koszty naprawy kompresorów

Kompresory to urządzenia, które poprzez zjawisko kompresji powodują zmianę ciśnienia gazu. Stosowane są na szeroką skalę w przemyśle, ale znajdują zastosowanie również w prywatnych gospodarstwach domowych oraz motoryzacji.

Działanie kompresorów polega na zmniejszaniu objętości właściwej gazu, co powoduje znaczne zwiększenie ciśnienia. Dzięki temu uzyskuje się sprężone powietrze, które może zostać wykorzystane choćby do pompowania opon.

Jak wcześniej wspomnieliśmy, sprężarki są wykorzystywane w przemyśle np. do napędu różnych narzędzi. Mogą to być klucze pneumatyczne, szlifierki, wiertarki, piaskowanie, malowanie oraz dystrybucja gazów technicznych.

Kompresor a sprężarka – czym się różnią?

Bardzo często pojęcia „kompresor” i „sprężarka” używane są zamiennie. Faktem jest, iż kompresor to szczególny rodzaj sprężarki. Wykorzystuje on łatwo dostępny gaz, jakim jest powietrze i na drodze kompresji tworzy wysokie ciśnienie. Jednakże nie każda sprężarka może zostać nazwana kompresorem, stąd należy unikać wymiennego stosowania obu nazw dla tego samego urządzenia.

1-boge_mniejszy

Podstawowe rodzaje kompresorów

1. Najstarszym modelem kompresora jest tak zwany kompresor tłokowy. Jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje on działanie tłoku poruszającego się wewnątrz cylindra. Zasysane do niego powietrze zostaje skompresowane za pomocą tłoka, co powoduje zwiększenie ciśnienia gazu. Tego typu kompresory mogą wygenerować ciśnienie rzędu 5-6 Bar. Nieco odmiennym rodzajem kompresora tłokowego jest kompresor wyporowy, który poddaje kompresji określone porcje gazu za pomocą elementu tłoczącego.

2. Kompresor przepływowy jest szczególnym rodzajem urządzenia sprężającego powietrze. Wykorzystywany jest bowiem w instalacjach, w których kładzie się spory nacisk na natężenie przepływu sprężanego gazu. Zwiększone ciśnienie powstaje w wyniku działania wirnika, który obracając się z dużą prędkością, powoduje powstanie podciśnienia. Jego działanie prowadzi również do zwiększenia natężenia przepływu gazu, co jest pożądane w instalacjach, w których tego typu kompresor zostaje wykorzystany.

3. Kompresory śrubowe to urządzenia, które wykorzystywane są do jednostajnej i stałej pracy. Oraz są niezwykle przydatne w przemyśle, w którym istotne jest nieprzerwane dostarczanie sprężonego powietrza np. do taśm produkcyjnych. Najważniejszym elementem tego typu sprężarek jest moduł śrubowy, który odpowiada za tłoczenie powietrza i jego kompresję.

 

Kompresory dzieli się również ze względu na użycie oleju na bezolejowe oraz olejowe.

4. Kompresory bezolejowe wykorzystują tłoki o niskim współczynniku tarcia, przez co nie potrzebują użycia oleju w mechanizmie tłokowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu niwelują one problem obecności drobinek oleju w skompresowanym powietrzu. Ich wadą jest natomiast krótsza żywotność względem kompresorów olejowych, zaś ich serwis jest trudniejszy i bardziej kosztowny. Znajdują zastosowanie w urządzeniach dentystycznych, chemicznych czy medycznych, bowiem w tych dziedzinach wymagane jest niezanieczyszczone powietrze.

5. Kompresory olejowe z kolei wykorzystują olej w mechanizmie tłokowym, co znacznie wydłuża ich żywotność, jednakże wprowadza ryzyko obecności drobinek oleju w sprężonym powietrzu. Wykorzystywane są w warsztatach, które maksymalnie wykorzystują potencjał urządzenia. Kompresory olejowe są bowiem niezwykle wydajne, a łatwość ich serwisowania przekłada się na tanie koszty eksploatacji.

