Komu przyda się sprężarka

K ażdy przedsiębiorca inwestujący w zakup sprężarek powietrza dla swojego biznesu powinien wiedzie, że sam zakup na niewiele się zda, jeśli proces użytkowania nie będzie zgodny z zaleceniami producenta. Nawet najlepszy i najdroższy sprzęt pneumatyczny nie realizuje zadania właściwie, jeśli sprężarka nie zostanie właściwie przygotowana i serwisowana. W artykule przedstawimy czym jest regeneracja sprężarek powietrza i na co wówczas należy zwrócić szczególną uwagę.

N iezależnie od zakresu prac, które wykonuje sprężarka z czasem poszczególne części mogą ulec awarii, co jest naturalną drogą zużycia. Regeneracja ma na celu zbadania, czy w obrębie często eksploatowanych części dochodzi do uchybień, które mogą mieć bezpośredni wpływ na jakość sprężonego powietrza. W tym celu wykwalifikowani specjaliści przy pomocy odpowiednich urządzeń prowadzą dokładną analizę. W pierwszym etapie pracy weryfikowany jest stan podzespołów. Jeśli to tutaj doszło do pogorszenia jakości wówczas części są wymieniane na nowe lub serwisowane, jeśli istnieje taka potrzeba. W kolejnych pracach istotne jest oczyszczenie elementów.


S kompletowane części muszą idealnie odpowiadać parametrom technicznym pod względem doboru tworzywa, z którego zostały wykonane i dokładnych wymiarów. W przeciwnym razie może dojść do poważnych problemów z ponownym uruchomieniem sprężarki. By proces regeneracji sprężarki zakończył się pomyślnie specjaliści po ówczesnym montażu podzespołów muszą dokładnie zweryfikować prawidłowość działania systemu. Sprawdzenie poprawności działania wymaga zwrócenia uwagi na kluczowe parametry, takie jak:

  • głośność
  • szczelność podzespołów i zaworów
  • właściwy poziom przepływu oleju w łożyskach
  • wydatek tłoczonego sprężonego powietrza
  • nienaganny sposób eksploatacji układu chłodzenia

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Budowa sprężarki nie jest przypadkowa. Producenci wykorzystują komponenty odporne na działanie wymagających warunków eksploatacyjnych w tym czynników zewnętrznych, takich jak woda, olej, zanieczyszczenia, para wodna, wysokie ciśnienie czy zróżnicowana temperatura. W procesie regeneracji sprężarek ważne są, nie tylko duże podzespoły i weryfikacja ich prawidłowego działania, ale przede wszystkim niewielkie elementy, które scalają sprzęt. Specjaliści zwracają uwagę na uszczelki, aluminiowe profile, wymianę tłoczysk i łożysk oraz szereg innych elementów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sprężarki i dostarczanie wysokiej jakości sprężonego powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *