Jaki cichy kompresor wybrać?

Decydując się na dany model kompresora lub sprężarki pod uwagę należy wziąć wiele czynników, także takich, które z pozoru sprawiają bagatelne znaczenie. Należy do nich między innymi poziom głośności pracy urządzenia. W niniejszym artykule opowiemy, w których sytuacjach warto postawić na cichy kompresor.

Poziom głośności pracy kompresora

Podczas pierwszego zakupu kompresora jego przyszły właściciel nie zawsze zdaje sobie sprawę ze wszystkich czynników, które warto wziąć pod uwagę, wybierając jego konkretny model. Do takich czynników należy poziom głośności jego pracy, co wydaje się drugorzędnym aspektem w kwestii całej jego charakterystyki. Oczywiście bez właściwej wydajności, wielkości zbiornika i innych specyfikacji kompresora niemożliwe mogłoby być bowiem funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa, a przynajmniej jego części procesów produkcyjnych. Głośna praca kompresora w perspektywie długofalowej mogłaby przynieść natomiast porównywalnie niekorzystne skutki, o których opowiemy w dalszej części artykułu.

Dlaczego warto wybrać cichy kompresor do zakładu?

Długotrwała głośność w miejscu pracy może być wyjątkowo uciążliwa dla pracujących na jego terenie pracowników. Taka sytuacja może generować frustrację, wzmożone zmęczenie i obniżoną efektywność pracy osób mających bezpośrednią styczność ze sprzętem pneumatycznym. Według Ministerstwa Gospodarki i Pracy szkodliwym poziomem głośności jest ten, który przekracza wartość 80 dB w odniesieniu do 8-godzinnego dobowego systemu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest także wyposażenie pracowników w niezbędne akcesoria wyciszające pracę sprężarek. Czasem okazują się one niewystarczające lub utrudniające inne aspekty pracy.

Boge seria S4

Praca z głośnym kompresorem

Praca z głośnym kompresorem lub sprężarką nie musi mieć jedynie miejsca w przedsiębiorstwie, w którym odbywają się skomplikowane procesy produkcyjne. Pojedyncze urządzenia i modele sprężarek mogą przynieść równie nieprzyjemne doznania, których ograniczenie nie będzie możliwe np. poprzez jego umieszczenie w stacji kontenerowej. W takich sytuacjach niezbędny okazuje się zakup cichego kompresora, który niesie ze sobą same korzyści. Konieczność tego zakupu wzmaga kontakt z osobami trzecimi podczas realizacji usług z wykorzystaniem danej sprężarki.

Cichy kompresor – dlaczego warto?

W kwestii zdrowotnej długo utrzymujący się wysoki głośności może wyrządzić sporo krzywdy nie tylko natury fizycznej, ale i psychicznej. Do najczęściej spotykanych objawów zbyt długiego i częstego przebywania w głośnym środowisku pracy jest częściowa lub całkowita utrata słuchu, migreny oraz zawroty głowy. Niewykluczone jest natomiast wystąpienie także ogólnych zaburzeń układu nerwowego, pokarmowego i wzrokowego. Ciszej pracujące kompresory warto wybierać także w celu zachowania zgodności z europejską dyrektywą UE 2006/42/WE.

Hałas niesłyszalny dla ludzkiego ucha

Cechą charakterystyczną pracy sprężarek jest fakt, że emitują one także dźwięki niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Określa się je mianem infradźwięków. Tego typu hałas ultradźwiękowy utrzymuje się na wysokiej częstotliwości o wartości równej około 20 kHz, która może być bardzo niebezpieczna dla człowieka, szczególnie przy odpowiedniej obsłudze maszyn ultradźwiękowych. W połączeniu z dużymi dB, których wartość może sięgać granicy nawet 130 dB pojawia się zagrożenie wystąpienia tak zwanego zjawiska rezonansu wewnętrznego, zaburzając funkcjonowanie komórek, tkanek i narządów. Do przykładowych wartości regulujących higienę pracy na terenie zakładu w zakresie dopuszczalnych norm natężenia hałasu:

