parametry kompresora powietrza

Przepływ sprężonego powietrza o odpowiednim natężeniu to cenne źródło energii, które napędza wiele różnych narzędzi pneumatycznych i maszyn przemysłowych. Żeby ten proces mógł odbywać się wydajnie i bezpiecznie, niezbędny jest kompresor o właściwych parametrach. Dzisiejszy artykuł wyjaśnia, które z nich są najistotniejsze i jak wpływają na przebieg pracy sprężarki i zasilanych nią urządzeń.

Parametry kompresora powietrza – konstrukcja

To, w jaki sposób sprężarka będzie generować odpowiednie ciśnienie robocze w strumieniu powietrza, zależy od jej konstrukcji. Kompresor ma elementy odpowiedzialne właśnie za sprężanie gazu, który jest pobierany z zewnątrz za pomocą modułu ssącego. Dwa najpopularniejsze typy modułów sprężających to śruby i tłok. Wyróżniamy zatem:

  1. Kompresory śrubowe – są bardziej wydajne i niezawodne od kompresorów tłokowych, co wiąże się oczywiście z wyższą ceną. Są przeznaczone głównie do zakładów produkcyjnych i innych obiektów przemysłowych (np. przemysł ciężki, energetyka, lotnictwo), gdzie potrzebne są sprężarki o najwyższej mocy. Używają ich również właściciele mniejszych firm, np. warsztatów samochodowych i lakierniczych. Kompresory śrubowe są odporne na pracę w warunkach środowiska niekorzystnych dla innych typów sprężarek. Mogą działać w trybie ciągłym i są cichsze od kompresorów tłokowych.
  2. Kompresory tłokowe – w przeciwieństwie do poprzednika tryb pracy sprężarki tłokowej nie może przebiegać w sposób ciągły – wymaga przerw, dlatego używa się ich raczej w domu/garażu (np. do pompowania kół czy malowania). Można rozważyć ich zakup również do warsztatów i przedsiębiorstw, które nie potrzebują więcej sprężonego powietrza niż 1000 l/min. Kompresor tłokowy działa głośniej i wymaga przerw w pracy, żeby nie ulec przegrzaniu i nie stracić zbyt szybko wydajności. Nawet przy prawidłowym użytkowaniu zwykle ma jednak krótszą żywotność niż kompresor śrubowy.

Jak wybrać kompresor – olejowy czy bezolejowy?

Zarówno kompresory śrubowe, jak i tłokowe mogą mieć wtrysk oleju. Określa się je wówczas jako sprężarki olejowe. Wymagają smarowania pompy przeznaczonym do tego olejem, który zapobiega przetarciu stykających się ze sobą elementów urządzenia oraz chłodzi je, zapewniając odpowiednie warunki pracy. Olej do sprężarki trzeba systematycznie wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, a filtry, które oczyszczają sprężone powietrze z jego resztek, konserwować. Kompresor olejowy osiąga najlepszą żywotność i wydajność, gdy wymienimy olej całkowicie, zamiast uzupełniać ubytek.

Z kolei kompresor bezolejowy jest tak zbudowany, żeby współczynnik tarcia był odpowiednio niski, a smarowanie olejem niepotrzebne. Kompresor bezolejowy nie wymaga więc tak zaawansowanej konserwacji jak jego olejowy odpowiednik. Jest jednak mniej wydajny i mniej trwały, ponieważ nie ma wtrysku oleju, który chłodziłby urządzenie. Nie może więc pracować w trybie ciągłym. Ma jednak zasadniczy atut, który w wielu branżach jest koniecznością – sprężone powietrze generowane przez kompresor bezolejowy posiada najwyższą klasę czystości, niezbędną np. w przemyśle medycznym czy spożywczym.

kompresor śrubowy bezolejowy

Pojemność zbiornika kompresora

Pojemność zbiornika sprężarki jest określana w litrach i odpowiada za komfort i wydajność pracy kompresora. Dobiera się ją tak, żeby zapewnić nieco więcej sprężonego powietrza, niż wymaga tego dane zastosowanie. Zbyt mała pojemność zbiornika kompresora wymusza ciągłe napełnianie urządzenia, natomiast zbyt duża niepotrzebnie podnosi ciężar sprężarki i sprzęt nie jest już tak mobilny. Kompresory do zastosowań przemysłowych wymagają często zbiorników o pojemności liczonej w setkach litrów. Dobrze jest wówczas wybrać kompresor bez zbiornika a zbiornik buforowy o większej pojemności stawia się obok sprężarki. Do zastosowań w domu (np. narzędzia pneumatyczne) wystarczy natomiast pojemność zbiornika do 50 litrów.