Sprężarki powietrza seria S4

Serwisowanie kompresorów

Regularne oddawanie urządzeń kompresujących do serwisu pozwala na wydłużenie ich żywotności, a także zachowanie maksymalnej wydajności pracy. Warsztaty, w których wysokiej wydajności kompresor jest niezbędny, zaopatrują się w sprężarki wyposażone w specjalny komputer, który na bieżąco informuje o ewentualnych usterkach mogących pojawić się w przyszłości. Komputer ten zbiera dane na temat ciśnienia czy temperatury panującej wewnątrz kompresora. Odczytywanie takich informacji umożliwia odpowiednio szybką reakcję i skuteczne serwisowanie kompresorów.

Serwisowanie urządzeń do sprężania powietrza powinno odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Naprawa obejmuje zazwyczaj szereg operacji, takich jak kontrola mocowania przewodów elektrycznych, usunięcie zanieczyszczeń zalegających w kompresorze czy sprawdzenie działania spustów kondensatu. W przypadku kompresorów olejowych należy również zadbać o wymianę oleju oraz separatora oleju. Dzięki takim działaniom możliwe jest długofalowe zredukowanie kosztów eksploatacyjnych, a także znaczące zwiększenie wydajności maszyny.

Koszty serwisowe

W przypadku serwisowania kompresorów cena nie jest jednostajna, a wpływ na jej wzrost bądź spadek ma kilka czynników. Pierwszym z nich jest zakres świadczonej usługi. W przypadku rutynowych oględzin cena będzie niższa niż w przypadku naprawy obejmującej wymiany oleju bądź samych części sprężarki. Drugim czynnikiem wpływającym na cenę jest sam kompresor. W zależności od jego rodzaju cena ustanowiona przez serwisantów może się diametralnie różnić. Występowanie różnic w zależności od sprężarki zależy przede wszystkim od typu urządzenia. Naprawa kompresorów olejowych będzie dużo tańsza niż naprawa urządzeń bezolejowych.

Konkretne wyceny serwisowe będą różne dla każdego serwisanta. Aby dać ogólny pogląd na koszt serwisu kompresorów, można posiłkować się przykładowym cennikiem firmy Hydrovane. Na stronie tego serwisanta bardzo klarownie ukazane są różnice cenowe zależne zarówno od rodzaju urządzenia, jak i obszerności świadczonej usługi.

Serwis KM

Ten rodzaj serwisu obejmuje wymianę oleju, filtrów i uszczelnień w zaworach. Ponadto w ramach tej usługi serwisanci sprawdzają i w razie potrzeby regulują połączenia elektryczne w kompresorze. Serwis KM powinien być wykonywany co 2000 godzin pracy urządzenia, czyli średnio raz w roku.

Koszt serwisu KM waha się w granicach 610-4329 zł. Tak szerokie spektrum cenowe wynika z różnych cen dla różnego rodzaju sprężarek. Uśredniony koszt dla 21 cen wynosi 1739 zł. Koszta dla większości urządzeń oscylują w granicach 1000-2000 zł.

tlokowe-olejowe

Serwis KS

Ten rodzaj serwisu obejmuje wszelkie czynności wykonywane podczas serwisu KM, dodatkowo oferując smarowanie łożysk silnika, a także wymianę termostatu oraz separatora powietrze/olej. Powinien być wykonywany co 6000 godzin pracy urządzenia. Z uwagi na fakt, iż nie wszystkie sprężarki posiadają termostat czy separator powietrze/olej, usługa nie jest wykonywana dla wszystkich urządzeń.

Koszt serwisu KS rozciąga się w granicach 584-3140 zł. Należy jednak podkreślić, iż koszt 3140 zł odnosi się wyłącznie do sprężarek typu 955/976 V55/V75. Uśredniony koszt obejmujący 14 cen wynosi 1201 zł. W przybliżeniu taki koszt należy ponieść w przypadku większości sprężarek za świadczenie usługi serwisowej typu KS.

