dlaczego serwis sprężarek jest ważny

Inwestując w system sprężonego powietrza, oczekujemy najwyższej jakości i przede wszystkim użyteczności. Jeśli sprężarka nie spełni oczekiwań, a uzdatnione powietrze nie przyniesie realnych korzyści dla firmy, to niestety inwestycja okaże się bezzasadna.

Zazwyczaj problem nie tkwi w niewłaściwym wyborze sprzętu, a w dalszych etapach jego eksploatacji. Zaniechanie działań serwisowania doprowadza do poważnych uchybień, które mają istotny wpływ na straty. W artykule przedstawiamy ważne zależności, które udowadniają, jak ważne jest konsekwentne i regularne serwisowanie, by zachować jakość i trwałość sprzętu.

Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, jak ważny jest serwis sprężarek. W dzisiejszym artykule ponownie poruszamy ten temat, biorąc pod uwagę nieco inne czynniki.

Brak serwisu sprężarek = wyższe koszty

Wiele mówi się o serwisie, o regularności wykonywania prac konserwowych i kilku innych aspektach, które są czasochłonne i pochłaniają (podnoszą) koszty, ale przynoszą korzyści w procesie dostarczania uzdatnionego powietrza. Zazwyczaj właściciele firm chcą, by efekt był tani, szybki, a jednocześnie generował wysokie korzyści, jednakże w żadnym aspekcie nie ma korzyści bez inwestycji (nakładów).

Na szczególną uwagę zasługują sprężarki i ich regularny serwis. Brak działań w tym zakresie to wyższe koszty utrzymania, co przekłada się na straty, a więc zaniechanie działań jest całkowicie nieopłacalne z ekonomicznego i wydajnego punktu widzenia. Szacuje się, że starty mogą wynosić nawet 40% w wyniku zwęglenia zaworów czy zanieczyszczonego filtra. Może w skali dobowej nie są to poruszające kwoty, ale jeśli sprężarka w takim stanie działa przez miesiąc, kilka miesięcy, a nawet rok? Czy przedsiębiorstwo jest gotowe na takie straty, które są ponoszone w wyniku banalnych zaniedbań?

Kontrola ciśnienia przez całą dobę

Inwestycja w sprężarkę o najwyższych parametrach nic nie da, jeśli efekty jej pracy nie będą stale monitorowane. Właśnie dlatego najlepsi producenci sprzętu pneumatycznego inwestują w oprogramowanie monitorujące sieć uzdatnionego powietrza. Spadki ciśnienia mogą nastąpić gwałtownie, a jeśli urządzenie ma pracować przez całą dobę, to tym bardziej wymaga stałej kontroli i monitorowania ewentualnych nieprawidłowości. Wszelkie niepożądane działania mają wpływ na cały system, który poprzez wykorzystanie potencjału większej mocy pracuje w bardziej wymagających warunkach niż zwykle, a w konsekwencji doprowadza do większych szkód. Serwis sprężarek to nie tylko wymiana podzespołów, ale wszystkie inne działania kontrolno-pomiarowe, które mają realny wpływ na wydajność sprężarki.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0