jaka jest średnia długość życia sprężarki

Sprężarki to urządzenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie wysokiego ciśnienia sprężonego gazu oraz wymuszenie jego przepływu. W ten sposób powstaje energia kinetyczna. Sprężarki powietrza od wielu lat znajdują szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, bowiem są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narzędzi, urządzeń, systemów i instalacji. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów sprężarek: tłokowe, śrubowe oraz łopatkowe, przy czym dwa pierwsze typy są najbardziej popularne.

Sprężarki tłokowe i ich zastosowanie

Najstarszymi i często wybieranymi modelami sprężarek są tłokowe, głównie ze względu na niską cenę, dosyć prostą konstrukcję, a także wszechstronne zastosowanie. Elementem sprężającym powietrze w tym przypadku jest tłok.

Na rynku mamy szeroki wybór sprężarek tłokowych o bardzo szerokim zastosowaniu. Najbardziej popularne są modele olejowe i bezolejowe, kompresory zabudowane i mobilne, kompresory na rampach oraz tzw. doprężacze. Urządzenia te charakteryzują się dosyć łatwym montażem, jak również sporą elastycznością pod względem ich zastosowania. Z powodzeniem wykorzystywane są w niedużych warsztatach, ale też i wielkich obiektach przemysłowych.

Kompresory olejowe o uniwersalnym zastosowaniu spotkamy m.in. w zakładach ślusarskich, wulkanizacyjnych, lakierniczych oraz w zakładach mechanicznych i serwisach samochodowych. Ponadto wykorzystywane są do prac wymagających zastosowania narzędzi pneumatycznych, w tym szlifierek, piaskarek czy obrabiarek.

W sprężarkach tłokowych bezolejowych bardzo ważną rolę odgrywa jakość sprężonego powietrza. Urządzenia te mogą być wykorzystywane tam, gdzie wymagane jest zachowanie maksymalnej sterylności, a więc w branży spożywczej i medycznej, czyli przy produkcji żywności oraz w gabinetach stomatologicznych i protetycznych. Ten rodzaj sprężarek powietrza może też być stosowany do napowietrzania wody i w hydroforach.

Sprężarki śrubowe i ich zastosowanie

Sprężarki śrubowe to nowoczesny rodzaj sprężarek powietrza, w których sprężanie gazu jest wynikiem zmniejszenia się przestrzeni między pracującymi śrubami. A zatem jej działanie polega na obrocie śrub – rotorów. Sprężarki śrubowe również występują w wersji olejowej i bezolejowej. Wykorzystywane są głównie tam, gdzie absolutnie konieczne jest zachowanie powietrza najwyższej jakości i optymalnej czystości. Poza tym sprężarki śrubowe mogą pracować nieustannie, zapewniając tym samym szybki i wydajny proces produkcji.

Niewątpliwymi autami sprężarek śrubowych są ich parametry, dotyczące ogólnej mocy, gabarytów sprzętu oraz poziomu emitowanego hałasu – choć ta kwestia w warunkach przemysłowych nie jest aż tak znacząca. Sprężarki śrubowe, jak już wspominaliśmy, mogą wykorzystywać do pracy olej lub nie. Modele bezolejowe stosuje się w obszarach, w których powietrze nie jest narażone na kontakt z cząsteczkami tego typu nieporządnych substancji. A zatem będzie to przykładowo przemysł papierniczy i branża komputerowa. Tam zastosowanie oleju mogłoby wpłynąć na zmianę wartości wytarzanych produktów i negatywnie odbić się na ich jakości.

Sprężarki łopatkowe i ich zastosowanie

Sprężarki łopatkowe mają działanie zbliżone do sprężarek tłokowych i śrubowych. W ich skład wchodzą przede wszystkim stojan, wirnik oraz zestaw łopatek. Działanie sprężarek łopatkowych oparte jest na obrocie wirnika, a w tym czasie zamocowane łopatki wysuwają się i tworzą w ten sposób zamknięte komory sprężania. W przemyśle najczęściej stosuje się sprężarki łopatkowe z wytryskiem oleju. Sprężarki łopatkowe głównie wykorzystywane w kosmonautyce i bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

1-boge_mniejszy

Sprężarki olejowe i bezolejowe – jak działają?

