części zamienne czy są opłacalne

Na pierwszy rzut oka sytuacja wydaje się jasna: części zamienne do sprężarki mogą obniżyć koszty utrzymania, ale rzekomo tańsza alternatywa szybko okazuje się pułapką dalszych kosztów. Biorąc pod uwagę koszty sprężarki w całym cyklu życia, koszty energii stanowią około 75 procent całkowitych kosztów – im większe urządzenie i więcej godzin pracy, tym wyższy ten odsetek. Natomiast koszty zakupu, konserwacji i części zamiennych są znikome.

Aby sprężarka utrzymała swoją wydajność, a tym samym stałe zużycie energii, wszystkie elementy muszą być optymalnie dopasowane i regularnie wymieniane. Części zamienne zużywające się, które nie są do końca zgodne ze specyfikacjami producenta, mogą na przykład zwiększyć różnicę ciśnień, która następnie musi zostać skompensowana przez zwiększone zużycie energii przez sprężarkę. Wpływa to również negatywnie na żywotność urządzenia, interwały serwisowe i niezawodność. Tylko oryginalne części, które zostały przetestowane i zatwierdzone przez producenta, zapewniają długoterminową wydajność sprężarki. Na pierwszy rzut oka zamienniki oryginalnych mogą być tańszą alternatywą. Jednak często prowadzą do pojawienia się problemów podczas pracy. Najważniejsze części to separatory oleju, filtry olejowe i powietrza.

Separator oleju a działanie sprężarki

Mieszanina olej-powietrze, która powstaje podczas procesu sprężania, najpierw trafia do zbiornika ciśnieniowego w celu wstępnej separacji. Kropelki oleju, nadal zawarte w sprężonym powietrzu, są łączone w większe krople przez elementy oddzielające olej (lub separatory spin-on), a następnie gromadzone i oddawane do obiegu olejowego. Minimalizuje to zużycie oleju przez sprężarkę lub dopływ oleju do sieci sprężonego powietrza. W przypadku separatorów oleju zbyt gęsty materiał filtracyjny zapewnia wysokie szybkości oddzielania, ale także wysokie straty ciśnienia. W rezultacie traci się dużo energii. Z drugiej strony, jeśli materiał filtracyjny jest złej jakości lub zbyt cienki, to separacja jest zbyt słaba, a transfer oleju do sieci sprężonego powietrza jest odpowiednio wysoki. Istnieją również inne wymagania dotyczące wewnętrznych separatorów oleju: dobre uziemienie elementu zapobiega ładowaniu elektrostatycznemu, a tym samym ryzyku zapłonu. Tylko oryginalne separatory oleju zapewniają minimalne przenoszenie oleju, stałe szybkości oddzielania i zminimalizowane straty ciśnienia w całym okresie eksploatacji.

Sprężarki powietrza seria S4

Znaczenie filtrów w pracy sprężarki

Otaczające powietrze zawiera wiele milionów cząstek, pyłów i pyłków, które mogą negatywnie wpływać na działanie systemu sprężonego powietrza. Jeśli te głównie mikroskopijne cząsteczki nie zostaną usunięte przez filtr wlotowy, łożyska i wirniki mogą ulec uszkodzeniu, a żywotność filtra oleju i separatora oleju zostanie zmniejszona. Tylko oryginalne części gwarantują wysokiej jakości materiał filtracyjny o wysokiej zdolności zatrzymywania brudu i stale niskiej różnicy ciśnień. Ponadto zapewniają optymalne uszczelnienie między obudową filtra a wkładem, dzięki czemu niefiltrowane powietrze nie wpływa do maszyny.

filtry

Regularna wymiana filtra

W sprężarkach z wtryskiem oleju smar ma wiele funkcji: uszczelnianie, chłodzenie, smarowanie i usuwanie brudu. Filtr oleju usuwa cząsteczki brudu i zatrzymuje je w materiale filtra. Filtr oleju jest stale wystawiony na wahania ciśnienia, wibracje i wysokie temperatury. Złej jakości materiał filtracyjny oznacza słabą filtrację, co prowadzi do zanieczyszczonego obiegu oleju, a w najgorszym przypadku do zatkania filtra. Jeśli filtr oleju nie jest regularnie wymieniany, wkład filtra zapycha się. Jeśli filtr jest całkowicie szczelny, używany jest bypass wbudowany w oryginalny filtr. Ten otwiera się, aby film smarny nie oderwał się, a stopień sprężarki był nadal zasilany olejem. Jednak wszystkie nagromadzone cząstki wracają do obiegu oleju bez filtracji. Może to prowadzić do kosztownych uszkodzeń sprężarki i innych komponentów, a nawet całkowitej awarii maszyny. Dlatego konieczna jest regularna wymiana filtra oleju w odpowiednim czasie.

Dodatki do oleju

Aby smar spełniał wszystkie swoje funkcje, do oleju dodaje się dodatki, aby uzyskać wymagane właściwości. Najważniejsze właściwości, na które wpływ mają dodatki, to tworzenie się piany, oddzielanie wody, lepkość i ochrona przed korozją. Może się wydawać, że oleje można wymieniać przez podobne odmiany. Jednak zanim producent dopuści olej do swoich maszyn, przechodzi on test monitorowany z wieloma maszynami, który trwa kilka tysięcy godzin i w którym wszystkie pożądane właściwości są monitorowane przez regularne analizy laboratoryjne. Olej nie jest dopuszczony, dopóki test nie zostanie pomyślnie zakończony.

tlokowe-olejowe

Powyższe przykłady pokazują, że części zamienne są zdecydowanie wrażliwymi elementami. Części alternatywne (tzw. zamienniki) i zamienne smary są zazwyczaj tylko tańszym wyborem na pierwszy rzut oka. Z drugiej strony oryginalne części spełniają specyfikacje wymagane przez producenta i zapewniają niezmiennie wysoką wydajność systemu, zmniejszając tym samym ryzyko awarii maszyny.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1