jak-wybrac-filtry-sprezonego-powietrza-do-kompresorow

Właściwa eksploatacja kompresora wymaga doboru sprzętu uzdatniającego powietrze, a także elementów, które ochronią system przed zanieczyszczeniami. Niezależnie od zastosowania, długości pracy i wielkości kompresora ważnym aspektem jest dobór odpowiednich filtrów. Wówczas możemy być pewni, że nie tylko sprężone powietrze zachowuje odpowiednia jakość, ale i części są zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi. Jak zatem dobrać filtry do kompresorów by spełniły określone standardy? I wreszcie czy wybór filtrów do kompresorów stosowanych w warunkach środowiska wrażliwego różni się od kompresorów stosowanych na przykład w warsztacie wulkanizacyjnym? W artykule odpowiemy na stawiane pytania.

Wiele osób zapomina, że zakup kompresora powietrza to nie wszystko. Niestety bez właściwie dobranych elementów zabezpieczających i stałej kontroli jakości proces dostarczania dobrej jakości sprężonego powietrza może nie spełnić wysokich wymagań. Fakt, że kompresor podczas pracy ulega zanieczyszczeniu nie jest wiedzą zaskakującą. To całkowicie normalne zachowanie eksploatacyjne, dlatego nie należy przejmować się analizą zanieczyszczeń, a jedynie im przeciwdziała

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru filtrów do kompresorów?

Wybierając filtry do kompresorów należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, które umożliwiają właściwe dopasowanie rozwiązania. Parametry, na które należy zwrócić uwagę mogą różnić się zw względu na zastosowanie, ponieważ w warunkach wymagających nieskazitelnie czystego powietrza należy dodatkowo zabezpieczyć system przed zanieczyszczeniami, co szczególnie jest przestrzegane w branży medycznej, farmaceutycznej, spożywczej czy chemicznej, gdzie jakość przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo. W standardowych warunkach najważniejsze pozostają:

  • wielkość przyłącza czyli ocena typu i średnicy gwintu
  • rodzaj spustu pomiędzy automatycznym a ręcznym
  • zakres filtracji i jego precyzja, im bardziej wymagające warunki, jak wspomniana wcześniej branża medyczna tym zakres filtracji wyższy, a w konsekwencji wyższy wskaźnik ochrony sprężonego powietrza przed zanieczyszczeniami.

filtry-pneumatik

Co to jest filtracja?

Filtracja to etap uzdatniania sprężonego powietrza, która uwalnia je od zanieczyszczeń stałych i oleju. Używając do tego procesu filtrów, otrzymujemy powietrze najwyższej jakości, a to daje zwiększenie żywotności wszystkich elementów kompresorów. Sprężone powietrze to jedno z podstawowych mediów w zakładach przemysłowych.

Jaką funkcję pełnią filtry?

Dzięki postępom technologii wzrasta również zapotrzebowanie na filtry oraz na powietrze o jeszcze wyższej klasie czystości i wilgotności. Dlatego dobór i wymiana filtrów to nie lada wyzwanie. To one decydują o klasie sprężonego powietrza oraz pozwalają na dłuższą przerwę pomiędzy jednym a drugim przeglądem. Często wydłużają również czas eksploatacji urządzenia. Regularna wymiana filtrów chroni sprężarkę przed przedostaniem się do jej wnętrza zanieczyszczeń, które powodują mniejszy przepływ powietrza.

sprezarka1

Jakie szkody pojawiają się w wyniku zanieczyszczonego filtru?

Zabrudzony filtr to częsta wymiana separatora. Prowadzi on również do wcześniejszej wymiany oleju, a także łożysk. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia stopnia śrubowego sprężarki. Do zapewnienia odpowiedniej pracy i wydajności kompresora, filtr powietrza powinien być wymieniany co 2-3 tysiące godzin jego pracy. Warto mieć na uwadze, że wymiana nie powinna mieć miejsca rzadziej niż raz w roku. Filtry odpowiedzialne są za wstępne oczyszczanie powietrza do sprężarek to filtry patronowe.

Jak działa filtr patronowy?

W tego typu filtrach elementem filtracyjnym jest wkład. Został on wykonany z zespolonej, za pomocą metalowych elementów, plisowanej tkaniny. Dobór włókniny uzależniony jest od wymagań i warunków pracy.

membramowa

Sprężone powietrze- dlaczego ważna jest wysoka jakość?

Po sprężeniu powietrza wzrasta w nim stężenie wody oraz cząsteczek. Podczas tego procesu następuje kondensacja pary wodnej i oleju. Następnie tworzą się krople, które po zmieszaniu się z cząstkami stałymi tworzą agresywny kondensat. Niezastosowanie filtra poprawiającego czystość powietrza skutkowałoby uszkodzeniem urządzenia.

Co to jest kompresor?

Kompresor (rodzaj sprężarki) to urządzenie o szerokim zastosowaniu w wielkich zakładach przemysłowych, jak i w domu. To właśnie dzięki niemu uzyskujemy potrzebne do pracy sprężone powietrze pod dużym ciśnieniem. Zakres ciśnienia wynosi od 6 do 10 barów. Zależy on od rodzaju kompresora. Przed jego zakupem bardzo ważne jest sprecyzowanie do czego ma nam służyć.

kompresor-bezolejowy-boge_pneumatik_mniejszy

W zależności od zapotrzebowania często się okazuje, że potrzebny jest ten ze zbiornikiem, gdzie mieści się sprężone powietrze. Możemy być pewni, że takie urządzenie będzie działać dłużej. Do specjalistycznych zakładów proponowany jest kompresor z pojemnikiem o dużej pojemności nawet do 300 litrów.