  • 95-100 dB – praca w środowisku o takim stężeniu hałasu nie powinna trwać dłużej niż 100 minut na dobę,
  • 110 dB – praca w tego typu hałasie nie powinna przekraczać 10 minut na dobę,
  • 135 dB – szczytowy poziom dźwięku, który nie powinien być kiedykolwiek przekroczony, szczególnie jeśli pracownicy nie zostali wyposażeni w niezbędne akcesoria dźwiękoszczelne.
  • 85 dB – dopuszczalna norma dźwięku dla pracy w systemie 8-godzinnym, przy czym w trakcie tych 8 godzin niezbędna jest choć jedna 15-minutowa przerwa. Pracy w takich warunkach towarzyszyć muszą ochronniki na uszy.
  • 70 dB – niektóre źródła wskazują, że poziom głośności przewyższający tę wartość obniża efektywność pracy pracowników.

Pneumatik S.A. – renomowany dystrybutor kompresorów firmy BOGE

Oferta Pneumatik S.A. została zbudowana i skomponowana na podstawie wieloletniego doświadczenia oraz styczności i z potrzebami i oczekiwaniami klientów. Cicha praca sprężarek została spriorytetyzowana i charakteryzuje każdy, oferowany przez nas model. Odpowiedni poziom głośności pracy sprzętu to standard podnoszący jakość i higienę pracy na terenie zakładu, zgodny z ogólnoeuropejską kulturą pracy. Oprócz cichego funkcjonowania sprzętu przyszli właściciele sprężarek mogą także liczyć na:

  • ergonomiczne sterowanie pracą urządzeń,
  • możliwość integracji z akcesoriami podnoszącymi jakość generowanego powietrza,
  • wysoką wydajność przy zachowaniu energooszczędności,
  • pragmatyczny design.

Fakt ten doskonale prezentują modele sprężarkowe z serii C i serii S firmy BOGE.

Boge seria C

Sprężarki śrubowe i olejowe firmy BOGE

BOGE to niemiecka firma z ponad 100-letnią tradycją, która jest producentem najwyższej jakości sprzętu przemysłowego i warsztatowego wykorzystującego technologię sprężonego powietrza na rynku. Swoje produkty sprzedają aż w 120 krajach na świecie, gdzie oferowaną jakością i obsługą klienta zyskali pełne zaufanie i uznanie klientów.

Jakie są alternatywne sposoby utrzymania właściwego poziomu głośności sprężarek?

Do najpopularniejszych metod ochrony pracowników przed negatywnym wpływem głośności pracy urządzeń na terenie zakładu należą tradycyjne ochronniki słuchu. Powinno się je stosować jedynie doraźnie, czyli tylko wtedy kiedy wymaga tego jednorazowa sytuacja. Co więcej, swoje zastosowanie mają wtedy, gdy hałas generowany przez sprzęt sprężarkowy nie przekracza 80 dB. Kolejnym często spotykanym zabiegiem w tym zakresie jest przeniesienie urządzeń sprężarkowych do wydzielonej strefy, w której nie przebywają ludzie. Nie każde przedsiębiorstwo ma jednak takie możliwości przestrzenne, a ponadto często okazuje się, że jest to dość kosztowne rozwiązanie. W tym przypadku alternatywą może być zastosowanie odpowiednich osłon redukujących nieznacznie natężenie hałasu. Całość ukazuje, że inwestycja w cichy kompresor jest niezwykle zalecanym rozwiązaniem, zarówno pod względem finansowym, jak i organizacyjnym.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Dlaczego warto wybrać cichy kompresor?

Praca w głośnym środowisku pracy źle wpływa na ogólny komfort pracy, ale także na stan fizyczny i psychiczny pracownika.

2. Jakiego poziomu głośności nie powinna przekraczać praca kompresora w 8-godzinnym systemie pracy?

85 dB.

3. Jak jest optymalna głośność pracy kompresora?

Optymalna głośność pracy kompresora powinna wynosić mniej niż 75 dB.

Oceń ten post!

3 / 5. Liczba głosów: 2