osuszanie sprężonego powietrza

Zapotrzebowanie na wysokiej jakości sprężone powietrze jest istotne w niektórych branżach. Stosowanie filtrów zabezpiecza przed zanieczyszczeniami, jednakże w przypadku zapotrzebowania na suche powietrze należy użyć profesjonalnego osuszacza. W jakich warunkach sprawdzi się osuszacz adsorpcyjny i dlaczego warto dokonać zakupu?

We wcześniejszym artykule na naszym blogu pisaliśmy już o różnych rodzajach osuszaczy powietrza. Dziś przybliżymy się bardziej jednemu z nich, czyli osuszaczom adsorpcyjnym.

Specyfikacja osuszaczy adsorpcyjnych

Osuszacze adsorpcyjne są wykorzystywane wówczas, gdy instalacje sprzężonego powietrza są narażone na zamarzanie lub w przypadku, kiedy zapotrzebowanie na suche powietrze jest niezbędne do zachowania efektywności. Pozbawiają powietrze wilgoci, cząstek stałych i oleju. Składają się z zestawu dwóch zbiorników ciśnieniowych z adsorberem pracujących w cyklach naprzemiennych. Dzięki swojej budowie pracują niezwykle efektywnie i umożliwiają sprostanie nawet najbardziej wymagającym oczekiwaniom.

Zalety osuszaczy adsorpcyjnych

  • nieprzeciętnie wysoka jakość sprzężnego powietrza o niskiej wilgotności,
  • wypełnienie zbiorników adsorbentem wpływa na niewielkie prędkości przepływu sprzężonego powietrza, a tym samym na jego małe ciśnienie,
  • nowoczesna technologia zapewnia energooszczędność osuszaczy,
  • czujnik rosy skutecznie dostosowuje częstotliwość cykli do realnych warunków,
  • prosta i łatwa konstrukcja gwarantuje intuicyjną obsługę urządzenia.

Jak działa osuszacz adsorpcyjny?

Urządzenie jest zbudowane z dwóch kolumn, w których zachodzą jednocześnie konkretne cykle. Faza adsorpcji, czyli pochłanianie wilgoci ze sprzężonego powietrza to działanie zachodzące w pierwszym zbiorniku. W drugim dochodzi do regeneracji, czyli osuszania adsorbentu. Osuszacz adsorpcyjny skutecznie pochłania niesprzyjające czystości substancje, pozostawiając powietrze czyste i przede wszystkim suche. Najlepszymi warunkami na działanie urządzenia jest temperatura sprzężonego powietrza, która spada poniżej 12 stopni Celsjusza.

Dzięki skutecznemu i efektywnemu osuszaniu sprzężonego powietrza możemy zagwarantować sobie stabilizacje i energooszczędność podczas wielu procesów produkcyjnych. Adsorpcyjne osuszacze powietrza są chętnie wykorzystywane w gałęziach przemysłu, między innymi w lakiernictwie, w branży motoryzacyjnej, w przemyśle fotograficznym i szklanym.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0