Czy warto kupić używaną sprężarkę powietrza?

Tak jak w przypadku wielu innych sprzętów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zakładu przemysłowego, sprężarkę można nabyć zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Ta druga opcja ma jedną zasadniczą zaletę – jest tańsza. W dzisiejszym artykule poruszamy kwestię zakupu używanych sprężarek powietrza. Na co należy zwrócić uwagę w ich stanie technicznym, gdzie szukać używanego sprzętu oraz jakie są jego wady i zalety używanych sprężarek?

Używany kompresor – tańsza alternatywa

Ze względu na znaczące koszty zakupu nowej sprężarki używany sprzęt jest dla wielu firm jedynym wyjściem. Dotyczy to m.in. przedsiębiorstw nowych, które dopiero zaczynają pracować na swoje zyski, a także firm borykających się z niepewną sytuacją finansową lub mających trudności z określeniem wielkości zamówień czy intensywności eksploatacji sprzętu.

Niezależnie od obecnej sytuacji finansowej warto jednak na początku precyzyjnie określić swoje potrzeby i wówczas podjąć odpowiednią decyzję – zainwestować w nowy lub używany kompresor. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych kwestii związanych z tym zakupem:

  • zapotrzebowanie na sprężone powietrze – dzięki niemu można określić optymalną moc kompresora lub kompresorów, która będzie potrzebna do napędzania maszyn i narzędzi;
  • jakość sprężonego powietrza – niektóre branże, np. z sektora spożywczego lub farmaceutycznego, wymagają rozwiązań opartych na najwyższej sprężonym powietrzu o najwyższej klasie czystości. Wiąże się to z obecnością odpowiedniej liczby i rodzaju filtrów w kompresorze;
  • infrastruktura przedsiębiorstwa – decyzja o zakupie nowego lub używanego modelu kompresora będzie także podyktowana ilością dostępnego miejsca, specyfiką instalacji pneumatycznej i elektroenergetycznej, liczbą punktów odbioru sprężonego powietrza, czyli urządzeń, które będą nim napędzane oraz odległością, która będzie je dzielić od kompresora;
  • prognozy dotyczące czasu eksploatacji kompresora i całej instalacji sprężonego powietrza – im dłuższy, tym bardziej powinno się wziąć pod uwagę zakup jednak nowej sprężarki.

Używana sprężarka powietrza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli po przeanalizowaniu sytuacji finansowej firmy oraz pozostałych wymienionych wyżej kwestii decyzja zapadła i chcemy kupić używany kompresor, należy zrobić to w sposób zaplanowany i rozsądny. Pomogą w tym poniższe wskazówki dotyczące tego, jak sprawdzić stan techniczny sprężarki. Jeśli osoba, która chce nabyć używany kompresor, nie ma wystarczającej wiedzy na temat eksploatacji tych urządzeń, najlepiej poprosić o pomoc kogoś, kto będzie w stanie wykryć wady i usterki, ocenić wydajność sprężarki, przewidzieć jej żywotność i określić, czy jakość sprężonego powietrza dostarczana przez zakupiony model będzie odpowiednio wysoka. Co więc należy skontrolować?

  • Po pierwsze sprzedawcę należy poprosić o dokumentację, która potwierdza naprawy oraz przeglądy, którym była poddana używana sprężarka. Mogły być wykonywane w okresie gwarancyjnym lub po jego zakończeniu. Odpowiednie zapisy, które zilustrują historię używanego kompresora, można znaleźć w książce serwisowej sprężarki lub w fakturach za naprawy i przeglądy. Należy też zwrócić uwagę na daty przeglądów – ich częstotliwość sporo powie o tym, czy dbano należycie o dobry stan techniczny kompresora. Jeśli sprzedawca nie będzie skory do przedłożenia odpowiedniej dokumentacji, powinno nam to dać do myślenia.
  • Błędy zapisują się także w pamięci kompresora, jeśli jest wyposażony w panel sterujący. Warto zajrzeć tam w poszukiwaniu nieprawidłowości.
  • Przebieg kompresora powie nam bardzo dużo o poziomie zużycia jego części. Liczbę przepracowanych godzin można znaleźć na liczniku analogowym lub jako zapis w sterowniku. Należy porównać ją z czasem, jaki używany kompresor spędził u doczesnego właściciela. Jeśli pracował przez całą dobę, można sobie wyobrazić stopień zużycia poszczególnych podzespołów, których wymiana może generować koszty szybciej, niż nam się wydaje.
  • Warto sprawdzić poziom czystości we wnętrzu kompresora. Mocno zanieczyszczone części oznaczają, że sprężarka jest zaniedbana, a jej poszczególne podzespoły nie mają zapewnionych dobrych warunków do intensywnej pracy i sprężone powietrze może nie być dostatecznie czyste.
  • Można zweryfikować, czy poszczególne części kompresora – separator oleju i filtry – pochodzą od producenta (co jest najlepszą opcją dla sprężarek), czy są to tańsze zamienniki, które mogą pogarszać jego wydajność.
  • Paski klinowe także mogą poświadczyć o tym, w jakim stopniu eksploatowano i dbano o urządzenie. Jeśli są bardzo zużyte, prawdopodobnie kompresor dużo pracował, lub nie dbano należycie o jego regenerację i wymianę komponentów na czas.
  • Pozostałe części, których stan warto skontrolować to zawory, silnik, moduł śrubowy, węże.

