Kompresor to urządzenie, które jest wykorzystywane nie tylko w firmach przemysłowych, branży medycznej, stomatologicznej, a także szeroko pojętym biznesie samochodowym.

Domowe kompresory to niewielkie urządzenia wyposażone w małe zbiorniki i dzięki niewielkim gabarytom są stuprocentowo mobilne przez co mogą służyć nie tylko do pompowania kół czy przydomowych basenów, ale również jako wsparcie małych instalacji pneumatycznych.

Wybór odpowiedniego kompresora

Budowa kompresora jest uzależniona od rodzaju urządzenia, z którym mamy do czynienia – najbardziej popularne są kompresory tłokowe – dzięki tłokowi poruszającemu się w cylindrze, powietrze jest zasysane do zbiornika. Zwykle maksymalne ciśnienie sprężonego powietrza to 6 do 8 barów, co jest w zupełności wystarczające dla np. warsztatów samochodowych.

Jeśli istnieje zapotrzebowanie na mocniejsze urządzenie przemysłowe, warto zwrócić uwagę na kompresory ze zbiornikiem na sprężone powietrze o znacznie większej pojemności.

Warto zwrócić również uwagę na pobór mocy – każda dodatkowa funkcja zwiększa zapotrzebowanie na energię. Zwykle także większe kompresory emitują więcej hałasu.

Dlaczego warto zainwestować w kompresor?

W wielu firmach uzyskanie czystego powietrza jest kluczowe z biznesowego punktu widzenia. Szpitale czy też browary muszą zachować nieskazitelną jakość powietrza, którą gwarantują najwyższej jakości sprężarki BOGE. Mniejsze firmy, np. warsztaty samochodowe, potrzebują natomiast sprężarek, aby móc wykonywać podstawowe czynności usługowe.

Jak zadbać o kompresor?

Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać instrukcję – każdy producent ma własne zalecenia co do użytkowania wyprodukowanego przez siebie sprzętu.

Warto jednak pamiętać, że bardzo ważnym elementem prawidłowej pracy kompresora jest filtr powietrza. Jeśli kompresor pracuje w trudnych warunkach – w wilgotnym lub zapylonym otoczeniu – filtr będzie zapychał się dość często i szybciej konieczna będzie jego wymiana.

Jeśli kompresor pracuje zbyt głośno, spada ciśnienie lub bardzo długo się nie wyłącza – najmądrzejszym posunięciem będzie odwiedzić serwis sprężarek. W każdym większym mieście, czy to Koszalin czy Łódź realizujemy serwis urządzeń pneumatycznych.

Jeżeli chodzi zaś o sam zbiornik kompresora – jest to najbardziej narażony na korozję element budowy tego urządzenia. Często różnica temperatur sprawia, że w zbiorniku skrapla się powietrze, co może prowadzić do osadzania się rdzy i postępowania korozji wewnątrz zbiornika. Część kompresorów wyposażona jest w specjalny kranik u dołu zbiornika, którym możemy spuścić osadzającą się ciecz. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza po długim czasie używania kompresora bez przerwy.

Dobrą praktyką jest też dbanie o to, aby kompresor jak najmniej wystawiony był na działanie wilgoci. W ten sposób mniejsza ilość wody dostanie się środka wraz z zasysanym powietrzem. Najlepszą praktyką oraz prewencją będzie ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta wspomnianych w instrukcji obsługi oraz wyczulenie na każdy niepokojący nas objaw. Jeśli coś zacznie Państwa niepokoić, zapraszamy do kontaktu. Nasz terenowy serwisant pomoże Państwu w ochronie kompresorów przed korozją.

Oceń ten post!

1 / 5. Liczba głosów: 3