sprężarki do motoryzacji

Przemysł motoryzacyjny wymaga nie tylko precyzji, ale przede wszystkim technologii. Sprężone powietrze to jedno z możliwości, które warunkuje pracę na najwyższych obrotach. Wybierając sprzęt pneumatyczny, trzeba zwrócić uwagę na czynniki odpowiadające za jego wydajność, ponieważ branża motoryzacyjna nie ogranicza się tylko do projektowania samochodów w specjalnie przystosowanych fabrykach, ale i podczas serwisowania i lakierowania w małych, prywatnych warsztatach samochodowych. W artykule przybliżmy kwestię dopasowania sprężarek do konkretnych rozwiązań mających zastosowanie w branży motoryzacyjnej.

Na naszym blogu poruszaliśmy już kwestie: roli sprężarek w przemyśle spożywczymzastosowań w przemyśle elektronicznym oraz zalet wykorzystania kompresorów w warsztatach samochodowych. Dziś powracamy do tego ostatniego tematu i szerzej omawiamy wybór sprężarek do dla całej branży motoryzacyjnej.

Zapotrzebowania branży motoryzacyjnej

W branży skupionej wokół motoryzacji potrzebne jest sprężone powietrze o różnorodnych właściwościach ze szczególnym uwzględnieniem podziału na powietrze olejowe i wolne od zanieczyszczeń. W dzisiejszych czasach prace wykończeniowe bez wykorzystania potencjału technologii napędzanej sprężonym powietrzem byłyby niemalże niemożliwe. Dzięki postępowi technicznemu fabryka lub warsztat samochodowy jest w stanie znacznie usprawnić pracę i jeszcze efektywniej skupić się na precyzji i dbałości o szczegóły.

Zastosowanie sprężonego powietrza w motoryzacji:

  • pompowanie opon
  • prace wykończeniowe w zakresie pokrywania lakierem części samochodowych
  • narzędzia napędzane sprężonym powietrzem
  • zasilanie pomp lakierniczych
  • cięcie plazmowe i spawanie
  • proces filtracji
  • zasilanie powietrzem nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie robotów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu pneumatycznego?

Sprężarka powietrza by spełniła wysokie wymagania i okazała się inwestycją na lata, powinna być wydajna i generować możliwość pracy dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Stwierdzenie to może wydawać się górnolotne i mało precyzyjne, jednakże nie są niemożliwe do osiągnięcia. Sprawdzone rozwiązania, które od lat są udoskonalane i podążają za nowoczesną technologią, okażą się strzałem w dziesiątkę pod warunkiem, że zostaną dobrane pod kątem wykonywanych zadań. Inwestycja w uniwersalne sprężarki będzie opłacalna tylko wówczas, gdy wykonywane usługi będą oscylować wokół podobnych zastosowań.

W lakierniach najbardziej opłacalne okazują się sprężarki tłokowe i śrubowe. Głównie przez wzgląd na zapotrzebowanie na ciągły i bezawaryjny przepływ sprężonego powietrza. Pistolety lakiernicze podczas aplikacji farby wymagają precyzji, niezawodności i równomierności, dlatego najlepszą inwestycja będą bezolejowe turbosprężarki.

Sprężone powietrze o niskim ciśnieniu jest konieczne w mniejszych warsztatach, gdzie prace realizowane są na obszarze kilku stanowisk. System musi być zaprojektowany i zoptymalizowany w taki sposób, by ciśnienie było równomierne. W zależności od potrzeb opłacalna będzie inwestycja w sprężarki śrubowe smarowane olejem lub sprężarki tłokowe bezolejowe.

W miejscach o podwyższonym zanieczyszczeniu należy zadbać o właściwą ochronę powietrza, by zagwarantować komfort pracy, jak i zapewnić optymalne warunki realizowanych usług. Wówczas konieczny jest dobór nie tylko wydajnej sprężarki, ale i odpowiednich rozwiązań filtrujących, na przykład zintegrowany system osuszając.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0