co-nalezy-wiedziec-o-filtrach

Praca z systemem pneumatycznym niezależnie od wielkości i skomplikowania wymaga odpowiedniego dopasowania części, które odpowiadają za wysoką jakość sprężonego powietrza. W procesie eksploatacji sprężarek stosunkowo normalnym skutkiem ubocznym są zanieczyszczenia, które przedostają się z zewnątrz lub są odprowadzane jako zawiesina powstała z oparów, olejów czy pary wodnej. Stosowanie filtrów do sprężarek jest absolutną koniecznością. Dlaczego należy ich używać i czy ich jedynym celem jest poprawa jakości sprężonego powietrza? Zachęcamy do lektury.

Sprężone powietrze narażone jest na zanieczyszczenia niezależnie od środowiska pracy czy użytej technologii do uzdatniania powietrza. Proces ten wiąże się z ciągłym obcowaniem z następującymi substancjami:

 • Wodą – która występuje w formie pary wodnej. Ilość wody w sprężonym powietrzu jest uzależniona od jego wilgotności, ciśnienia i temperatury, jednakże zawsze jest dostrzegalna.
 • Cząstkami stałymi – zasysane powietrze z atmosfery nie jest wolne od czynników zewnętrznych, które przedostają się do układów pneumatycznych wskutek kolejnych procesów eksploatacyjnych. Im starsze urządzenia tym większe prawdopodobieństwo obecności cząsteczek stałych. Dodatkowo na ilość zanieczyszczeń może wpłynąć również tworzywo, z którego są wykonane, a także proces tarcia elementów w zaworach, kompresorze etc.
 • Olejem – znajdujący się w powietrzu olej zasysany przez wirnik powietrza może bez problemu przedostać się do finalnego produktu jakim jest sprężone powietrze.

Dlaczego ważne jest używanie filtrów do sprężarek?

W procesie dostarczania sprężonego powietrza najważniejszym parametrem wydaje się jego jakość, która warunkuje zastosowanie, bezpieczeństwo oraz dalsze procesy obróbki. Okazuje się, że właściwie dobrane filtry do sprężarek nie tylko wpływają na jakość finalnego produktu, ale i znacznie przedłużają żywotność sprzętu.

W procesie eksploatacji istotna jest stała kontrola jakości poszczególnych segmentów, stąd tak ogromny nacisk technologiczny na monitorowanie systemów pneumatycznych oraz regularnie wykonywane konserwacje sprzętu.

Przedsiębiorca inwestując w sprężarkę powietrza zakłada, że zakupiony model posłuży przez kilkanaście lat. Z pewnością przy dobrze właściwego sprzętu, odpowiednim zabezpieczeniu, filtracji i użytkowaniu zgodnie z zaleceniami producenta taka inwestycja będzie opłacalna dla biznesu.

filtry-do-kompresorow

Filtr powietrza a filtr oleju

Filtracja jest bardzo istotnym etapem uzdatniania sprężonego powietrza. Dzięki temu możemy uzyskać powietrze wolne od wszelkich zanieczyszczeń i oleju, którego używa się w sprężarkach. Filtry, których używamy do tego celu sprawiają, że produkty tworzone z użyciem sprężonego powietrza mają lepszą jakość, a żywotność samego urządzenia jest znacznie lepsza, co pozwala nam na pewną oszczędność.

Filtry do sprężarek sprawiają, że ze sprężonego powietrza zostają usunięte różnego rodzaju zanieczyszczenia, zarówno w stanie stałym, jak i ciekłym. Na początku usuwa się kondensat olejowy oraz woda, a później drobniejsze cząsteczki stałe oraz mgła olejowa. Dzięki temu uzyskujemy czyste, sprężone powietrze. Jest to szczególnie ważne w branży spożywczej oraz farmaceutycznej, w których sprężonego powietrza używa się do produkcji jedzenia oraz leków. Dlatego stosuje się tam filtrów węglowych, które dodatkowo eliminują zapach oleju. Zazwyczaj sprężarki zawierają filtr powietrza i oleju oraz separator oleju

filtry-pneumatik

 

Filtry powietrza

Bardzo ważne jest, żeby filtr powietrza był wymieniany regularnie. Jeśli tego nie zrobimy, do sprężarki będą przedostawać się różnego rodzaju zanieczyszczenia. W dodatku częściej będziemy musieli wymieniać separator, olej oraz łożyska. Sprawi to, że praca sprężarki będzie znacznie mniej wydajna i droższa. Filtr powietrza należy wymieniać co 2-2,5 tys. godzin pracy urządzenia.

Najczęściej używa się filtrów patronowych, w których elementem filtracyjnym jest wkład wykonany z włókniny celulozowej, celulozowej ze zbrojeniem lub poliestrowej. To, jaki wybierzemy zależy od naszych potrzeb oraz do czego używamy sprężarki. Filtry te mogą znacznie różnić się ceną. Warto jednak pamiętać, że inwestycja może szybko się zwrócić.

Ważny jest również opór filtra dla zasysanego medium, którego zwiększenie sprawi, że sprawność naszej sprężarki znacznie spadnie. Co prawda nie powinno mieć to wpływu na awarię sprzętu, ale z pewnością wpłynie na wysokość naszych rachunków za energię.

filtry

Filtry oleju

Filtry oleju służą do oczyszczania oleju oraz sprawiają, że sprężarka działa dużo dłużej, dzięki czemu uda nam się zaoszczędzić na naprawach. Pozwala ona na usunięcie zanieczyszczeń z oleju, które mogłyby dostać się do wnętrza sprężarki. Bardzo łatwo wtedy o przeróżne uszkodzenia całego sprzętu. Filtr oleju powinniśmy wymienić podczas każdej wymiany oleju. W większości sprężarek wyświetli nam się wtedy odpowiednia kontrolka. Czas ten może być różny i zależy przede wszystkim od tego, jak często używamy sprężarki oraz jaki olej do niej wlewamy. Zazwyczaj wymiana będzie musiała odbyć się po około 2 tys. godzin pracy.

