parametry osuszaczy

Skuteczne osuszanie powietrza to coś, z czym muszą zmierzyć się właściciele takich obiektów jak baseny, pralnie, hale, czy magazyny. Gromadząca się wilgoć jest zjawiskiem bardzo niepożądanym i powinna zostać natychmiast usunięta. Problem ten dotyczy również przedsiębiorstw, które przy produkcji wykorzystują sprężone powietrze, które powinno zostać osuszone ze zbędnej wilgoci. W tym celu stosuje się dedykowane do tego urządzenia – osuszacze sprężonego powietrza. W ofercie firmy Pneumatik znajdują się różne typy osuszaczy, w tym adsorpcyjne, ziębniczne (inaczej zwane kondensacyjnymi), membranowe i tandemowe FRDA. Różnią się one sposobem działania, parametrami oraz zastosowaniem.

Na naszym blogu opisywaliśmy już rodzaje osuszaczy sprężonego powietrza oraz wykazaliśmy skuteczność adsorpcyjnych osuszaczy powietrza. W dzisiejszym artykule szczegółowo omawiamy parametry oraz zastosowania wszystkich dostępnych w naszej ofercie osuszaczy.

Podział osuszaczy ze względu na zastosowanie

 • Osuszacze do sprężonego powietrza – Służą do uzyskania idealnie czystego i sprężonego powietrza. Znajdują zastosowanie w przemysłowych systemach pneumatyki, malowaniu, piaskowaniu ciśnieniowym oraz wielu innych zadaniach, gdzie potrzebne jest sprężone powietrze pozbawione nadmiaru wody, wilgoci oraz pary wodnej. Wyróżniamy osuszacze ziębniczeosuszacze adsorpcyjneosuszacze tandemowe oraz osuszacze membranowe.
 • Osuszacze powietrza do użytku domowego – Wykonane z niskiej jakości materiałów, które nie zabezpieczają przed uszkodzeniami. Posiadają niską wydajność, maksymalnie do 40l na 24h. Sprostają niewymagającym zadaniom i są niedrogie. Przed zakupem warto upewnić się, czy nie pracują zbyt głośno.
 • Osuszacze budowlane – Poza wysoką wydajnością w osuszaniu powietrza charakteryzują się wytrzymałą, odporną na uderzenia obudową. Najczęściej wykonane są ze stali. Posiadają duże koła do przemieszczania urządzenia po nierównym terenie oraz specjalny uchwyt.
 • Osuszacze profesjonalne – Wyróżniają się wysoką wydajnością, nawet do 100 litrów na 24h. Nie są one jednak tak opancerzone, jak kategoria powyżej, przez co ich zastosowanie ogranicza się do obiektów typu magazyny, hale, w których nie są narażone na mechaniczne uszkodzenia.
 • Osuszacze przemysłowe – Wykorzystywane najczęściej na liniach produkcyjnych, gdzie wytwarzany produkt musi zostać osuszony.
 • Osuszacze dedykowane pod powierzchnie basenowe – Ogromna ilość ciepłej wody prowadzi do znacznego zawilgocenia powietrza, co może stwarzać problemy w utrzymaniu pomieszczeń w dobrej kondycji. Aby temu zapobiec powstały specjalne do takich zadań instalacje osuszaczy basenowych.

Najważniejsze parametry osuszaczy powietrza

 • Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę decydując się na zakup tego urządzenia jest przede wszystkim wydajność. To ona decyduje ile wody jesteśmy w stanie oddzielić od powietrza w ciągu doby.
 • Ważne są również koszty eksploatacyjne osuszacza. Od tego, jak wysokie one będą zależy przede wszystkim zużycie prądu przez te urządzenie. Szczególnie prądożerne są osuszacze adsorpcyjne!
 • Następną częścią specyfikacji jest zakres temperatur i wilgotności powietrza, w jakim może pracować urządzenie. Osuszacze domowe mogę nie wytrzymać takich warunków pracy jak te profesjonalne czy przemysłowe.
 • Przepływ powietrza to kolejny ważny parametr. Od tego, jak wysokie wartości osiąga zależeć będzie, czy dostanie się do najdalszych i najgłębszych zakątków pomieszczeń.
 • Mniej ważna, ale wciąż istotna jest również pojemność zbiornika na wodę oraz hałas, jaki generuje urządzenie podczas pracy.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1