W przypadku sprężarek olejowych, do komory, w której dochodzi do sprężenia gazu, wtryskiwany jest olej, dzięki czemu uszczelniana jest przestrzeń między śrubami, a także schładzane są elementy sprężające. W ten sposób olej jest skutecznie oddzielny od powietrza, a następnie schładzany i przefiltrowany. W takiej postaci nadaje się do ponownego wykorzystania. Natomiast gaz musi zostać dogłębnie oczyszczony z wszelkich cząstek wody i oleju. Jego filtracja dokonuje się poprzez odprowadzanie i rozdzielenie mieszanki oraz odprowadzenie jej do instalacji ściekowej.

Podobnie sytuacja przedstawia się przy sprężarkach bezolejowych, jednak w tym przypadku nie stosuje się wtrysku oleju, co z kolei powoduje zmniejszenie przestrzeni między śrubami i obniżenie ciśnienia wylotowego. W tego rodzaju sprężarkach powietrza wykorzystuje się różne elementy sprężające, których zadaniem jest doprowadzenie do odpowiednio wysokiego ciśnienia. W modelach śrubowych sięga się po technologię zmiennego przepływu, który dostosowany jest do zapotrzebowania na podstawie wskaźnika ciśnienia na wylocie.

kompresor-bezolejowy-boge_pneumatik_mniejszy

Zastosowanie sprężarek powietrza w przemyśle

Sprężarki znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle. Dobrym przykładem jest kompresor, wykorzystywany jest powszechnie do profesjonalnego pompowania opon, chociażby na stacji benzynowej. W przemyśle wulkanizacyjnym stosuje się sprężarki zarówno mechaniczne, jak i elektryczne. W przypadku sprężarek mechanicznych konieczne jest samodzielne pompowanie, przy sprężarkach elektrycznych wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Kompresory spotkamy także w zakładach lakierniczych, bowiem znacząco ułatwiają one aplikację poszczególnych warstw preparatów na karoserię.

Sprężarki powietrza z powodzeniem wykorzystywane są również w innych instalacjach przemysłowych, w tym do zasilania różnego rodzaju maszyn budowlanych. Zapewniają też optymalne ciśnienie w przewodach hamulcowych.

Sprężarki powietrza seria S4

Branżą przemysłową, która wykorzystuje w sposób powszechny sprężarki powietrza jest kolejnictwo. Pociągi najczęściej zasilane są energią elektryczną, która pozyskiwana jest z trakcji. Sprężarki także mogą być zasilane w ten sposób, a dzięki temu energia jest dostarczana w sposób ciągły. Przy modelach śrubowych nie występują więc problemy na przykład z szybkim dostarczaniem powietrza do układu hamulcowego, dzięki czemu można wydłużyć pracę oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia przetarć. Kolejnictwo zapewnia też tanie i szybkie chłodzenie sprężarek, co wynika z pędu powietrza, które wspomaga obniżenie temperatury poszczególnych urządzeń.

Sprężone powietrze wykorzystuje się aż w 95 proc. przedsiębiorstw w procesach produkcyjnych. Sięga po nie m.in. przemysł:

  • maszynowy,
  • elektroniczny,
  • spożywczy,
  • metalurgiczny,
  • petrochemiczny,
  • kolejowy,
  • lotniczy,
  • morski,
  • meblarski,
  • przetwórstwa tworzyw sztucznych,
  • samochodowy,
  • medyczny.

