Zawór szybkiego spustu

Systemy dystrybucji sprężonego powietrza w obrębie danego przedsiębiorstwa mogą zaskoczyć poziomem skomplikowania. Jednak wraz z liczbą urządzeń w ich obrębie rośnie także ryzyko awarii. Część z nich można usunąć samodzielnie w ciągu kilku minut, inne są w stanie zatrzymać pracę sprężarkowni na wiele godzin lub dni. Jak temu zaradzić? Przeprowadzić precyzyjną optymalizację instalacji.

Dlaczego warto przeprowadzać optymalizację instalacji sprężonego powietrza?

Z reguły dobrze zaprojektowana instalacja sprężonego powietrza spełnia swoje zadanie w prawidłowy sposób wyłącznie przez ściśle określony czas. Wraz z intensywnym użytkowaniem mogą powstać nowe nieszczelności, a ewentualne błędy w projektowaniu instalacji zaczną wychodzić na wierzch. 

W efekcie nieświadomi kłopotu przedsiębiorcy mogą zużywać nawet o ⅓ powietrza więcej, niż jest to wymagane przez odbiorniki. Wraz z tym oczywiście rosną koszty eksploatacji. Aż ⅓ energii powstałej w sprężarkach może być zatem marnotrawiona. Jedna część ucieka z układu, a druga zasila urządzenia ponad wymagany poziom. 

Te straty mogą znacznie obciążyć budżet każdej firmy, w której podstawowym medium stanowi sprężone powietrze. Wydawać by się mogło, że jest niedrogie – w końcu jest go pod dostatkiem. Owszem, do powietrza w stanie atmosferycznym każdy ma dostęp i to bez specjalistycznych urządzeń, jego sprężenie bywa jednak bardzo kosztowne.

Trzymanie się zaleceń producenta wybranego sprzętu to podstawa

Producenci urządzeń stosowanych w obrębie danej instalacji najlepiej znają swój sprzęt i z pewnością doskonale wiedzą, w jakich odstępach czasu należy go serwisować. Niektórzy przedsiębiorcy w ramach pozornych oszczędności decydują się na wydłużenie interwałów czynności serwisowych i przeglądów zakładając, że osiągną z tego tytułu wymierne zyski. Z reguły jest zupełnie odwrotnie. Urządzenia stają się awaryjne i z każdym dniem rośnie koszt ich bieżącej eksploatacji. Pilnuj tego, jak często wymieniać filtry do kompresora czy też jakie części zamienne do sprężarek zostały zatwierdzone przez producenta danego urządzenia jako bezpieczne.

Audyt sprężonego powietrza – kontrola jakości instalacji

Audyt sprężonego powietrza to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez każdego serwisanta instalacji pneumatycznych. Proces ten jest wieloetapowy i obejmuje między innymi sprawdzenie całego układu pod kątem jego wydajności, efektywności i sprawności. Ponadto audyt odpowiada przede wszystkim na pytanie, jakie prace należy przeprowadzić w zakresie poprawy poboru sprężonego powietrza oraz jego dystrybucji i wytwarzania. 

Reduktory ciśnienia powietrza i ich zastosowanie

Bardzo często ciśnienie płynące w instalacji sprężonego powietrza jest zbyt duże, jak na wymagania stawiane przez odbiorniki. Ciśnienie robocze powinno być ściśle i precyzyjnie dopasowane do wartości preferowanej przez urządzenia końcowe, w tym maszyny, narzędzia czy całe linie produkcyjne. Warto zastosować reduktory ciśnienia i nieco obniżyć jego wartość do wymaganego poziomu.

Urządzenia, w przypadku których liczy się wysoka jakość i niezawodność

Badanie wydajności instalacji sprężonego powietrza to nie wszystko – należy także wdrażać do istniejących i nowych systemów wyłącznie sprawdzone urządzenia wysokiej klasy. Nie warto kierować się wyłącznie oszczędnościami – z pewnością okażą się pozorne już przy pierwszej awarii. Wysoka jakość liczy się nie tylko w kwestii sprężarek, równie duże znaczenie ma także w przypadku mniej istotnych urządzeń i akcesoriów, takich jak siłowniki czy zbiorniki ciśnieniowe. 

Wykrywanie nieszczelności urządzeniami reagującymi na ultradźwięki

Każdy serwis sprężarek do przeprowadzenia audytu z pewnością sięgnie po jedno z najważniejszych urządzeń – akcesorium do wykrywania ultradźwięków. Za jego pomocą można znaleźć najmniejsze nieszczelności, które prowadzą do zwiększenia wydatków i kosztów ponoszonych na wytworzenie i dystrybucję sprężonego powietrza w danej instalacji. Co więcej, nawet najmniejsze szczeliny mogą prowadzić do ogromnych strat, a ich znalezienie bez powyższego urządzenia jest w zasadzie niemożliwe.

Przekrój wszystkich przewodów i rur, który warto kontrolować

Projektowanie układów pneumatycznych to zadanie dla profesjonalistów – nie oznacza to jednak, że każdy specjalista ma w tym zakresie odpowiednio dużą wiedzę. W branży pracuje wiele osób, które zajmują się projektowaniem i wdrażaniem instalacji sprężonego powietrza, jednak część z nich dysponuje dość okrojoną wiedzą. Ponadto niektórzy opierają zaprojektowane przez siebie systemy na rurach i przewodach o nieodpowiednim przekroju. Nawet o kilka milimetrów za mała średnica może zmniejszać wartość przepływu nawet o kilkanaście procent.

Przeglądy serwisowe poszczególnych urządzeń to podstawa

Podczas czynności serwisowych należy bezwzględnie przeprowadzić serwis urządzeń, które są narażone na najszybsze zużycie. Należy do nich między innymi osuszacz adsorpcyjny. Urządzenie to składa się z małych kanalików, które mogą się zapychać w trakcie eksploatacji, co prowadzi do zawilgocenia sprężonego powietrza w układzie. Trzeba uzupełniać adsorbent i cyklicznie przeglądać całe urządzenie w najmniejszych szczegółach. Osuszacze powietrza do kompresora są dość awaryjne, dlatego jeśli chcesz uniknąć kłopotu w przyszłości, zleć ich serwis już dziś.

FAQ:

  • Co realizujemy w zakresie optymalizacji instalacji sprężonego powietrza?

Nasze czynności serwisowe obejmują każdy aspekt techniczny instalacji sprężonego powietrza. Przeprowadzamy audyt, sprawdzamy nieszczelności i wprowadzamy niezbędne zmiany np. w systemie rur.

  • Jak uniknąć awarii w przyszłości?

Jeśli chcesz uniknąć awarii swojej instalacji sprężonego powietrza, zadbaj o cykliczne serwisowanie. Wykrycie uszkodzeń zawczasu zazwyczaj oznacza możliwość naprawy, podczas gdy wystąpienie awarii może oznaczać kosztowną wymianę uszkodzonego elementu.

  • Czy w awaryjności ma swój udział także sposób wdrożenia instalacji?

Tak – bardzo duży. Montaż sprężarek warto zlecić wyłącznie najlepszym specjalistom, którzy dysponują odpowiednio dużą wiedzą w zakresie instalacji sprężonego powietrza. Tylko w ten sposób można uniknąć wielu nieprzyjemnych i kosztownych awarii ze strony urządzeń wchodzących w jej skład.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0