Osuszacz przemysłowy

Zdarza się, że poprawne funkcjonowanie procesu produkcyjnego zapewnia użycie osuszacza przemysłowego. Jego właściwy wybór może zapobiec niepożądanym kosztom w przyszłości i zwiększyć efektywność procesów produkcyjnych. O tym, na co warto zwracać uwagę przy wyborze osuszacza przemysłowego przeznaczonego do osuszania sprzężonego powietrza, porozmawiamy w niniejszym artykule.

Jaki osuszacz powietrza sprężonego wybrać?

Aby osuszacz powietrza efektywnie usunął nadmiar wilgoci ze sprężonego powietrza, trzeba określić jego optymalny poziom wydajności względem potrzeb. Wybór odpowiedniego osuszacza powinien zależeć od kilku następujących parametrów, które warto określić na samym początku.

  • Jaka jaka jest ilość potrzebnego do osuszenia powietrza sprężonego?
  • Jakie jest ciśnienie robocze i wielkość przepływu powietrza w danym układzie?
  • Jaka jest temperatura i poziom wilgotności sprężonego powietrza?
  • Jaki poziom wilgotności powietrza sprężonego chcemy uzyskać?
  • Jaka wilgotność jest optymalna dla odpowiedniej pracy urządzeń elektrycznych i pneumatycznych?

Jak dobrać osuszacz powietrza dla określonych potrzeb?

Oczywiście znajomość konkretnych parametrów to nie wszystko. Warto wiedzieć, jakie urządzenie dobrać do określonego zastosowania, by nie przepłacić. Podstawowym parametrem określającym charakterystykę danego osuszacza jest jego wydajność. Wydajność określa się na podstawie ilości wilgoci, którą urządzenie może pobrać ze sprężonego powietrza lub ilości osuszanego sprężonego powietrza w danej jednostce czasowej. Określona wydajność jest natomiast uzależniona także od warunków przyszłej pracy kompresora. Im dogodniejsze warunki dla wybranego typu osuszacza, tym jego efektywność pracy będzie większa. Co więcej, wybór osuszaczy powinien być dokonywany na podstawie ich dostępnych rodzajów.

Rodzaje osuszaczy sprężanego powietrza

Membranowy osuszacz sprężonego powietrza

Osuszacze membranowe są świetną alternatywą dla osuszaczy chłodniczych i adsorpcyjnych. Świetnie sprawdzają się w osuszaniu powietrza sprężonego szczególnie na jego końcowym etapie wykorzystania. Wyjątkową korzyścią użytkowania osuszaczy membranowych jest możliwość osuszenia wybranej ilości powietrza i to dokładnie na takim poziomie, jakim wymaga tego aktualne zapotrzebowanie. Docelowe wielkości osuszaczy membranowych są zróżnicowane i mogą odpowiadać konkretnym ilościom sprężonego powietrza. Warto mieć jednak na uwadze, że osuszacz membranowy jest przeznaczony do relatywnie niewielkich zbiorników osuszanego powietrza.

Zalety osuszacza membranowego

  • Kompaktowość
  • Intuicyjny i prosty w obsłudze
  • Wydajność jego osuszania nie jest zależna od warunków atmosferycznych
  • Wilgoć powietrza jest usuwana bez względu na poziom wilgotności powietrza po zewnętrznej stronie urządzenia
  • Wszystkie podzespoły urządzenia znajdują się w zamkniętej obudowie osuszacza, co zapewnia bezpieczeństwo obsługi i mniejsze prawdopodobieństwo awarii
  • Brak konieczności częstej konserwacji, nie licząc wymiany

Chłodnicze osuszacze powietrza

Chłodnicze osuszacze powietrza określane są także mianem ziębniczych lub kondensacyjnych. Ich funkcjonalność przypomina pracę lodówki. Sprężone powietrze jest osuszane poprzez obniżenie jego temperatury czynnikiem chłodzącym do +3°C. Wartości pomiędzy poszczególnymi modelami osuszaczy mogą się nieco różnić. Wielkość osuszaczy ziębniczych również dobiera się do konkretnego typu zastosowania.