Wydajność kompresora – ile l/min?

Wydajność jest ogromnie ważnym parametrem, który odpowiada za to, czy wszystkie narzędzia i maszyny zasilane sprężonym powietrzem z kompresora otrzymają go wystarczająco dużo w danym czasie – wskaźnik wydajności kompresora określa się w litrach na minutę (od 50 do 1000 l/min). Ma wpływ na płynność i efektywność pracy, dlatego dostosowuje się ją do zapotrzebowania narzędzi pneumatycznych i maszyn przemysłowych zasilanych sprężonym powietrzem. Zbyt duża liczba litrów na minutę powoduje nadmierną eksploatację sprężarki, która przekłada się na straty finansowe i krótszą żywotność. Z kolei zbyt mała wydajność kompresora stanowi ograniczenie dla funkcjonalności urządzeń odbierających sprężone powietrze. Dla osoby szukającej odpowiedniej sprężarki najważniejszy jest wskaźnik wydajności rzeczywistej kompresora.

Moc silnika sprężarki

Moc silnika sprężarki jest określana w KM, czyli koniach mechanicznych. Moc silnika kompresora również musi być kompatybilna z zapotrzebowaniem urządzeń zasilanych za pomocą sprężonego powietrza. Jest jednym z czynników wpływających na jego wydajność. Większa moc silnika i wydajność sprężarki występuje w kompresorach śrubowych. Warto pamiętać, że producenci sprężarek mogą podawać moc silnika w trakcie pracy lub wartość szczytową – należy zwrócić na to uwagę przy wyborze produktu.

Maksymalne ciśnienie robocze kompresora

Żeby wiedzieć, jaki kompresor wybrać, koniecznie trzeba znać wymaganą wysokość ciśnienia sprężonego powietrza w układzie pneumatycznym. Maksymalne ciśnienie robocze sprężarki może mieć np. 6 bar, 8 bar czy 10 bar. Zbyt niska wartość uniemożliwi pracę niektórych urządzeń, a zbyt wysokiej nie będzie można w żaden sposób wykorzystać w instalacji. Tak jak w przypadku pozostałych parametrów, im wyższa wartość ciśnienia roboczego, tym bardziej profesjonalne i wymagające mogą być zastosowania sprężonego powietrza.

Wysokość ciśnienia roboczego potrzebną do zasilenia danego urządzenia, wskazują jego parametry techniczne. Zazwyczaj do użytku w domu wystarczy nam kompresor, który będzie utrzymywał ciśnienie robocze na poziomie 6 bar, natomiast w różnego rodzaju zakładach stosuje się wyższe wartości, nawet do 15 bar. Osobną grupą produktów są sprężarki wysokociśnieniowe, które osiągają nawet 200 bar ciśnienia sprężonego powietrza w zbiorniku.

FAQ:

1. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze kompresora?

Zalicza się do nich moc silnika (KM), wytwarzane ciśnienie (bar), pojemność zbiornika (l), wydajność sprężarki (l/min), a także poziom hałasu, klasę czystości czy tryb pracy.

2. Jakie parametry powinna mieć sprężarka do zakładu przemysłowego?

Najważniejsze jest dostosowanie wydajności, wielkości zbiornika i ciśnienia roboczego do wymogów urządzeń, które sprężarka będzie zasilać oraz wykonywanych przez nie prac – zarówno gdy szukamy sprężarki do domu, jak i do firmy.

3. Jaką pojemność powinien mieć zbiornik kompresora?

Sprężarka powinna mieć zbiornik o takiej pojemności, która umożliwi płynne i efektywne wykonanie pracy bez ciągłego napełniania. Im większy model, tym więcej czasu trwa nieprzerwana dostawa sprężonego powietrza do punktów odbioru.

Oceń ten post!

3.7 / 5. Liczba głosów: 3