Zastosowanie stacji kontenerowych

Konieczność montażu stacji kontenerowych może wynikać z różnych przyczyn. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to elastyczne rozwiązanie, które warto rozważyć w kontekście optymalizacji pracy przedsiębiorstwa i nie tylko. O tym, gdzie stacje kontenerowe odnajdują swoje zastosowanie, opowiemy w niniejszym artykule.

Co to jest stacja kontenerowa dla sprężarek?

Stacja kontenerowa najczęściej zbudowana jest z blach stalowych pokrytych warstwą ochronnego cynku, której łączenia wzmacniane i uszczelniane są dodatkowo silikonem. Jej podstawowym przeznaczeniem jest bowiem zapewnienie pełnej ochrony komponentom układu pneumatycznego przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Budowa kontenera jednocześnie nie powinna utrudniać, ani obniżać wydajności pracy zawartych w niej sprężarek. Jedną z podstawowych zalet sprężarkowni jest ich mobilność i możliwość poboru powietrza sprężonego w każdym miejscu jego zapotrzebowania. Wielkość stacji kontenerowej uzależniona jest od wielkości zawartej w niej instalacji pneumatycznej. W tym miejscu ważne jest natomiast także zapewnienie łatwości jej transportu.

Stacje kontenerowe – z czym związana jest konieczność ich obecności?

Użytkowanie stacji kontenerowych swoje uzasadnienie ma w aspektach dotyczących uwarunkowań przestrzennych i funkcjonalnych zakładu, a także w charakterze wykorzystania powietrza sprężonego w konkretnym zastosowaniu. Zdarza się bowiem tak, że powierzchnia przedsiębiorstwa, na którego terenie mają miejsce określone procesy produkcyjne, jest zbyt mała, by można było zamontować na niej danej wielkości układ pneumatyczny. Tego typu problem występuje przede wszystkim wtedy, kiedy skala działalności zakładu się powiększa i przestrzennie nie jest przystosowana do montażu kolejnych komponentów pneumatycznych. Tego typu sytuacja mogłaby utrudnić ogólne funkcjonowanie firmy lub obniżyć wydajność jej pracy.

Stacja kontenerowa

Stacja kontenerowa w zakładzie

Kiedy niezbędna okazuje się oszczędność powierzchni zakładu wykorzystującego technologię sprężonego powietrza, dogodnym rozwiązaniem jest montaż stacji kontenerowej poza jego obszarem. Korzyścią z tym związaną jest nie tylko zachowanie ergonomii przestrzennej przedsiębiorstwa, ale także zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy pracowników, pracujących na jego terenie.

Kiedy warto rozważyć montaż stacji kontenerowej?

Kolejnym, prawdopodobnie najczęściej spotykanym przykładem, który obrazuje korzyści wynikające z inwestycji w sprężarkownie, jest konieczność korzystania z powietrza sprężonego w terenie. Lekka konstrukcja kontenera zapewnia jednocześnie jej dogodną mobilność oraz ochronę przed zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi. Warunkuje to nie tylko obecność segmentów sprężarkowni, ale także wyspecjalizowany system wentylacyjno-grzejny zapewniający stałą temperaturę pracy sprężarek, który występuje w przypadku większości modeli sprężarek. Wentylacja redukuje ponadto prawdopodobieństwo przegrzania się lub obniżenia wydajności pracy komponentów.

Gdzie stacje kontenerowe znajdują swoje zastosowanie?

  • W kopalniach odkrywkowych
  • Na terenach budowy, gdzie konieczne jest przesypywanie materiałów sypkich
  • Przy oczyszczalniach ścieków
  • W przemyśle okrętowym
  • Przy wiertniach naftowych lub gazowych

Czy stacja kontenerowa jest opłacalna?

