Praktycznie każda osoba przy wizycie na stacji benzynowej, pracy w przydomowym ogródku czy podczas malowania miała styczność z kompresorem. Warto mieć świadomość nie tylko i wyłącznie czym dokładnie jest to urządzenie, ale również do czego jest wykorzystywane i w jaki sposób powinno się je przetrzymywać.

Kompresor jest bowiem urządzeniem służącym do wytwarzania bardzo wysokiego ciśnienia sprężonego gazu, które w kolejnym etapie wymusza jego przepływ.

Gdzie stosuje się kompresor?

Warto zdawać sobie sprawę, że urządzenie znajduje bardzo szerokie zastosowanie – zdecydowanie najczęściej kompresor jest wykorzystywany przy nadmuchiwaniu opon. Produkt można zatem znaleźć zarówno na stacjach benzynowych, jak i profesjonalnych warsztatach. Należy wiedzieć, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by używać urządzenia również we własnym garażu.

Urządzenie znajduje także zastosowanie przy wydmuchiwaniu różnego rodzaju zabrudzeń z ciężko dostępnych miejsc. Kompresor doskonale zda również egzamin podczas czyszczenia ostrzy kosiarki czy łańcucha rowerowego. Z kolei dodatkowe wyposażenie w specjalny pistolet przeznaczony do przedmuchiwania sprawia, że użytkowanie urządzenia będzie zdecydowanie efektywniejsze.

Kompresory wykorzystuje się również do malowania pistoletem pod ciśnieniem. Warto wiedzieć, że omawiane urządzenie wchodzi w skład zestawu do malowania natryskowego umożliwiającego na bardzo łatwą oraz szybką aplikację emalii na wybraną powierzchnię.

Urządzenie znajduje także zastosowanie do wypełniania powietrzem poduszek w samochodach posiadających pneumatyczne zawieszenie czy jako zasilanie urządzeń pneumatycznych, do których należy koniecznie zaliczyć wiertarki, gwoździarki czy szlifierki.

kompresor powietrza

Podział kompresorów

Kompresory można podzielić ze względu na zapotrzebowanie na olej. Wyróżniamy zatem olejowe i bezolejowe. Kompresory olejowe zostały wyposażone przez producenta w specjalny tłok, który wymaga systematycznego smarowania. Urządzenia uznawane są za niezwykle wydajne. Właśnie dlatego wykorzystywane są zarówno w profesjonalnych zakładach pneumatycznych, jak i warsztatach.

Z kolei w bezolejowych kompresorach tłok został wykonany z tworzywa, które charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem tarcia, smarowanie nie będzie zatem konieczne. Ponadto sprężone powietrze, które zostało wytworzone w urządzeniu, jest pozbawione nawet najmniejszych ilości oleju. W ten sposób modele można bez problemu wykorzystywać w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym, czyli miejscach, gdzie higiena ma niezwykle istotne znaczenie.

Sprężarki śrubowe – kilka wskazówek o ich przechowywaniu

Zalecane jest przechowywanie kompresora wraz z całym wyposażeniem w miejscu czystym i suchym. Koniecznie należy pamiętać, aby sprężarki śrubowe znajdowały się z dala od łatwopalnych cieczy. Nie można również zapomnieć, żeby dzieci nie miały możliwości dostępu do urządzenia.

Bardzo istotne jest również odłączenie urządzenia od źródła zasilania, opróżnienie zbiornika powietrza z kondensatu, a także zgromadzonego powietrza. Rekomendowane jest przechowywanie kompresora w pozycji stojącej. Z kolei w przypadku dłuższego nieużywania zalecane jest wykonywanie czynności, które zostały wymienione oraz:

  • zlanie oleju,
  • zdemontowanie koła i filtra powietrza,
  • złożenie do opakowania.

Warto podkreślić, że w przypadku gdy olej zostanie już usunięty z kompresora, może być przechowywany w innej pozycji niż stojąca. Urządzenie powinno być przetrzymywane w temperaturze od 5 do 30˚C. Nie można zapomnieć, by było przechowywane w oryginalnym opakowaniu.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1