Budowa sprężarki tłokowej i śrubowej

Kupno właściwego sprzętu przemysłowego zazwyczaj nie należy do najprostszych zadań stojących przed przedsiębiorcą. Ma to związek z relatywnie wysokim ryzykiem inwestycyjnym i dużą liczbą czynników decydujących o właściwym zastosowaniu danej sprężarki. W niniejszym wpisie poruszymy kwestię różnicy pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową oraz czym warto kierować się przy ich zakupie.

Czym różni się sprężarka tłokowa od śrubowej?

Podstawową różnicą pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową jest zróżnicowany system ich pracy. Większość modeli sprężarek tłokowych w przeciwieństwie do sprężarek śrubowych nie jest zdolna do pracy ciągłej. Oznacza to, że w proporcji 1:1 sprężarka w optymalnych dla siebie odstępach czasowych potrzebuje czasu na regenerację i ochłodzenie, by przystąpić do generowania dalszych porcji powietrza sprężonego. Odstępy czasowe w tym przypadku zazwyczaj wynoszą od kilku do około kilkunastu minut. Wszelkie odchylenia w tym zakresie prędzej czy później doprowadzą do nadmiernej eksploatacji sprzętu i jego uszkodzenia.

Budowa sprężarki tłokowej

Konstrukcja sprężarki tłokowej składa się przede wszystkim korpusu cylindra, głowicy z zaworami oraz układu korbowego. Powietrze spręża tłok sprężarki, wykonując ruchy posuwisto-zwrotne, naprzemiennie w górę i dół. Sprężarki tłokowe mogą dzielić się na jedno- lub wielocylindrowe ze względu na budowę i jedno- lub dwustopniowe ze względu na jej tryb pracy. Ich praca nie przebiega w sposób ciągły i potrzebuje czasu na ochłodzenie. Niestosowanie się do tej zasady może doprowadzić do przegrzania się urządzenia lub zatarcia się jego elementów konstrukcyjnych. Decydując się na sprężarkę tłokową, klienci mogą liczyć na:

  • niską cenę urządzenia,
  • wyjątkową łatwość obsługi i sterowania,
  • niskie zużycie energii,
  • niskie koszty serwisu i sterowania.

Zastosowanie sprężarek tłokowych

  • Branża motoryzacyjna
  • Zasilanie narzędzi pneumatycznych
  • Ładowanie butki z gazem technicznym
  • Niektóre gałęzie przemysłu

Sprężarka tłokowa bezolejowa

Budowa sprężarki śrubowej

Kompresory śrubowe sprężają powietrze za pomocą modułu śrubowego, który podobnie jak łopatkowy może generować sprężone powietrze w sposób ciągły. Powietrze z otoczenia zasysane jest za pomocą tak zwanego czerpnia, a później sprężane modułem śrubowym zanurzonym w oleju. Powietrze to oczyszczane jest następnie za pomocą separatora oleju. Sprężarkę śrubową można napędzać spalinowo, elektrycznie lub pasami transmisyjnymi.

Praca sprężarki śrubowej

Sprężarki śrubowa w przeciwieństwie do sprężarki tłokowej nie wymaga odpoczynku w trakcie pracy i może dostarczać sprężone powietrze w sposób jednostajny. Jej użytkowanie często skutkuje jednak nieznacznym zanieczyszczeniem powietrza cząsteczkami oleju i pary wodnej. Nowsze modele sprężarek śrubowych w swojej konstrukcji zawierają natomiast odpowiednie filtry i osuszacze ziębnicze, których przeznaczeniem jest podnoszenie poziomu jakości powietrza generowanego przez ten rodzaj sprężarki. Warto pamiętać, że nie każde zastosowanie wymaga tego zabiegu. Niektóre modele sprężarek śrubowych mogą zawierać dodatkowe akcesoria i specyfikacje, takie jak:

  • separatory wodno-olejowe,
  • wyrzutnik kondensatu,
  • osuszacz ziębniczy,
  • wymiennik ciepła,
  • falownik.

Zastosowanie sprężarek śrubowych

Ze względu na swoją charakterystykę budowy i typu pracy sprężarki śrubowe przeznaczone są do generowania dużych ilości sprężonego powietrza w relatywnie krótkim czasie. Zastosowanie sprężarek śrubowych jest dość szerokie i można wykorzystywać je także na mniejszą skalę produkcji. Do miejsc, w których użytkowane są sprężarki śrubowe, należą:

  • warsztaty wulkanizacyjne,
  • warsztaty samochodowe,
  • hale produkcyjne,
  • lakiernie.

