Osuszacz sprężonego powietrza to niezbędny element systemu uzdatniania w stacji sprężarek. Przemysłowe osuszacze powietrza usuwają wilgoć z powietrza pod ciśnieniem, dbając o jakość procesów technologicznych oraz o dobrą kondycję całości systemu pneumatycznego. Niestety przedostająca się do instalacji wilgoć może przyspieszać korozję osprzętu i przyczyniać się do zamarzania przewodów, co w konsekwencji może prowadzić do dużej, poważnej awarii, a więc kosztownego w skutkach przestoju w pracy.
Osuszacz powietrza do sprężarki musi zostać dopasowany do warunków pracy. Jednym z najważniejszych parametrów jest ciśnieniowy punkt rosy. Przekłada się na zawartość wilgoci w powietrzu dopuszczalną dla danego procesu.
Z oferty Pneumatik polecamy Państwu zwłaszcza przemysłowe osuszacze powietrza od marek BOGE i Hankison dostępne w różnych wariantach – ziębniczych, membranowych i adsorpcyjnych.
Sprężone powietrze wytwarzane jest z powietrza atmosferycznego, w którym obecna jest woda. W procesie sprężania jest ona niejako „wyciskana” z powietrza – w czasie kilku godzin pracy sprężarka może wytworzyć nawet kilkadziesiąt litrów wody!
Co prawda w sprężarkach stosuje się specjalne separatory, które usuwają wilgoć ze strumienia sprężonego powietrza. Nie jest to natomiast rozwiązanie wystarczające – a to dlatego, że powietrze na wylocie sprężarki jest zwykle sporo cieplejsze, niż wynosi temperatura otoczenia. Wobec tego dostające się do przewodów sprężone powietrze od razu ulega ochłodzeniu i zaczyna wykraplać się woda.
Osuszacze powietrza usuwają wodę i parę wodną ze sprężonego powietrza do wymaganego poziomu ciśnieniowego punktu rosy – mają ogromne znaczenie dla zarówno procesów, w których wykorzystuje się sprężonego powietrze, jak i kondycji całej instalacji.
Skutki awarii układu pneumatycznego mogą być opłakane. To nie tylko konieczność naprawy czy remontu, co pociąga za sobą dodatkowe koszty, ale także przestoje w pracy i często duże opóźnienia, które mogą znacznie nadszarpnąć środki i renomę przedsiębiorstwa!
Osuszacze powietrza do sprężarek są więc środkami zapobiegawczymi. To bardzo ważne elementy systemu, które pozwalają obniżyć koszty serwisowe, a zarazem wydłużyć okres eksploatacji urządzeń.
Obecnie do osuszania sprężonego powietrza wykorzystuje się różne technologie. Każda z nich ma swoje zalety i wady i sprawdza się gorzej lub lepiej w zależności od konkretnego systemu sprężonego powietrza i wymagań procesu technologicznego, w którym sprężone powietrze znajduje zastosowanie.
Osuszacze powietrza ziębnicze nazywane są też „osuszaczami chłodniczymi”. Jest to stosunkowo uniwersalny osuszacz do sprężarki, który (oczywiście razem z filtrami) powinien stanowić podstawowe minimum w zakresie procesu osuszania.
Osuszacze ziębnicze schładzają sprężone powietrze do temperatury bliskiej tej, w której woda zaczyna zamarzać. Dzięki temu dochodzi do skroplenia się wody i w ten sposób można ją oddzielić od sprężonego powietrza za pomocą separatora oraz odprowadzić na zewnątrz. Za chłodzenie sprężonego powietrza odpowiedzialny jest czynnik chłodniczy.
Konkretny sposób montażu zawsze uwzględnia producent. Osuszacze od Pneumatik są przystosowane do zawieszenia na ścianie oraz są wyposażone w nowoczesny system sterowania.
Polecane przez nas osuszacze powietrza ziębnicze od BOGE i Hankinson wymagają do właściwego działania instalacji:
Podstawowym kryterium podczas wyboru właściwego modelu osuszacza ziębniczego (ale też każdego innego) jest norma ISO 8573-1. Należy zwrócić uwagę także na:
Osuszacze powietrze membranowe usuwają cząsteczki wody ze sprężonego powietrza w sposób mechaniczny. Głównym elementem konstrukcyjnym urządzenia jest specjalnie skonstruowana membrana, której syntetyczne włókna zatrzymują cząsteczki wody. W efekcie powietrze na wylocie osuszacza jest suche. Natomiast jego niewielka ilość jest kierowana z powrotem w kierunku membrany, aby „zdmuchnąć” z niej cząsteczki wody, co umożliwia odprowadzenie jej na zewnątrz.
