Sprawdzanie szczelności instalacji pneumatycznej należy przeprowadzać regularnie. Wszystko dlatego, że niektóre usterki są po prostu niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Czasem może wydawać nam się, że instalacja sprężonego powietrza działa bez zarzutu, choć koszty energii elektrycznej wzrosły. Zauważyłeś spadek ciśnienia, a narzędzia pneumatyczne pracują mniej wydajnie? A może rury zaczęły delikatnie drgać bądź jednak słyszysz jakiś niepokojący hałas? Jeśli tak, to czas sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej. My podpowiemy Ci, jak to zrobić!

Instalacja pneumatyczna – co to jest?

Zacznijmy jednak od samego początku. Instalacja pneumatyczna to system połączonych ze sobą rur, przewodów i innych urządzeń, które łączą się w jeden układ kompresor wraz z punktami odbioru sprężonego powietrza, czyli narzędziami pneumatycznymi.

Dla instalacji sprężonego powietrza, bo tak też się ją nazywana, charakterystyczne jest to, że montuje się ją w zakładach przemysłowych. Wszystko dlatego, żeby rozprowadzić je do odpowiednich punktów na terenie całej fabryki, gdzie gaz ten wykorzystuje się na szeroką skalę.

Narzędzie instalacji pneumatycznej

Narzędzia te to, jak wspomnieliśmy, punkty odbioru sprężonego powietrza, które tłoczą kompresory – są one zasilane tym gazem. Na przykład mogą być to lewarki oraz podnośniki wykorzystywane w warsztatach samochodowych, wiertarki, kątowniki, pistolety do lakierowania karoserii, respiratory w szpitalach i wiele innych narzędzi.

Jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej?

Jak więc widzisz, sprężone powietrze wykorzystuje się w naprawdę wielu miejscach. Dlatego też należy pamiętać o regularnym sprawdzaniu szczelności instalacji. Jak jednak sprawdzić, czy powstają nieszczelności? Otóż należy przeprowadzić próbę szczelności. Jest to obowiązkowa czynność, która pozwoli na wykrycie usterki oraz szybką reakcję. Już tłumaczymy, jak prawidłowo podejść do tego tematu.

Próba szczelności instalacji pneumatycznej

Jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej? Istnieje kilka sposobów na przeprowadzenie próby szczelności instalacji sprężonego powietrza. Nie ma jednej reguły, której należy się trzymać, choć zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Dlatego warto przed przystąpieniem poradzić się ekspertów bądź skorzystać z ich pomocy.

Sprawdzanie szczelności w instalacji pneumatycznej

Całe badanie opiera się na napełnieniu instalacji pneumatycznej sprężonym powietrzem pod ciśnieniem. Dlatego też proces jest znany również jako próba ciśnieniowa. Najpierw należy odciąć bądź po prostu zamknąć każde z narzędzi pneumatycznych. Z tego względu wykonuje się ją po godzinach pracy zakładu. Instalacje nie mogą bowiem działać w czasie próby.

Następny krok to wpięcie odpowiedniego sprzętu do instalacji, czyli montuje się w niej wzorcowy manometr. Jest to przyrząd, który służy do dokładnych pomiarów ciśnienia tłoczonego gazu. Później dopiero wypełnia się instalację sprężonym powietrzem. I właśnie teraz należy pozostawić ją na 24 godziny. Oznacza to, że nie można z niej korzystać przez ten czas – w innym przypadku próba szczelności instalacji nie będzie efektywna.

Po tym okresie, jeśli spadek ciśnienia ma wartość maksymalnie 0,1 bara, to znaczy, że sieć pneumatyczna jest nieprzepuszczalna. W innym przypadku należy zgłosić się do fachowców, którzy zajmą się poszukiwaniem usterki i ją naprawią.

Ponadto szczelność instalacji pneumatycznej po takim badaniu zawsze jest odpowiednio odnotowywana. Niezależnie od wyniku spisujemy protokół, który będzie poświadczeniem przeprowadzenia próby szczelności.

Co może powodować nieszczelności instalacji pneumatycznej?

Nieszczelność najczęściej powoduje jakaś drobna, czasem niewidzialna dla oka przerwa, między kompresorem a zamontowanymi odbiornikami sprężonego powietrza. Jej przyczyna może być naprawdę różna – od złego zamontowania przewodów po wypadek w trakcie pracy. Dlatego po incydencie w trakcie pracy należy bacznie obserwować sieć oraz zgłosić jej ewentualne odchyły w działaniu. To ważne, aby reagować szybko i nie narażać się na dodatkowe koszty, związane z eksploatacją powietrza. Stanowi ono bowiem według wielu osób najdroższe medium.

Poza tym nieszczelności niekiedy są wynikiem zużycia się poszczególnych elementów. Rury mogą po prostu nie wytrzymać ciśnienia. W związku z tym kontroluj jego przepływ, aby wartości zawsze odpowiadały rzeczywistym potrzebom zakładu.

Sprężone powietrze z instalacji pneumatycznej – zastosowanie

Jak już pewnie się domyślasz, sprężone powietrze ma spore zastosowanie we wspomnianych już zakładach warsztatach czy zakładach przemysłowych. Bardzo często korzysta się z nich w branży spożywczej – w piekarniach oraz do osuszania owoców i warzyw. Ponadto w szpitalach i gabinetach stomatologicznych korzysta się z niego podczas różnych zabiegów. Szczelności instalacji sprężonego powietrza jest więc priorytetowa w tych miejscach.

FAQ:

1. Jak sprawdzić szczelność instalacji pneumatycznej?

Odpowiedzią na to pytanie jest próba szczelności instalacji sprężonego powietrza. Wykonywać powinno się ją regularnie, co zapobiega utratom energii elektrycznej oraz zmniejszeniu efektywności działania całego zakładu. To kluczowe w kwestii odpowiedniego zarządzania zasobami firmy.

2. Jak przeprowadzić próby szczelności instalacji sprężonego powietrza?

Badanie szczelności instalacji sprężonego powietrza polega na tym, że odłącza się od niej wszystkie urządzenia pneumatyczne – należy zamknąć jej przepływ. Później podłącza się manometr i wpuszcza gaz. Następnie pozostawia się ją na 24 godziny. Jeśli zanotuje się utratę ciśnienia nie wyższą niż 0,1 bar, świadczy to o szczelności.

3. Jakie są przyczyny braku szczelność instalacji pneumatycznej?

Przyczyną spadku ciśnienia w sieci są przerwy między poszczególnymi elementami. Wynika to często z niepoprawnego zamontowania instalacji bądź stało się to poprzez długą i mocną eksploatację. Czasem dziura w niej powstaje również w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Oceń ten post!

1 / 5. Liczba głosów: 1