Jak działają cyklonowe oddzielacze wody

Oddzielacze cyklonowe najczęściej towarzyszą sprężarkom śrubowym. Równie często montowane są zaraz za sprężarką. Oddzielacz jest pierwszym na linii urządzeniem, które oddziela największą ilość wody ze sprężonego powietrza. O tym, jak dokładnie działają cyklonowe oddzielacze wody i kiedy się je stosuje, opowiemy w niniejszym artykule.

Jak działa cyklonowy oddzielacz wody?

Cyklonowy oddzielacz wody funkcjonuje na zasadzie tak zwanej masowej inercji. Realizację tej zasady warunkuje obecność wkładu wibrującego i zbiornika. Zadaniem wkładu wibrującego jest wprowadzenie powietrza sprężonego w ruch, dzięki czemu zawarte w nim cząsteczki stałe i płynne będą mogły zostać wytrącone na zewnątrz zbiornika. Do głównych niepożądanych elementów sprężonego powietrza należą mikrozanieczyszczenia oraz wodno-olejowe cząsteczki.

Cyklonowy oddzielacz wody jako rodzaj filtra – dlaczego warto?

Podstawowym zastosowaniem cyklonowego oddzielacza wody jest uzyskanie pożądanej jakości powietrza sprężonego, niezbędnego dla określonych procesów produkcyjnych. Warto zauważyć, że dobrej jakości filtry mogą znacząco ograniczyć konieczność przeprowadzania kosztownych przeglądów sprężarek i innych komponentów w przyszłości. Usuwają bowiem nie tylko materiały stałe, ale także różnego rodzaju ciesze i mgiełki, które w dłuższej perspektywie mogłaby nasilać eksploatację poszczególnych elementów układu pneumatycznego. Podsumowując, cyklonowe oddzielacze wody należą do grupy akcesoriów, których przeznaczeniem jest uzdatnianie sprężonego powietrza. Do wspomnianej grupy należą także między innymi osuszacze powietrza, filtry, spusty kondensatu czy kolumny węglowe.

Charakterystyka oddzielaczy cyklonowych

Inwestycja w cyklonowy oddzielacz cyklonowy jest w pełni zwrotna i bezpieczna. Wpływa na to kilka następujących czynników:

  • Wydajność – prosta konstrukcja oddzielaczy cyklonowych jest korzystna ze względu na wyjątkowo niski poziom eksploatacji i zużywania się tego elementu. W związku z tym oddzielacz należy do jednych z tych części, które wymagają przeglądów w minimalnym stopniu i które nie generują kosztów związanych z naprawą usterek.
  • Bezpieczeństwo – bezpieczeństwo oddzielaczy cyklonowych nie wynika jedynie z niewielkiej ilości elementów konstrukcji, które mogą się ścierać i zużywać powodując awarie. Oddzielacz cyklonowy wody może bowiem zostać wyposażony w elektroniczny regulator, który zapewni oczyszczanie sprężonego powietrza na właściwym poziomie. Spusty kondensatu separatorów cyklonowych mogą być sterowane pojemnościowo lub czasowo. Oddzielacze cyklonowe dzielą się na wersje:
    • standard – regulator pływakowy,
    • premium – regulator elektroniczny sterowany pojemnościowo.
  • Niska utrata ciśnienia – cyklonowy oddzielacz wody charakteryzuje się pracą z małą utratą ciśnienia, co decyduje o minimalizacji pracy na podwyższonym ciśnieniu sprężonego powietrza.
  • Wysoka skuteczność działania – separatory cyklonowe są w stanie oczyszczać sprężone powietrze nawet na poziomie 99%. Ich precyzja wyrażona za pomocą mikronów zawiera się w granicach od 10 do 50 mikronów.
  • Zróżnicowane parametry – cyklonowe oddzielacze wody mogą różnić się między sobą przepływem sprężonego powietrza na godzinę, jego ciśnieniem oraz materiałem, z którego zostały wyprodukowane. Separatory cyklonowe mogą być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub stali węglowej. Właściwy dobór parametrów powinien być uwarunkowany ich konkretnym zastosowaniem i założonym budżetem.