Idealną sytuacją będzie także uzyskanie możliwości włączenia kompresora i zweryfikowania jego rzeczywistej wydajności. Wówczas można samodzielnie sprawdzić faktyczne wyniki sprzętu i porównać je z danymi na tabliczce. Można wtedy też skontrolować stopień emitowanego hałasu.

Sprężarka tłokowa

Gwarancja na używany kompresor

Kupując nową sprężarkę, kwestia gwarancji jest oczywiście dużo prostsza niż w przypadku używanych urządzeń. Nie oznacza to jednak, że na rynku wtórnym to zabezpieczenie nie istnieje. Niektórzy sprzedawcy mogą jej udzielić na określony czas, zazwyczaj jednak krótszy niż w przypadku nowego kompresora. Zdarza się (choć dość rzadko), że sprężarka będzie jeszcze objęta gwarancją od producenta.

Od kogo i gdzie kupić używaną sprężarkę?

Używane sprężarki można znaleźć w różnych źródłach:

  • zakład przemysłowy, który wcześniej używał sprzedawanego urządzenia;
  • firmy pośredniczące, które skupują używane kompresory od zakładów przemysłowych i remontują je lub regenerują, by znowu wprowadzić na rynek;
  • osoby prywatne,
  • wypożyczalnie sprężarek, które chcą wymienić swój sprzęt na nowszy.

Niezależnie od wybranego sprzedawcy zawsze należy sprawdzić dokumentację kompresora i jego stan techniczny, uwzględniając wyżej podane wskazówki.

Wady używanych sprężarek

Używany sprzęt z oczywistych względów nigdy nie dorówna nowym sprężarkom. Nie były one eksploatowane, a ich części pochodzą od oryginalnych producentów. Dużą zaletą nowych kompresorów jest także ich zaawansowanie technologiczne. Takie modele są konstruowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, których może brakować w starszych kompresorach, nawet jeśli ich wydajność będzie zadowalająca. Ponadto zawsze otrzymujemy gwarancję producenta i opiekę serwisową, a często także naprawy pogwarancyjne.

Używane sprężarki powietrza – czy warto kupić sprzęt z rynku wtórnego?

Podsumowując, zakup używanego kompresora jest alternatywą dla nowego sprzętu wartą rozważenia. Nie należy jednak stawiać kryterium ceny ponad każdym innym, ponieważ mocno wyeksploatowana sprężarka będzie generować dużo kosztów w przyszłości.

FAQ:

1. Gdzie można kupić używane sprężarki?

Używany kompresor można znaleźć m.in. w firmach, które zajmują się skupem i serwisem sprężarek, a także u osób prywatnych czy w wypożyczalniach sprzętu, które chcą wymienić sprężarki na nowe.

2. Co należy sprawdzić przed zakupem używanego kompresora?

Na przegląd najlepiej udać się z osobą mającą wiedzę na temat kompresorów, żeby szczegółowo sprawdzić ich dokumentacje oraz stan techniczny.

3. Czy warto kupić sprężarkę z drugiej ręki?

Jeśli korzystna cena idzie w parze z dobrym stanem technicznym oraz historią dokonywanych napraw i przeglądów, warto rozważyć tę opcję.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0