zużycie materiału budulcowego metodą natryskową jest dużo mniejsze, a amortyzacja sprzętu i prądu znikoma.

Właściwości kompresora używanego do pistoletu tynkarskiego

Sugerując się doborem produktów marki Boge do wykorzystania z pistoletem tynkarskim, należy wziąć pod uwagę, iż dysza pistoletu jest większa niż w przypadku chociażby pistoletu do lakierowania, przez co zużywa więcej sprężonego powietrza. Do tynkowania w pojedynkę dyszą 4 mm można zastosować nawet niewielki kompresor tłokowy zasilany prądem o napięciu 230 V. Dzięki temu niemal każdy może zacząć tynkować bez wielkich nakładów finansowych. Taki zakup zwraca się już przy tynkowaniu jednego domu, a kompresor zostaje. Wydajność potrzebna do skutecznego tynkowania przy dyszy 4 mm to około 200 litrów na minutę. Należy pamiętać, że do tynkowania wystarczy ciśnienie robocze na poziomie 4 bar. Z uwagi na to, że tynkowanie może wiązać się z niestałą pracą urządzenia i jego skokowych etapów włączania, warto sugerować się parametrem wydajności w trakcie zakupu maszyny.

W przypadkach, gdzie sprężarki dla generalnych wykonawców budowlanych będą używane na potrzeby komercyjne, w trakcie dużych inwestycji, konieczny jest zakup profesjonalnych urządzeń, które jednak szybko się zwrócą, gdyż szybkość i jakość wykonywanych nimi prac generuje kolejne zlecenia w prowadzonej działalności.

Sprężarki w kosmetycznych pracach malowania

Wśród kosmetycznych prac ekip budowlanych, które są bardzo istotne w całości odbioru wszystkich, wykonanych czynności, pojawia się malowanie, które również może przebiegać za pomocą profesjonalnych sprężarek marki Boge. W tym temacie może zostać użyta ta sama sprężarka, która była zakupiona na potrzeby tynkarskie, ponieważ nowoczesne rozwiązania oferują dostosowanie parametrów do wykonywanych czynności budowlanych. Kompresor może zatem służyć malowaniu drewna, metalu, dachówki i innych materiałów, nie wyrządzając szkód, a jedynie efektownie uzupełniając kolorystykę wybranego przedmiotu.

Kompresory o pojemności 100 litrów są już w pełni profesjonalnymi sprzętami, dzięki którym można swobodnie malować duże powierzchnie i przestrzenie. Używane przez fachowców pistolety natryskowe, zasilane ciśnieniem ze sprężarek gwarantują solidne pokrycie oraz szybkie wykonanie prac, a to jest bardzo cenione wśród klientów.

Sprężarki kompatybilne z narzędziami

Choć narzędzia pneumatyczne zasilane kompresorami mają szersze zastosowanie w mechanice, to branża budowlana coraz częściej odnajduje w nich także swoje potrzeby. Dlatego sprężarki dla budowlańców, które są kompatybilne z wszelkiego rodzaju kluczami i wiertłami, mogą być kluczem do sukcesu w działalności firmy. Wszystkie prace odkręcania i dokręcania, które odbywały się na ciężkim i twardym podłożu, a którym zwyczajne wkrętarki nie dawały rady, mogą współpracować z profesjonalnym sprzętem w postaci sprężarek i wchodzić, jak w przysłowiowe „masło”.

Kategoria marki Boge obejmuje kompresory do sprężania powietrza, wszelkiego rodzaju narzędzi pneumatycznych, węży pneumatycznych oraz różnego rodzaju złączek i akcesoriów umożliwiających wdrożenie systemu sprężonego powietrza do pracy na budowach. Wszystko to generuje ogromne korzyści w pozyskiwaniu pożądanego czasu, który dla budowlańców jest na wagę złota.

Sprężarki powietrza seria S4

Podsumowując wszystkie opisane informacje należy stwierdzić, że sprężarki dla generalnych wykonawców budowlanych mogą okazać się wyzwoleniem od zaprzeszłych metod, które zajmowały czas, angażowały niepotrzebnie dodatkowe „ręce”, a także generowały duże straty finansowe i materialne. Technologia kompresów, których użycie może zostać wykorzystane w budownictwie przynosi sporo korzyści, widzianych przez samych wykonawców, jak i ich klientów, którzy z pewnością docenią szybkość, oraz profesjonalną obsługę przy pomocy eksperckiego i nowoczesnego sprzętu.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0