etapy uzdatniania sprężonego powietrza

Istotna rola sprężonego powietrza w procesie eksploatacji nie podlega wątpliwościom. W zależności od zastosowania ważną kwestią pozostaje właściwe dopasowanie warunków, dzięki którym proces będzie efektywny, wydajny i opłacalny. Dla branży farmaceutycznej najważniejszym czynnikiem postanie nieprzeciętna czystość, dla przemysłu kluczową kwestią będzie wydajność. Dzięki technikom uzdatniania powietrza pneumatyka jest w stanie sprostać potrzebom każdej, nawet najbardziej wymagającej branży. Przygotowaliśmy krótki przewodnik po najważniejszych zespołach uzdatniających powietrze.

Na naszym blogu pisaliśmy już o tym, że sprężone powietrze jest cennym nośnikiem energii. W dzisiejszym artykule omawiamy etapy uzdatniania sprężonego powietrza.

1. Filtracja

Istotną kwestią w uzdatnianiu powietrza jest filtracja w celu uzyskania najlepszej jakości energii dopasowanej do konkretnych potrzeb. By osiągnąć satysfakcjonujący efekt należy zastosować filtry dedykowane do konkretnej sprężarki. Ponadto ich sukcesywna wymiana pomoże w utrzymaniu jakości i powietrza, ale i efektywności sprzętu.

2. Separacje oleju

Olej w instalacji w niektórych branżach nie jest problematyczny, ale z czasem nagromadzone skropliny mogą doprowadzić do obniżenia wydajności instalacji pneumatycznej. Magazynowanie oleju i wody jest naturalnym procesem, a dzięki dedykowanym separatorom można wspomóc proces filtracji i uzyskać satysfakcjonujący efekt. Brak oleju jest szczególnie istotny w wymagających branżach np. farmaceutycznym, czy spożywczym.

3. Osuszanie

Wybór osuszaczy na rynku można bez problemu dopasować do indywidualnych potrzeb. W ofercie znaleźć można osuszacze membranoweadsorpcyjneziębnicze i tandemowe, których proces eksploatacji pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości powietrza przy zachowaniu ściśle określonych procedur. Mimo iż filtry również osuszają powietrze, to dzięki użyciu osuszaczy mamy zagwarantowaną precyzje i pewność.

4. Kontrola ciśnienia

Regulator ciśnienia czyli specjalny zawór pomoże w dopasowaniu i kontrolowaniu stałej wartości ciśnienia wyjściowego. Ponadto ważny jest również proces monitorowania pracy. Działanie to jest istotne z punktu widzenia optymalizacji wydatków oraz efektywności. Dzięki nowoczesnym możliwością można bez problemu zadbać o ustawienie dopasowane do konkretnych potrzeb i szybką weryfikacje w przypadku spadku, bądź awarii.

5. Naolejenie

Uwieńczeniem procesu uzdatniania powietrza jest zadbanie o właściwie zakonserwowany sprzęt. Naolejenie nie ma na celu zanieczyszczenia instalacji, a zachowanie jej ponadprzeciętnej wydajności. Proces naolejania elementów ruchomych pomoże w uzyskaniu lepszej i szybszej pracy, a tym samym zadba o wykonanie usługi zgodnej z założeniami.

Podsumowując:

Właściwie przygotowany cykl uzdatniania powietrza nie może ograniczać się tylko do podstawowego narzędzia jakim jest sprężarka powietrza. Jej działanie jest fundamentem do dalszych prac, jednakże bez akcesoriów uzupełniających jakość sprężonego powietrza może nie być zadowalająca. Poszczególne etapy zadbają nie tylko o wydajność, ale i o żywotność urządzenia.

Oceń ten post!

3 / 5. Liczba głosów: 2