Regularne serwisowanie sprężarek przemysłowych to podstawa ich bezpiecznej, zgodnej z zaleceniami producenta eksploatacji. Serwis tego rodzaju obejmuje szereg specjalistycznych działań, których celem jest upewnienie się, że wszystkie elementy urządzenia funkcjonują bez zarzutu. Czy to zadanie jest faktycznie skomplikowane i czy warto podjąć się go we własnym zakresie?

Serwis sprężarek – na czym polega?

Wykorzystywane obecnie w przemyśle sprężarki należą do kilku różnych typów, których mechanizmy pracy czy budowa wymagają odrębnych rozwiązań serwisowych. Na rynku możemy spotkać między innymi sprężarki śrubowe, tłokowe czy łopatkowe, a także oparte o odmienną zasadę działania sprężarki wirowe czy chemiczne. Serwis sprężarek to termin, który obejmuje zarówno konieczne przeglądy okresowe sprawnych dotychczas urządzeń, jak i wiele potencjalnych zabiegów naprawczych, nakierowanych na powstałe usterki. Działania serwisowe mogą polegać na:

 • uważnym przeglądzie urządzenia z wymianą szybko zużywających się części,
 • instalacji, wymianie lub modernizacji filtrów,
 • dokładnym uszczelnieniu sprzętu,
 • wymianie łożysk,
 • usunięciu zanieczyszczeń,
 • interwencji w moduł oprogramowania sprężarki.

Ta krótka lista bynajmniej nie wyczerpuje całości możliwych akcji, jakie mogą okazać się niezbędne dla prawidłowej pracy sprężarki przemysłowej. Serwisu na ogół dokonują specjalnie przeszkolone w tym celu osoby, dysponujące wiedzą na temat najczęstszych wad sprzętowych użytkowanych w danym sektorze sprężarek.

Samodzielny serwis sprężarki – aspekty rozwiązania

Serwis sprężarek najprostszego typu we własnym zakresie na pierwszy rzut oka nie przekracza możliwości użytkownika, którego zawód wymaga dokładnego rozeznania w meandrach działania tych urządzeń. Wraz z uniwersalizacją dostępu do internetu łatwo także natrafić w sieci na szczegółowe tutoriale, które krok po kroku opisują etapy konieczne dla przeglądu wszystkich części sprężarki. Dotyczy to zwłaszcza sprężarek w klimatyzatorach i motoryzacji. W połączeniu z detaliczną instrukcją producenta wydaje się to wystarczającym zasobem informacji, by samodzielnie ocenić działanie danego sprzętu.

Nie warto jednak zapominać, że bezbłędna praca tak złożonego urządzenia jak sprężarka stanowi gwarancję czegoś więcej, niż tylko efektywności procesu produkcji czy rentowności zakładu lub warsztatu. W pobliżu większości sprężarek pracuje na ogół liczna grupa osób, których zdrowie lub życie może być w niebezpieczeństwie w sytuacji poważniejszej awarii. Serwis sprężarek jest procesem na tyle wieloaspektowym, że istnieją poważne przesłanki, by zajął się nim zespół specjalistów. Renomowane firmy serwisujące tego typu urządzenia zatrudniają wyłącznie doświadczonych, obeznanych z większością modeli fachowców, dla których znalezienie źródła usterki nie będzie stanowiło większego problemu. Posiadają oni także niezbędne uprawnienia, by zapewnić ważność przeglądu okresowego.

sprężarka Boge seria S

Profesjonalny serwis – bezpieczeństwo w rękach ekspertów

W celu dokonania dokładnego, uważnego przeglądu najlepiej będzie skorzystać z usług wysokiej klasy firmy, która cieszy się największą renomą na lokalnym rynku. Dobry serwis sprężarek będzie się charakteryzował przede wszystkim:

 • analityczną dokładnością,
 • znajomością cech szczególnych sprężarek danej marki,
 • dostępem do wszelkich potrzebnych części zamiennych,
 • szybkim i rzetelnym wykonaniem,
 • elastycznością we współpracy z klientem.

Choć samodzielny serwis sprężarki może wydawać się metodą na zaoszczędzenie pewnej kwoty z budżetu firmy, nie można zapominać, że zatrudnienie w tym celu profesjonalistów najbardziej skuteczne zabezpieczenie przed kosztowną i groźną pomyłką. Pracownicy firmy serwisującej nie tylko przeprowadzą całość koniecznego przeglądu, ale będą też w stanie podać właścicielowi sprzętu listę konkretnych zaleceń, która pozwoli uniknąć części usterek wynikających z błędów w użytkowaniu.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1