Serwis KT

Ten rodzaj serwisu obejmuje generalny przegląd sprężarki. Obejmuje wszelkie operacje wykonywane w przypadku serwisów KS i KM. Dodatkowo serwisanci dokonują demontażu stopnia sprężającego oraz uszczelnień wału, a także wymieniają elementy sprzęgła sprężarki. Częstotliwość wykonywania tego rodzaju serwisu zależy w głównej mierze od stopnia eksploatacji urządzenia, wynikającego z częstotliwości użytkowania. Szacuje się, iż sprężarki powinny przejść gruntowny przegląd co 25000-40000 godzin pracy.

Serwis tego typu jest oczywiście najbardziej kosztowny, co wynika z obszerności wykonywanej usługi. Zakres cenowy, obejmujący 20 pozycji, wynosi 1774-6210 zł. Podobnie jak w przypadku serwisu KS, cena 6210 zł dotyczy sprężarek typu 955/976 V55/V75. Uśrednione wyniki oddają w pełni przybliżony koszt dla większości sprężarek. W przypadku gruntownego przeglądu sprężarki, średnia cenowa wynosi 3015 zł.

Jakie są ceny kompresorów?

Koszty, jakie należy ponieść podczas kupna kompresorów, mogą się diametralnie różnić. Ceny bowiem zależą nie tylko od samej specyfiki oraz gabarytów urządzenia, ale też stopnia zaawansowania sprężarki.

Nowe kompresory śrubowe wykorzystywane w przemyśle można zakupić już za około 7000 zł brutto. Urządzenie w takiej cenie będzie spełniało swoją funkcję, ale nie zagwarantuje takiej wydajności jak droższe egzemplarze. Na rynku istnieją również kompresory, za które należy zapłacić 44000 zł brutto. Oferują one nie tylko ogromną wydajność oraz możliwość ciągłej i bezproblemowej pracy, ale także niskie koszty eksploatacyjne, co przekłada się pozytywnie na koszty serwisowania takiego urządzenia.

Kompresory tłokowe można nabyć po nieco niższej cenie niż odpowiedniki z modułem śrubowym. Ceny za sprężarkę tłokową rozpoczynają się od około 500 zł brutto. Oczywiście kompresory w takiej cenie nie charakteryzują się wysoką wydajnością, ale doskonale spełniają swoją funkcję w sytuacjach, gdzie wymagana ilość sprężonego powietrza nie jest zbyt duża i kupno drogiej sprężarki jest nieopłacalne.

Kompresory tłokowe, których cena sięga nawet 20000 zł to urządzenia o wysokiej wydajności, doskonale spisujące się w przemyśle. Stosowane są w przypadkach, gdy zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest wysokie, a ciągłość pracy wymaga od urządzenia długotrwałego działania.

EO

Podsumowanie

Kompresory wymagają dobrego serwisowania, by zapewniać maksymalną wydajność pracy oraz możliwie jak najniższe koszty eksploatacyjne. Te z kolei są różne dla kompresorów olejowych oraz bezolejowych. Kompresory bezolejowe zapewniają czyste powietrze wolne od olejowych zanieczyszczeń, ale wymagają również większego wkładu finansowego podczas serwisowania. Kompresory olejowe są dużo tańsze w eksploatacji, lecz powodują zanieczyszczenia olejowe sprężonego powietrza.

Ceny naprawy sprężarek oscylują w różnych granicach, zależnie od rodzaju świadczonej usługi serwisowej i typu urządzenia. Dla corocznych przeglądów jest to koszt rzędu 1700 zł, z kolei gruntowna naprawa sprężarki może kosztować nawet 3000 zł.

Usługi świadczone przez serwisantów obejmują wymianę filtrów oraz oleju, a w przypadku gruntowych remontów urządzenia, wymianę części oraz regulacje elementów silnika.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1