gdzie i dlaczego warto stosować sprężarki powietrza

Z pewnością każdy spotkał się z określeniem „sprężone powietrze”, chociażby w kontekście czyszczenia klawiatury czy innych niewielkich zakamarków. Jego zastosowania są jednak nieporównywalnie bardziej zaawansowane, co umożliwiają sprężarki śrubowe, tłokowe i wiele innych modeli. Dzisiejszy artykuł kierujemy do osób, które są dopiero na początku swojej drogi w temacie pneumatyki i kompresorów oraz zastanawiają się, gdzie wykorzystuje się sprężarki powietrza.

Kompresor – co to jest?

Kompresory, obok dmuchaw i wentylatorów, są jednym z rodzajów sprężarek. Spośród tych trzech typów urządzeń wyróżnia je to, że dają największe możliwości w zakresie sprężania powietrza, czyli podnoszenia jego ciśnienia do pożądanej wartości. Ciśnienie pneumatyczne, czyli właśnie to zwiększone za pomocą sprężarki, może być wykorzystywane w różnych procesach technologicznych, ponieważ przenosi energię. Sprężone powietrze napędza dzięki temu wiele urządzeń pneumatycznych i maszyn.

Zasada działania sprężarki jest nieskomplikowana. Zwiększenie ciśnienia powietrza odbywa się w kompresorze, który najpierw musi zassać powietrze atmosferyczne do urządzenia z zewnątrz. Następnie energia mechaniczna silnika spalinowego lub elektrycznego jest przetwarzana w energię sprężonego powietrza. Od tego, w jaki sposób kompresor podnosi ciśnienie trafiającego do niego powietrza, zależy jego rodzaj. Wyróżnia się bowiem sprężarki tłokowe, sprężarki śrubowe, sprężarki łopatkowe i wiele innych. Poza tym kompresory dzielą się również na sprężarki olejowe i sprężarki bezolejowe. Zastosowania tych urządzeń ściśle zależą właśnie od tego, jaki mają moduł sprężania powietrza (tłok, śruby, łopatki itp.) oraz czy posiadają wtrysk oleju (olejowe i bezolejowe), który oczyszcza i chłodzi sprężone powietrze.

Wytwarzanie sprężonego powietrza w przemyśle

Dlaczego warto stosować sprężarki powietrza? Odpowiadają za to zalety sprężonego powietrza jako medium energetycznego, które sprawiają, że jest stosowane do wytwarzania energii na ogromną skalę w wielu gałęziach przemysłu. Po pierwsze sprężone powietrze jest korzystne pod względem dostępności. Magazynowanie i transportowanie (nawet na duże odległości) sprężonego powietrza jest bezproblemowe. Kolejny atut to odporność na skrajne temperatury. Sprężone powietrze można wykorzystywać w każdych warunkach, nawet jeśli temperatury intensywnie się zmieniają.

W zakładach przemysłowych bardzo ważną zaletą z punktu widzenia bezpieczeństwa jest również możliwość wykorzystania sprężonego powietrza w miejscach zagrożonych pożarem lub wybuchem. Z kolei jeśli medium jest używane do zasilania narzędzi pneumatycznych obsługiwanych ręcznie, to cenioną cechą jest niska waga sprężonego powietrza.

sprężarka powietrza

Sprężone powietrze – sprężarki tłokowe

Mając podstawową wiedzę na temat wytwarzania sprężonego powietrza za pomocą kompresorów, łatwiej będzie zrozumieć zastosowania tych urządzeń. Zacznijmy od popularnych sprężarek tłokowych. Powietrze jest sprężane przez tłok o ruchu posuwisto-zwrotnym w górę i w dół. Trzeba wspomnieć, sprężarki tłokowe mają gamę zastosowań wynikających bezpośrednio z ich trybu działania. Nie jest to praca ciągła, ponieważ kompresor musi się co jakiś czas ochładzać. Jeśli mu na to nie pozwolimy, może się przegrzać, a części konstrukcyjne sprężarki tłokowej mogą się zatrzeć.

Sprężone powietrze ze sprężarki śrubowej

Budowa sprężarki śrubowej także jest zawarta w jej nazwie. Urządzenie posiada moduł śrubowy smarowany i uszczelniony olejem, który zwiększa ciśnienie powietrza. Dzięki obecności oleju sprężarka śrubowa (tak samo jak sprężarka łopatkowa) może pracować w trybie ciągłym, bo olej chroni jej elementy przed zatarciem i ochładza cały moduł. Do powietrza przedostają się jednak cząsteczki emulsji, które usuwa zespół przygotowania powietrza.