Cyklonowy oddzielacz wody

Cyklonowe oddzielacze wody zastosowanie

Separator cyklonowy stanowi o pierwszym etapie uzdatniania sprężonego powietrza. Jego zadaniem jest usuwanie cząsteczek oleju i pary wodnej z jego zawartości, szczególnie w przypadku użytkowania sprężarek olejowych. Działanie siły odśrodkowej cyklonowych oddzielaczy wody umożliwia osadzanie się niepożądanych cząsteczek kondensatu i ich gromadzenie się w dolnym zbiorniku separatora. Separatory cyklonowe spiszą się kapitalnie w każdym obszarze, w którym konieczne jest uzyskanie gazu lub powietrza wolnego od ciał stałych, lub ciekłych. Odpowiednikiem separatorów cyklonowych powietrza są separatory cyklonowe wody, na szeroką skalę wykorzystywane w branżach hydraulicznych i ogrzewczych.

Zastosowanie separatorów cyklonowych

  • Oczyszczanie sprężonego powietrza, zwiększanie jego poziomu jakości i umożliwianie przeprowadzenia określonych procesów produkcyjnych.
  • Odzyskiwanie substancji ze zużytego powietrza sprężonego.
  • Ochrona pozostałych komponentów układu pneumatycznego przed uszkodzeniami związanymi z długotrwałą obróbką powietrza sprężonego z zawartymi cząsteczkami kondensatu wodno-olejowego.
  • Rozdzielanie faz ciekłych dzięki wykorzystaniu praw fizyki i chemii.

Pneumatik S.A. – autoryzowany przedstawiciel firmy BOGE, Hankison oraz Deltech

Założeniem firmy Pneumatik S.A. nie jest jedynie dystrybucja produktów renomowanych i sprawdzonych producentów na rynku polskim. Zespół ekspertów z dziedziny technologii sprężonego powietrza pragnie także dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem z klientami w celu pomocy w wyborze zoptymalizowanych rozwiązań i zwiększenia efektywności pracy i zysków ich przedsiębiorstw przemysłowych. Dotychczasowe doświadczenia pragniemy przekuć i wykorzystać w procesie budowania długofalowych relacji z klientami, a także zwiększania ich poczucia bezpieczeństwa i zaufania względem kupowanych produktów i inwestycji. Kompleksowość oferty Pneumatik S.A. wynika z możliwości nabycia najwyższej jakości produktów z zakresu technologii sprężonego powietrza, a także szeroko pojętej opieki serwisowej i doradczej.

Pneumatik S.A. – kontakt

Serdecznie zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami pod numerem telefonu +48 61 81 61 246 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej info@pneumatik.pl. Z przyjemnością podejmiemy się każdego wyzwania i projektu zoptymalizowanego układu pneumatycznego, także pod względem potrzebnego nakładu finansowego.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Gdzie mogą być zlokalizowane separatory cyklonowe?

Cyklonowe oddzielacze wody mogą znajdować się między innymi:

  • przed chłodnicami sprężonego powietrza,
  • przed osuszaczami powietrza,
  • za sprężarkami powietrza.

2. Jakie są podstawowe cechy cyklonowych separatorów powietrza?

  • Stanowią pierwszy filtr sprężonego powietrza
  • Ich spust kondensatu może być sterowany pojemnościowo lub czasowo
  • Generują niewielkie straty ciśnienia
  • Ich konstrukcja jest niezwykle prosta i nie zawiera wielu elementów.

3. Jak zutylizować kondensat wodno-olejowy odprowadzony ze zbiornika cyklonowego?

Warto pamiętać, że cząsteczki wodno-olejowe są wysoce szkodliwe i w swojej surowej postaci nie powinny trafiać do ścieków komunalnych. Aby było to możliwe, konieczne jest początkowe uzdatnienie wygenerowanych skroplin.

4. Z jakich elementów składa się typowy separator cyklonowy?

Cyklonowy oddzielacz wody składa się z:

  • rotatora,
  • rurki,
  • komory oddzielającej,
  • osłony,
  • zbiornika.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 3