W przypadku sprężarek bezolejowych możliwe jest uzyskanie czystego powietrza sprężonego nawet na I stopniu czystości. To z kolei pozwala na wykorzystanie ich nawet w branży farmaceutycznej i spożywczej.

Sprężarka śrubowa bezolejowa

Kiedy wybrać sprężarkę tłokową, a kiedy śrubową?

Wybierając odpowiedni rodzaj sprężarki, na samym początku warto doprecyzować jej przyszłe zastosowanie, a przede wszystkim wielkość zapotrzebowania na sprężone powietrze w kontekście konkretnych procesów produkcyjnych. Dla celów przemysłowych na dużą skalę, gdzie stały dostęp do dużych ilości sprężonego powietrza jest niezbędny, zaleca się kupno sprężarki śrubowej. W tym miejscu należy jednak liczyć się z przynajmniej o 50% większymi kosztami względem ceny sprężarki tłokowej. Urządzenie śrubowe jest także znacznie bardziej wymagające pod względem konserwacyjnym, serwisowym oraz energetycznym. Jego obecność na terenie niektórych zakładów okazuje się jednak niezbędna.

Kiedy wybrać sprężarkę tłokową?

Sprężarka tłokowa jest natomiast idealna dla zastosowań charakteryzujących się nieco mniejszym zużyciem powietrza sprężonego. Jej wydajność jest znacznie mniejsza względem sprężarki tłokowej, ale doskonale spełnia swoje zastosowanie w większości pracach warsztatowych i domowych. Niektóre modele sprężarek tłokowych wykorzystywane są także w przemyśle. Ostateczna wydajność sprężarki tłokowej zależna jest od wielkości jego cylindra, a także poziomu stosunku ciśnień, jaki może uzyskać.

Różnica pomiędzy sprężarką tłokową a śrubową – podsumowanie

  • W sprężarce śrubowej powietrze spręża moduł śrubowy, a w tłokowej moduł tłokowy.
  • Sprężarka śrubowa jest z reguły droższa od sprężarki tłokowej i to nawet o 50%.
  • Sprężarka śrubowa może pracować w sposób ciągły w przeciwieństwie do sprężarki tłokowej. Umożliwia jej to przede wszystkim obecność oleju zapobiegająca zacieraniu się elementów urządzenia.
  • Sprężarka tłokowa generuje mniejsze ilości powietrza sprężonego względem sprężarki śrubowej w danej jednostce czasowej.

Gdzie kupić sprężarkę tłokową lub śrubową?

Niektórzy dystrybutorzy sprężarek i kompresorów wykorzystują niewiedzę przyszłych posiadaczy sprzętu, zalecając bezzasadne kupno droższych ich rodzajów i modeli. To determinuje wagę odnalezienia zaufanej firmy w branży technologii powietrza sprężonego, której nie zależy na jednorazowym akcie sprzedaży, ale na budowie długofalowych relacji z klientami.

Pneumatik S.A.

Sprężarka przemysłowa jest relatywnie trudnym do zakupu rodzajem produktu. Może wymagać więc profesjonalnego doradztwa w zakresie samego kupna, jak i jego montażu i dalszego użytkowania. Te aspekty na najwyższym poziomie może zapewnić firma Pneumatik S.A. – autoryzowany przedstawiciel największych producentów sprzętów pneumatycznych na europejskim rynku. Serdecznie zachęcamy do kontaktu w celu przedstawienia swoich potrzeb.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Lepsza sprężarka śrubowa czy tłokowa?

Zarówno sprężarkę śrubową, jak i tłokową charakteryzuje zasadne sobie zastosowanie. Przyjmuje się jednak, że jeśli w zakładzie zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest wysokie i musi być pobierane w sposób ciągły, to warto zainwestować w sprężarkę śrubową.

2. Czym charakteryzuje się budowa sprężarki śrubowej?

Obecnością modułu śrubowego, znacznie zwiększającego wydajność urządzenia

3. Kiedy warto kupić sprężarkę tłokową?

Sprężarka tłokowa jest opłacalna we wszystkich miejscach, gdzie występuje okresowe użytkowanie powietrza sprężonego.

Oceń ten post!

4.3 / 5. Liczba głosów: 7