Zespół przygotowania powietrza

Do wytwarzania sprężonego powietrza służy sprężarka, jednak możliwość zastosowania go na tak dużą skalę w przemyśle umożliwia zespół przygotowania powietrza. W wielu branżach gaz musi zostać odpowiednio uzdatniony, żeby móc zasilać wymagające grupy maszyn i urządzeń. Potrzebne są do tego urządzenia zbiorowo określane jako zespół przygotowania powietrza.

Elementy przygotowujące sprężone powietrza do dalszej wędrówki, czyli dystrybucji do odpowiednich punktów odbioru, dzielą się na filtry, osuszacze i cyklony. Ich rolą jest usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które znalazły się w obrębie gazu podczas procesu sprężania, np. cząstek wody, drobin oleju, zanieczyszczeń mechanicznych. Oprócz tego w procesie wytwarzania sprężonego powietrza kluczową rolę gra jego ciśnienie. Zespół przygotowania powietrza obejmuje więc również regulatory ciśnienia, dzięki którym można je kontrolować i zmieniać w obrębie układu pneumatyki. Dzięki takim precyzyjnym regulacjom strumienia powietrza sprężarki są stosowane w bardzo różnorodnych gałęziach przemysłu.

Gdzie stosować sprężarki powietrza?

Zacznijmy od tego, jak wykorzystuje się je na własny użytek – kiedy potrzebny jest kompresor garażowy? Najczęściej w domu sprawdza się sprężarka tłokowa, który jest mobilna. Stosuje się ją do pompowania materacy, dmuchanych basenów, kół, pontonów itp. Zasilają domowe narzędzia pneumatyczne – wiertarki, gwoździarki, klucze, pistolety lakiernicze i wiele innych. Dzięki sprężarce możemy np. pomalować płot, ścianę, meble, wyczyścić trudno dostępne części maszyn i urządzeń, np. ostrza kosiarki czy łańcuch rowerowy. Przyjmuje się, że do zastosowań garażowo-domowych wystarczają maksymalnie kompresory 50 l.

Zastosowanie sprężarek w przemyśle jest bardzo szerokie i nie sposób wymienić wszystkich możliwości tych urządzeń. Można je znaleźć w następujących obszarach:

  • motoryzacja – profesjonalne pompowanie opon na stacjach benzynowych, lakierowanie karoserii, wulkanizacja, utrzymanie optymalnego ciśnienia w przewodach hamulcowych,
  • kolejnictwo – zasilanie pociągów,
  • medycyna – napędzanie urządzeń i sprzętów medycznych, np. w stomatologii, wyjaławianie gazu, dostarczanie powietrza do respiratorów, aparatów anestezjologicznych i innych urządzeń, aparatura chirurgiczna,
  • przemysł maszynowy – maszyny włókiennicze, branża garbarska (np. oczyszczanie i suszenie materiałów), maszyny górnicze (np. przetwarzanie minerałów, napędzanie pras filtracyjnych, odzysk gazu koksowniczego),
  • stacje kontenerowe w oczyszczalniach ścieków, przy wiertniach gazowych i naftowych, na terenie budowy do przesypywania materiałów sypkich,
  • farmaceutyka – napędzanie narzędzi wykorzystywanych przy produkcji lekarstw (np. powlekanie tabletek, oczyszczanie, wydzielanie proporcji),
  • farmy wiatrowe – produkcja generatorów do turbin wiatrowych,
  • transport pneumatyczny – szybkie i bezpieczne przenoszenie drobnych cząstek ciał stałych.

Na tym nie kończy się zastosowanie sprężarek śrubowych, tłokowych i wielu innych. Żeby dobrać odpowiednie urządzenie do wybranej branży czy na użytek prywatny, najlepiej skontaktować się ze specjalistami w dziedzinie dystrybucji, montażu i serwisu sprężarek.

FAQ:

1. Co wchodzi w skład konstrukcji sprężarki?

Do sprężania powietrza kompresory potrzebują przede wszystkim silnika spalinowego lub elektrycznego, modułu ssącego (zasysającego powietrze atmosferyczne do wewnątrz) i modułu śrubowego, tłokowego, łopatkowego bądź innego typu elementów sprężających gaz.

2. Gdzie stosuje się sprężarki tłokowe?

Sprężarki tłokowe mają dość uniwersalne zastosowanie, lecz należy je ograniczyć do mniej wymagających obszarów. Napędzają narzędzia pneumatyczne, usuwają zanieczyszczenia przy pomocy sprężonego powietrza, służą do pompowania kół i innych przedmiotów.

3. Gdzie stosuje się sprężarki śrubowe?

Sprężarki śrubowe bezolejowe mogą pracować w trybie ciągłym, w związku z czym znajdują zastosowanie w licznych gałęziach przemysłu, głównie przy napędzaniu maszyn i urządzeń, transporcie pneumatycznym i dostarczaniu idealnie czystego sprężonego powietrza.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0