Aby jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, warto przeanalizować profil działalności przedsiębiorstwa i zastanowić się nad możliwościami optymalizacji efektów jej pracy. Inwestycja w stację kontenerową może być uzasadniona przede wszystkim w następujących sytuacjach:

  • Kiedy niemożliwe jest powiększenie przedsiębiorstwa o kolejne sprzęty ze względu na ograniczenia przestrzenne.
  • Kiedy profil działalności firmy uwzględnia wykorzystanie powietrza sprężonego w terenie.
  • Kiedy obecność układu pneumatycznego na terenie zakładu zagraża bezpieczeństwu pracowników.
  • Kiedy brakuje pracowników zajmujących się ręczną obsługą poszczególnych sprężarek. Stacja kontenerowa umożliwia czynienie to w sposób kompleksowy i znacznie bardziej wydajny.
  • Kiedy na terenie zakładu brakuje optymalnych warunków dla pracy urządzeń pneumatycznych, a ich aranżacja jest trudna do osiągnięcia.
  • Kiedy zwiększenie powierzchni zakładu może umożliwić montaż lub pojawienie się innych dodatkowych urządzeń zwiększających efektywność zakładu.

Zalety sprężarkowych stacji kontenerowych

  • Niskie koszty inwestycyjne
  • Niezwykle dogodny montaż i ewentualny demontaż stacji
  • Intuicyjność obsługi
  • Mobilność
  • Zapewnienie pełnego bezpieczeństwa urządzeniom firmy
  • Zwiększenie wydajności i efektów pracy przedsiębiorstwa
  • Elastyczność względem montażu zróżnicowanych urządzeń wewnątrz stacji
  • Pełna ochrona przed włamaniami i czynnikami atmosferycznymi
  • Szczelność i trwałość konstrukcji stacji przez długi czas
  • Obecność systemu wentylacyjno-grzewczego

W co stacja sprężarkowa może być dodatkowo wyposażona?

Poszczególne konstrukcje stacji kontenerowych dla sprężarek mogą być wyposażone lub cechować się dodatkowymi funkcjami, w zależności od modelu. Warto zapoznać się ze wszystkimi możliwościami, które mogą usprawnić obsługę układu pneumatycznego oraz zwiększyć jego efektywność. Do cech wyróżniających poszczególne modele stacji mogą należeć:

  • oświetlenie,
  • regulacje grzewcze i wentylacyjne,
  • instalacja alarmowa,
  • dodatkowe uszczelnienia i wzmocnienia łączeń okien oraz łączeń segmentów stacji.

Pneumatik S.A. – kontenerowe stacje sprężarkowe

Firma Pneumatik S.A. z 20-letnim doświadczeniem oferuje swoim klientom nie tylko produkty obejmujące urządzenia wykorzystujące technologię sprężonego powietrza, ale także usługi dotyczące serwisu i montażu sprzętu oraz sprężarkowych stacji kontenerowych. Każdy kontener przygotowany przez firmę Pneumatik jest zgodny z wymaganymi atestami i może być przeznaczony zarówno do transportu drogowego, jak i kolejowego lub morskiego. Serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta w celu przedstawienia swoich potrzeb i wspólnego znalezienia optymalnego rozwiązania w danym zakresie. Dysponujemy profesjonalną wiedzą i doświadczeniem, które pozwoliło nam zbudować ugruntowaną pozycję na rynku, wzbudzając przy tym zaufanie naszych klientów.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Gdzie wykorzystuje się sprężarkowe stacje kontenerowe?

Głównym zastosowaniem sprężarek jest użytkowanie powietrza sprężonego w terenie, np. w górnictwie lub branży kolejowej. Stacje kontenerowe często znajdują się także w pobliżu zakładów wykorzystujących w swoich procesach produkcyjnych technologię sprężonego powietrza.

2. Co może znaleźć się wewnątrz stacji kontenerowej?

Elastyczność względem urządzeń mogących znaleźć się w stacji kontenerowej jest wyjątkowo duża. Sprężarkownia może zawierać sprężarki, zbiorniki, separatory, filtry, doprężacze lub osuszacze.

3. Jaka jest uniwersalna wielkość sprężarkowej stacji kontenerowej?

Najczęściej stacje kontenerowe charakteryzują się wielkością równą 6,9 i 12 m. Ostateczna wielkość i liczba segmentów stacji uzależniona jest natomiast od preferencji klienta.

Oceń ten post!

4 / 5. Liczba głosów: 1