Osuszacze powietrza membranowe są produkowane przez różne firmy oraz w różnych wariantach o odmiennych specyfikacjach. Istotne jest zwłaszcza to, aby dobrać osuszacz idealnie dopasowany do specyfiki systemu pneumatycznego i zagwarantować jego pełną wydajność oraz poprawne działanie. W tym celu należy zwrócić uwagę na parametry jak:
Jak wskazuje sama nazwa, osuszacze powietrza adsorpcyjne wykorzystują zjawisko adsorpcji, które polega na wyłapywaniu przez cząsteczki jednego ciała (stałego lub cieczy) cząsteczek drugiego. W tym wypadku cząstki wody ze sprężonego powietrza gromadzą się na powierzchni adsorbentu.
Podstawowe dwa cykle pracy osuszacza adsorpcyjnego to osuszanie i regeneracja. Występują jednocześnie i zarazem naprzemiennie. Dzieje się tak dlatego, że osuszacz powietrza składa się z dwóch zbiorników z adsorbentami. W jednym powietrze jest osuszane, a drugi w tym czasie się regeneruje. Im więcej wilgoci zostało usunięte, tym bardziej spada efektywność adsorbentu. W regenerowanym zbiorniku ciśnienie zostaje obniżone do ciśnienia powietrza atmosferycznego, a wilgoć zostaje usunięta do otoczenia.
Wyróżnia się przede wszystkim dwa sposoby regeneracji osuszaczy adsorpcyjnych.
W roli adsorbentu wykorzystywane są różne substancje np. żel krzemionkowy.
Rekomendowane przez nas osuszacze adsorpcyjne BOGE i Hankinson produkowane są w różnych seriach i modelach o odmiennych parametrach technicznych. Należy więc dobrać odpowiedni model w stosunku do potrzeb, zwracając uwagę na wartości takich parametrów jak:
Osuszacze powietrza adsorpcyjne mogą być stosowane niemal w każdym procesie technologicznym, natomiast należy dopasować je do potrzeb i warunków pracy. Nasi specjaliści z przyjemnością pomogą w wyborze – prosimy o kontakt!
Proponujemy Państwu wyłącznie sprawdzone osuszacze powietrza dwóch głównych dostawców w zakresie systemów sprężonego powietrza – BOGE i Hankinson.
Nasi Klienci mogą liczyć na profesjonalną pomoc w wyborze osuszacza, który będzie w pełni dopasowany do branży, parametrów instalacji sprężonego powietrza i aktualnych oraz przyszłych potrzeb pracy. Każde urządzenie objęte jest gwarancją. W jej ramach prowadzimy serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Zajmujemy się także przeglądami technicznymi oraz audytami sprężonego powietrza. Zapraszamy!
Przede wszystkim na: wymagany ciśnieniowy punkt rosy zgodny z normą dla danego procesu, wydajność urządzenia, ciśnienie robocze, przepływ powietrza i temperaturę oraz wilgotność powietrza sprężonego (oraz otoczenia).
Trzy podstawowe rodzaje osuszacza powietrza do kompresora to:
Wszystko zależy od wymagań procesu. Osuszacz ziębniczy to podstawowe urządzenie, bardziej uniwersalne. Osuszacz adsorpcyjny zapewnia najwyższą klasę czystości. W środku plasuje się osuszacz membranowy.
Osuszanie sprężonego powietrza wymaga wstępnej filtracji zarówno z oleju, jak i z wilgoci i większość tych urządzeń jest już wyposażona w stosowne filtry. Natomiast osuszacz to tylko jeden z elementów kompletnego układu uzdatniania sprężonego powietrza.
Klasa sprężonego powietrza zależy w dużej mierze od ciśnieniowego punktu rosy, który przekłada się na zawartość wilgoci w powietrzu, którą zagwarantuje osuszacz. Najwyższą, czyli 1. klasę, zapewnia jedynie osuszacz adsorpcyjny, a najniższą – 4. – ziębniczy.