Zastosowanie sprężarek powietrza w pneumatyce

Sprężarki powietrza w postaci kompresorów zaliczają się do najważniejszych elementów prawie wszystkich systemów pneumatycznych, ponieważ zapewniają im odpowiednie zasilanie. W wielkich i kompleksowych systemach kompresory łączone są z jednym, bądź wieloma zbiornikami ciśnieniowymi, co pozwala na zgromadzenie odpowiednio dużej ilości sprężonego gazu i tym samym umożliwia przy jego wykorzystaniu zasilanie całego systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zapewnianie stałego dopływu sprężonego powietrza o jednostajnej mocy w całym systemie, bez chwilowych wahań.

Taka instancja doskonale sprawdza się w dużych systemach, które najczęściej funkcjonują na większych obszarach przemysłowych, między innymi zaliczają się do nich linie produkcyjne. Oczywiście kompresory służą także do zasilania mniejszych wersji systemów pneumatycznych, które są obecne, chociażby w niedużych warsztatach naprawczych lub też na stacjach paliw.

Sprężarka-śrubowa-BOGE-S

Długość życia sprężarek powietrza

Na długość życia sprężarek powietrza wpływa wiele czynników. Zależy to w dużej mierze od rodzaju sprężarki, producenta, jej przeznaczenia, właściwego wykorzystania oraz dokonywania regularnych przeglądów i napraw. Trudno jest wskazać jednoznacznie, jak długo powinny nam służyć sprężarki. Zupełnie inna będzie żywotność sprężarek tłokowych, a inna śrubowych. Tak samo sytuacja przedstawia się w stosunku do sprężarek olejowych i bezolejowych.

Choć na ogół uważa się, że olejowe sprężarki charakteryzują się dłuższą żywotnością niż bezolejowe, to jednak nie w każdym przypadku da się je wykorzystać. Zasada ta dotyczy każdego rodzaju sprężarek. Możliwość zastosowania konkretnego jej modelu z zasady uwarunkowana jest charakterem danej gałęzi przemysłu.

sprężarka-a-kompresor-e1516350553619

Decydując się na zakup sprężarki, poza kwestiami technicznymi, warto też zwrócić uwagę na okres gwarancyjny. Jest to jeden z wyznaczników jakości sprzętu, a poza tym daje poczucie pewności, że w razie awarii właściciel nie poniesie kosztów naprawy (podczas trwania tzw. okresu gwarancyjnego). Niektórzy producenci udzielają gwarancji jedynie na kilka lat, inni aż do 10 lat. Najczęściej w formie do 10 lat na układ sprężający i do 5 lat na pozostałe części.

Kolejną istotną kwestią w tym przypadku jest cena. Niska cena może wydawać się atrakcyjna w momencie zakupu, jednak w dłużej perspektywie czasowej najprawdopodobniej będzie przekładać się na wydajność i efektywność urządzenia. Do tego mogą dojść jeszcze problemy z dostęp do niezbędnych części zamiennych, co z pewnością skomplikuje sprawę.

Części zamienne do sprężarek

W asortymencie naszej firmy znajdą Państwo najwyższej jakości sprężarki powietrza o przeznaczeniu przemysłowym. Ponadto do każdego rodzaju sprężarek, znajdujących się w naszej ofercie, zapewniamy wszystkie niezbędne i oryginalne części zamienne, dzięki czemu mają Państwo zapewnioną bezawaryjną pracę urządzenia przez wiele lat.

mały kompresor boge

Sprężarki to urządzenia, które pracują w różnych warunkach, a do tego są intensywnie eksploatowane, co przyczynia się do sukcesywnego zużywania się poszczególnych ich elementów. Regularna kontrola oraz konserwacja sprężarki znacznie wydłużą jej żywotność, a w razie potrzeby przywraca jej funkcjonalność i poprawia wydajność. W ofercie naszej firmy znajdują się wszystkie niezbędne części zamienne do sprężarek, w tym uszczelki, zawory, filtry do powietrza, tłoki, a także całe zbiorniki ciśnieniowe, pompy sprężające, bazy sprężarkowe i inne elementy.

Oceń ten post!

1 / 5. Liczba głosów: 2