Praca z systemem pneumatycznym niezależnie od wielkości i skomplikowania wymaga odpowiedniego dopasowania części, które odpowiadają za wysoką jakość sprężonego powietrza. W procesie eksploatacji sprężarek stosunkowo normalnym skutkiem ubocznym są zanieczyszczenia, które przedostają się z zewnątrz lub są odprowadzane jako zawiesina powstała z oparów, olejów czy pary wodnej. Stosowanie filtrów do sprężarek jest absolutną koniecznością. Dlaczego należy ich używać i czy ich jedynym celem jest poprawa jakości sprężonego powietrza? Zachęcamy do lektury.
Sprężone powietrze narażone jest na zanieczyszczenia niezależnie od środowiska pracy czy użytej technologii do uzdatniania powietrza. Proces ten wiąże się z ciągłym obcowaniem z następującymi substancjami:
W procesie dostarczania sprężonego powietrza najważniejszym parametrem wydaje się jego jakość, która warunkuje zastosowanie, bezpieczeństwo oraz dalsze procesy obróbki. Okazuje się, że właściwie dobrane filtry do sprężarek nie tylko wpływają na jakość finalnego produktu, ale i znacznie przedłużają żywotność sprzętu.
W procesie eksploatacji istotna jest stała kontrola jakości poszczególnych segmentów, stąd tak ogromny nacisk technologiczny na monitorowanie systemów pneumatycznych oraz regularnie wykonywane konserwacje sprzętu.
Przedsiębiorca inwestując w sprężarkę powietrza zakłada, że zakupiony model posłuży przez kilkanaście lat. Z pewnością przy dobrze właściwego sprzętu, odpowiednim zabezpieczeniu, filtracji i użytkowaniu zgodnie z zaleceniami producenta taka inwestycja będzie opłacalna dla biznesu.