Kolejny ważny parametr decydujący o wyborze urządzenia to jego moc. Te nowoczesne, z dodatkowymi funkcjami często mają już większy pobór mocy. Moc zależy od maksymalnego ciśnienia, które może uzyskać powietrze. Warto również określić poziom hałasu oraz wymiary urządzenia. Te o większych gabarytach często znajdują zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych, mniejsza wielkość urządzenia sprawdzi się świetnie w domowym garażu.

sprezarki-srubowe-bezolejowe

Podstawowy podział kompresorów

1. Wyporowe – w części napędzanej znajduje się element, który zwiększa ciśnienie, zasysając i tłocząc dane objętości gazu. W tej grupie wyróżnia się: tłokowe, śrubowe, membranowe, łopatkowe oraz spiralne.

2. Przepływowe – powietrze przepływa w postaci strumienia. W tej grupie powietrze spręża wirnik. Od strony powietrza atmosferycznego powstaje podciśnienie. Wykorzystywane są w dużych instalacjach, gdzie najważniejszy czynnik to natężenie przepływu. Do sprężarek przepływowych należą: promieniowe, diagonalne, osiowe oraz wirowe.

Żywotność kompresorów

Żywotność kompresorów jest uwarunkowana wieloma czynnikami. Przede wszystkim zależy to od rodzaju, modelu i producenta. Nie bez znaczenia jest też ich przeznaczenie, właściwy sposób wykorzystania, a także regularne serwisowanie i konserwacja. Z pewnością częste przeglądy i na bieżąco dokonywanie naprawy znacznie wydłużają im życie.

Sprezarka-srubowa-BOGE-S

Części zamienne do kompresorów

Nawet w najlepszych urządzeniach wiodących producentów wcześniej czy później pewne elementy będą wymagały wymiany, a zwłaszcza filtry sprężonego powietrza. Jest to kluczowa sprawa szczególnie w maszynach użytkowych, niezbędnych do stałej pracy, takich jak kompresory. W takim przypadku zawsze najlepszym wyborem jest zakup oryginalnych części zamiennych, które cechują się zdecydowanie wyższą jakością niż ich tańsze zamienniki, często dostępne w internecie.

Niewątpliwym atutem oryginalnych filtrów, jak i innych części zamiennych do kompresorów jest to, że są one idealnie dostosowane do danego modelu, a także posiadają odpowiednie certyfikaty. Przy oryginalnych częściach zamiennych mamy pewność, że nie wystąpią problemy w użytkowaniu kompresora i nie dojdzie do uszkodzenia maszyny. A regularna wymiana zużytych elementów na oryginalne części zamienne gwarantuje wydajną i efektywną pracę, co pozwala budować kapitał firmy.

Oryginale filtry oraz części zamienne do kompresorów dostaną Państwo w naszej firmie. Zawsze zamawiamy je u źródła, a więc kupujemy części zamienne bezpośrednio u producentów lub w ich firmowych sklepach. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów technicznych z nowymi częściami bierzemy na siebie obowiązek skontaktowania się z działem wsparcia i przy ich pomocy rozwiązujemy problem.

sprężarka powietrza

Rodzaje filtrów do kompresorów w naszej ofercie

1. Filtry sprężonego powietrza BOGE – ich przemyślana i optymalna konstrukcja nie koliduje przepływu oraz zastosowaniu wysokowydajnych materiałów. Daje to również gwarancję wydajnej pracy, jak i niskim różnicą ciśnień. Zadaniem tych filtrów jest wytrącenie cząstki stałej, aerozolu oleju i wody oraz oparów olejowych. Filtry BOGE spełniają normy ISO 12500 – 1:2007 oraz ISO 8573 – 1:2010. Ich wydajność to 0,60 – 520,8 m³/min, 21 – 18.392 cfm, a maksymalne ciśnienie pracy to 16 bar, 235 psig.

2. Filtry HANKISON to najwyższa jakość sprężonego powietrza oraz oszczędność energii. Najnowsza seria, jaką proponujemy to NGF. Został osiągnięty międzynarodowy standard sprężonego powietrza ISO 8573, a ich wydajność potwierdza certyfikat ISO 12500. Nośnikami filtrów NGF są plisowane wkłady filtrów charakteryzujące się bardzo dużą powierzchnią. Pozwala ona na zredukowanie utraty ciśnienia. Najnowszy design pokrywy tych filtrów daje bez turbulencyjny przepływ sprężonego powietrza.

filtry-e1516350233947_mniejszy

Zalety filtrów HANKISON:

    • maksymalna temperatura wejściowa to 66ºC,
    • maksymalne ciśnienie robocze to 16 bar,
    • do 4,5 razy większa powierzchnia niż w przypadku tradycyjnych wkładów,
    • plisowany wkład pozwalający na zwiększenie żywotności maszyny,
    • płacz piankowy zwiększający zdolność odprowadzania kondensatu,
    • podpora ze stali szlachetnej,
  • wymiana po osiągnięciu 400 mbar lub po 12 miesiącach,
  • elementy aktywnego węgla do wymiany maksymalnie po 1000 godzinach roboczych.

filtry-pneumatik

Jako wiodący dystrybutor kompresorów najwyższej klasy na polskim rynku o przeznaczeniu przemysłowym oferujemy filtry różnego typu, a także posiadamy wszystkie niezbędne oryginalne części zamienne. Korzystając z oferty dobrej firmy, mają Państwo również gwarancję szybkiego i bezproblemowego serwisu w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii.

Oceń ten post!

2 / 5. Liczba głosów: 24