Zalety osuszaczy ziębniczych

  • Ich praca pobiera mało energii
  • Są uniwersalne w użytkowaniu
  • Stały punkt rosy wpływa na relatywnie wysoką klasę czystości powietrza

Osuszacz ziębniczy

Adsorpcyjne osuszacze powietrza

Ich wydajność jest największa ze wszystkich rodzajów osuszaczy powietrza sprężonego. Osuszacze adsorpcyjne wykorzystywane są w warunkach przemysłowych na dużą skalę. Substancją pochłaniającą wilgoć w przypadku adsorpcyjnych osuszaczy powietrza jest specjalny adsorbent w postaci żelu. Umiejscawia się go w 2 naprzemiennie działających zbiornikach. Takie zastosowanie może doprowadzić do punktu rosy powietrza na poziomie nawet -40°C. Jest to ogromna różnica względem wyniku, który może osiąga na przykład osuszacz ziębniczy. To determinuje wagę wyboru właściwego urządzenia względem planowanego zastosowania. Poprzez nieuzasadnione korzystanie z adsorpcyjnego osuszacza powietrza można narazić się na duże wydatki energetyczne lub konserwacyjne. Podstawową zaletą użytkowania osuszacza powietrza jest zatem jego bezkonkurencyjna wydajność.

Osuszacz adsorpcyjny

Jaki typ osuszacza przemysłowego wybrać?

Najlepszy osuszacz cechuje się wysoką odpornością na wahania temperatur powietrza i poziom zanieczyszczeń w nim zawartych. Spośród osuszaczy przeznaczonych do osuszania powietrza taką cechą charakteryzują się przede wszystkim osuszacze membranowe. Inaczej działa natomiast osuszacz adsorpcyjny, który z jednej strony jest w stanie osuszyć relatywnie duże ilości powietrza, z drugiej jednak jest wrażliwy na wahania jego poziomu wilgotności. Specyfika określonych typów maszyn jest wobec tego zależna od właściwości osuszanego powietrza i ogólnych warunków pracy.

Lepiej kupić osuszacz chłodniczy czy adsorpcyjny?

To zależy od konkretnych wymogów technologicznych danych procesów produkcyjnych. Warto wiedzieć, że osuszanie ziębnicze wykorzystywane jest przy większości typów osuszania powietrza sprężonego. Jeśli natomiast potrzebne są wyjątkowo duże ilości sprzężonego powietrza lub jest wymagana ich konkretna szczegółowa specyfikacja, warto postawić na osuszacz adsorpcyjny. Należy mieć jednak na uwadze, że jest to urządzenie z wyższej półki cenowej. Co więcej, cechuje go także większy wydatek energetyczny.

Pneumatik S.A. – gwarancja zadowolenia z zakupu osuszacza przemysłowego

Dla właściwego zakupu osuszacza przemysłowego znajomość zaufanego dystrybutora urządzeń pneumatycznych jest nieoceniona. To gwarantuje spokój, że wybór osuszacza będzie adekwatny do potrzeb, a jego konserwacja będzie wynikała tylko z właściwej i nieuniknionej konieczności. Priorytetem osoby kupującej osuszacz powinno być nie tylko zdobycie urządzenia o satysfakcjonującej wydajności, ale także uniknięcie niepotrzebnych i nadprogramowych kosztów, które mogą być związane z niewłaściwym wyborem urządzenia względem potrzeb, częstą potrzebą konserwacji osuszacza lub kosztami spowodowanymi niską efektywnością procesów produkcyjnych. O tych zależnościach doskonale zdaje sobie sprawę wiodąca firma w zakresie techniki sprężonego powietrza w Polsce – Pneumatik S.A. Celem zespołu jest budowanie długofalowych relacji z klientami, co przekłada się na znaczący wzrost zaufania względem oferowanych usługi profesjonalnego doradztwa.

FAQ:

1. Jakie parametry są najważniejsze przy wyborze właściwego osuszacza powietrza sprężonego?

Preferowane ciśnienie robocze powietrza sprężonego oraz jego przepływ i temperatura.

2. Jak dobrze traktować osuszacze sprężonego powietrza?

Istotne jest zachowanie wysokiej jakości sprężanego powietrza trafiającego do urządzenia. Wysoka jakość sprężanego powietrza może wydłużyć bezawaryjną pracę osuszacza i zmniejszyć jego wydatkowanie energetyczne, a przy tym wydajność. W tym celu przeprowadza się niekiedy także filtrację wstępną, której zadaniem jest oczyszczenie powietrza przed procesem osuszania.

3. Gdzie montuje się osuszacz ziębniczy?

Odpowiednie miejsce osuszacza ziębniczego w sprężarce jest uwarunkowane położeniem jego zbiornika wyrównawczego. Może być on umiejscowiony przed lub po zbiorniku wyrównawczym jednak jest to uzależnione od warunków, które warto skonsultować ze specjalistą branży.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0