Jaki napęd kompresora jest najlepszy

Kompresor to maszyna energetyczna, która jest jednym z rodzajów sprężarki. Jego zadaniem jest podwyższenie ciśnienia gazu bądź wymuszenie jego przepływu. Zjawisko to inaczej bywa nazywane nadaniem energii kinetycznej. Pamiętaj, że podczas pracy kompresora wydziela się duża ilość ciepła, która musi być odprowadzona. W dużej mierze o efektywności kompresora decyduje wybrany napęd. Który jest najlepszy? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Aby doradzić Ci, który napęd będzie najlepszy, przedstawiamy poniżej kluczowe informacje na temat kompresorów. To zobrazuje, na jakie pytania musisz sobie odpowiedzieć, aby trafnie wybrać.

Jak dobrać pojemność kompresora?

Pojemność kompresora powinna być dobrana adekwatnie do wykonywanych prac. Pamiętaj, że mała pojemność będzie wymuszać ciągłe napełnianie butli. Natomiast zbyt duża pojemność będzie miała wpływ na wagę urządzenia. Kompresor, który chcesz używać przy domowych pracach, powinien mieć pojemność około 10 litrów. Do prac typu malowanie czy piaskowanie, będzie potrzebny kompresor powietrza o pojemności 50 litrów. Do zastosowań przemysłowych należy wybrać kompresor o dużej pojemności – co najmniej 110 litrów.

Gdzie stosuje się kompresory?

Każdy z was pewnie miał już styczność z mniejszym kompresorem na stacji benzynowej. Dlaczego? Ponieważ kompresor służy np. do pompowania opon. Mniejsze, bardziej praktyczne możesz zakupić we własnym zakresie oraz korzystać z nich w garażu. Większe kompresory znajdują zastosowanie w zakładach lakierniczych oraz do zasilania narzędzi pneumatycznych w dużych przedsiębiorstwach. Tu warto wybrać kompresory olejowe. Wydajność tego typu maszyn sięga do 310 litrów na minutę. Warto dodać, że im wyższa wydajność, tym szybciej będzie wykonana praca. W przypadku firm produkcyjnych to niezwykle istotny czynnik. Maksymalna wydajność kompresorów osiąga nawet 1000 litrów na minutę!

tlokowe-olejowe

Z czego zbudowany jest kompresor tłokowy?

Kompresory składają się z:

  • głowicy wyposażona w zawory,
  • układu korbowego,
  • zaworu ssącego,
  • zaworu tłoczącego,
  • tłoku.

Jak działa kompresor?

Wszystko zaczyna się od cyklu sprężania. W górnej części cylindra znajduje się tłok, który na skutek obrotu wału obrotowego opada. W zamkniętej przestrzeni powstaje podciśnienie i powstaje otwarcie zaworu ssącego. Powietrze, które wpada do cylindra, jest pobierane z zewnątrz. Po nabraniu powietrza tłok opada na dół, a następnie zamyka zawór ssący. Zamknięte powietrze ulega sprężnieniu. Dzieje się tak, ponieważ nie ma ono dokąd uciec.

Ciśnienie w cylindrze wzrasta aż do osiągnięcia równego ciśnienia w przewodzie tłocznym. Zawór tłoczny zostaje otwarty, a sprężone powietrze ucieka na zewnątrz. Tłok wraca do stanu początkowego, a zawór zostaje zamknięty.

boge-s31-3

Główne rodzaje kompresorów

Kompresory to urządzenia, które dzieli się na dwa modele, chociaż zasada działania jest taka sama.

Kompresor olejowy do branży motoryzacyjnej

Główną cechą tego kompresora jest wielkość. Obszerne gabaryty utrudniają jego przewóz, natomiast jest wyposażony w kółka, które ułatwiają jego transport po powierzchni. Warto byś pamiętał, że tłok kompresora olejowego wymaga smarowania. Pomoże to zniwelować tarcie w trakcie pracy. Najczęściej możesz spotkać kompresory olejowe w warsztatach samochodowych oraz zakładach wulkanizacyjnych. Wysoka wydajność urządzenia pozwala na ciągłą, a zarazem profesjonalną pracę. Zbiornik o dużej pojemności to kolejna zaleta.

Co, jeśli podczas pracy do sprężonego powietrza dostanie się olej? Przy niewielkiej ilości nie ma to większego znaczenia. Dzięki olejowi tłok urządzenia jest trwały w porównaniu z innymi kompresorami.

Przy jakich pracach używa się kompresorów olejowych? Na pewno zastosowanie znajdzie przy zasilaniu urządzeń pneumatycznych, pompowaniu kół oraz przy pracy pistoletów w zakładach blacharskich i lakierniczych.

sprężarki a kompresor

Kompresor bezolejowy do specjalnej higieny pracy

Tłok kompresora bezolejowego jest wykonany z tworzywa o niskim współczynniku tarcia. Jaka jest jego zaleta? Nie wymaga smarowania olejem. Sprężone powietrze jest czyste, nie zawiera nawet śladowych ilości oleju.