Filtry te zazwyczaj wykonuje się z włókniny celulozowej, dzięki której sprężone powietrze jest oczyszczane ze wszelkich ciał obcych.

filtry-e1516350233947_mniejszy

Separatory oleju

Głównym zadaniem separatora oleju jest oczyszczenie sprężonego powietrza z mgły olejowej. Rodzaje filtrów:

 • absorpcyjne,
 • koalescencyjne,
 • odśrodkowe.

Filtr absorpcyjny wyposażony jest we wkład z materiału, który pochłania olej, czyli na przykład z celulozy lub polimerów. Może on wchłonąć określoną ilość oleju i kiedy zostanie ona przekroczona, będziemy musieli taki filtr wymienić.

Filtr koalescencyjny ma za zadanie pochłaniać cząsteczki oleju z mgły olejowej, gromadzić je i usuwać. W teorii taki filtr mógłby być używany przez długie lata. Na przeszkodzie stoi obecność zanieczyszczeń w pochłanianym oleju.

Filtry odśrodkowe to najprostsze filtry pod względem funkcjonalności. Dzięki swoim kształtom sprawiają, że pojawia się siła odśrodkowa, która odrzuca cząsteczki oleju na zewnątrz. Bardzo ważne jest to, że filtry koalescencyjne i absorpcyjne są do siebie bardzo podobne, więc musimy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach.

Cały proces filtrowania w filtrach ośrodkowych polega na: olej osadza się na tkaninie borosilikatowej, po czym zostaje przepuszczony do pojemnika na olej. Warto pamiętać, że im większy filtr, tym większa jego skuteczność. Znaczenie ma również temperatura, która powinna być jak najniższa. Ciśnienie zaś odwrotnie, im wyższe, tym lepiej.

 5

Dlatego warto dbać o filtry do sprężarek?

Sprawność filtrów w sprężarkach ma ogromne znaczenie, jeśli jej nie dopilnujemy, nasze urządzenie nie będzie tak wydajne, jakbyśmy tego chcieli. Wszystkie jego elementy będą zużywać się dużo szybciej. Przede wszystkim sprzęty takie jak cylindry, tłoki oraz łopatki. Jeśli nie będą one działać tak, jak powinny, może się okazać, że nasze urządzenie będzie się niszczyć. Zdarzyć się może również awaria urządzeń, które korzystają ze sprężonego powietrza. Używanie starych i zużytych filtrów może generować koszty. Zakup odpowiednich filtrów oraz regularna ich wymiana pozwoli na ich uniknięcie. To, jak często powinniśmy wymieniać filtr, zależy od jego rodzaju oraz częstotliwości korzystania ze sprężarki. Każdy filtr będzie miał inną żywotność, a my musimy dopilnować, aby jego wymiana odbyła się na czas.

filtry-do-kompresorow_mniejszy

Na co zwrócić uwagę wybierając filtry do sprężarek?

Istnieje kilka czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę wybierając filtr do sprężarki. Na samym początku należy dokładnie określić do czego używane przez nas będzie urządzenie. Nieco inaczej będzie to wyglądać w branży spożywczej czy farmaceutycznej, gdzie wyjątkowo bardzo dokładnie należy zadbać o bezpieczeństwo, a inaczej w przemyśle.

Przy zakupie każdego rodzaju filtra należy zwrócić uwagę na:

 • typ oraz średnicę gwintu filtra; dzięki temu będzie on pasował do naszego urządzenia,
 • spust pomiędzy trybem automatycznym i ręcznym,
 • zakres filtracji oraz funkcje; szczególnie ważne jest w branżach takich jak medyczna czy spożywcza, gdzie filtry muszą być bardzo dokładne.

Pod uwagę należy wziąć również to, że cząstki zanieczyszczeń mogą znacznie różnić się od siebie wielkością i nie każdy filtr poradzi sobie z tymi najmniejszymi, nawet o wielkości mniejszej, niż jeden mikrometr. To, jaki filtr wybierzemy będzie decydował o tym jak dokładnie zostanie oczyszczone powietrze. Obecnie można wyróżnić dwie grupy filtrów:

 • zgrubne,
 • dokładne.

filtry

Zgrubne radzą sobie jedynie z zanieczyszczeniami o wielkości do 40 mikrometrów, co sprawdzi się w większości branży. Niemniej jednak nie będzie to wystarczające w dziedzinach wymienionych powyżej, czyli na przykład przy produkcji jedzenia. Wtedy najlepiej będzie wybrać filtry wysokowydajne, które będą działały dużo dłużej i oczyszczą powietrze znacznie skuteczniej.

W przypadku produkcji spożywczej i leków często używa się filtrów węglowych. Ich wkład wypełniony jest węglem aktywnym, który często wykorzystuje się też w standardowych filtrach do wody. Takich używamy do codziennego oczyszczania wody z kranu. Tego rodzaju wkład świetnie radzi sobie z usuwaniem zapachu oleju, dzięki czemu nie czujemy go w naszym jedzeniu. Powietrze przechodzi przez porowatą powierzchnię, która uniemożliwia przedostanie się pyłu wytwarzanego przez węgiel. Dzięki temu nasz produkt pozostaje czysty.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1