Kompresory bezolejowe znajdują swoje zastosowanie w miejscach, które wymagają specjalnej higieny pracy. Tutaj możemy podkreślić zakłady dentystyczne, przemysł chemiczny oraz farmaceutyczny. Kompresory bezolejowe świetnie sprawdzają się także w szpitalach czy też klinikach.

mały kompresor boge

Wybieramy kompresor do Twojej firmy

Dobierając odpowiedni kompresor, musisz sobie odpowiedzieć na jedno, najważniejsze pytanie: Do czego będziesz go wykorzystać? Będzie nam wtedy łatwiej Ci doradzić, jaki rodzaj kompresora potrzebujesz – o jakich parametrach oraz ile będziemy potrzebować środków na tę inwestycję.

Do prac specjalistycznych, w tym przemysłowych oraz ciągłej pracy w garażu zazwyczaj wybierany jest kompresor olejowy. Daje on gwarancję bezawaryjnej pracy. Prace amatorskie oraz przydomowe będzie wspierał kompresor bezolejowy.

1-boge_mniejszy

Jeżeli stawiasz na profesjonalizm podczas pracy, to powinieneś zwrócić uwagę na wydajność kompresora. Objętość powietrza mierzona jest w litrach na minutę. Im wyższa objętość, tym mniejsze ryzyko spadków ciśnienia. Ten parametr jest bardzo ważny podczas pracy kompresora z innymi urządzeniami.

Określając wydajność musimy sprawdzić moc silnika. Duża moc oznacza przystosowanie do trudnych prac. Pojemność zbiornika to kolejny kluczowy parametr. Do częstych prac kompresora wybierz zbiornik o większej pojemności. Tego typu zbiornik przyda się w zakładach lakierniczych. Niewielki warsztat samochodowy, w którym jest zapotrzebowanie na drobne prace, wystarczy że zaopatrzysz w kompresor o małej pojemności. Warto pamiętać, że większość kompresorów musi być podłączonych do sieci elektrycznej. Natomiast mniejsze, do prac domowych, wyposażone są w akumulatory. Nie zajmują dużo miejsca i są łatwe w transporcie.

s4

Rodzaje napędów do kompresora

Wyróżniamy kilka typów napędów do kompresora.

  • z napędem spalinowym;
  • z napędem bezpośrednim;
  • z napędem pasowym.

 

Zalety kompresorów z napędem spalinowym

Kompresory z napędem spalinowym są niezależnym oraz mobilnym źródłem sprężonego powietrza. Markowe moduły napędowe dają Ci gwarancję niezawodności nawet przy najtrudniejszych warunkach prac przemysłowych. Zastosowanie gumowych, pompowanych kół umożliwia bezproblemowe przemieszczanie po trudnym terenie. Kompresor z napędem spalinowym osiąga moc nawet do 4kW. Taką maksymalną wydajność urządzenia uzyskuje się za pomocą wydajnego bloku tłokowego. 200 litrów zbiornika daje możliwość znacznie dłuższej pracy. Ostatnią bardzo ważną zaletą jest rozrusznik elektryczny, do którego nie potrzebujesz kabli, tudzież baterii.

Sprężarka-śrubowa-BOGE-S

Zalety kompresorów z napędem bezpośrednim

W tym wariancie silnik elektryczny przenosi napęd pompy sprężarki w sposób bezpośredni. Kompresory z napędem bezpośrednim idealnie nadają się do domowych oraz amatorskich zastosowań. Wyposażone są w intuicyjny w obsłudze panel kontrolny. Najczęściej kompresory te mają wygodne uchwyty, które ułatwiają transport maszyny. Dzięki temu możesz wykonywać swoje prace w sposób mobilny.

Zalety kompresorów z napędem pasowym

W tym rodzaju silnik elektryczny przenosi napęd pompy sprężarki specjalistycznym paskiem. Kompresory z napędem pasowym zaprojektowane są do długotrwałej oraz niezawodnej pracy. Bardzo skuteczne są w zasilaniu większość akcesoriów oraz narzędzi pneumatycznych. Dzięki profesjonalnej pompie ciepła kompresory te są odporne na wysokie oraz niskie temperatury.

sprężarka-a-kompresor-e1516350553619

Jaki wybrać napęd do kompresorów?

Tak naprawdę nie ma najlepszego napędu do kompresorów. Wszystko zależy od zapotrzebowania Twojej firmy. Jeśli potrzebujesz silniejszej sprężarki, lepszy będzie napęd spalinowy. Natomiast, jeśli szukasz sprężarki do zastosowań hobbystycznych, wybierz napęd bezpośredni. Kompresory z napędem pasowym przydadzą Ci się natomiast, gdy potrzebujesz zasilić w sprężone powietrze większą ilość narzędzi bądź akcesoriów pneumatycznych.

Potrzebujesz indywidualnego doradztwa w zakresie doboru urządzeń pneumatycznych? Zapraszamy do kontaktu!

 

 

Oceń ten post!

4.3 / 5. Liczba głosów: 3