sprężarki przemysł elektroniczny

Sprężarki bezolejowe z wtryskiem wody spełniają restrykcyjne normy klarowności sprężonego powietrza w wielu gałęziach przemysłu. Służą m.in. do produkcji komponentów elektronicznych. Kompresor do elektroniki nie tylko oferuje całkowicie czyste powietrze zgodne z regulacjami prawnymi, ale także poprawia efektywność energetyczną w wielu przedsiębiorstwach.

Przemysł elektroniczny i sprężone powietrze

Niejeden garażowy majsterkowicz ma na wyposażeniu kompresor powietrza do przedmuchiwania elektroniki, którym może skutecznie wyczyścić komputer stacjonarny i inne urządzenia za pomocą sprężonego powietrza. Sprężarka w przemyśle elektronicznym pełni jednak dużo bardziej zaawansowaną funkcję – sprężone powietrze jest wykorzystywane w nowoczesnych zakładach przemysłowych i bierze udział w wielu procesach technologicznych.

Typowe zastosowania sprężonego powietrza w przemyśle elektronicznym

Wysokiej jakości, pozbawione oleju sprężone powietrze ma szerokie zastosowanie w branży elektronicznej. Służy m.in. do:

  • czyszczenia płytek obwodów drukowanych i innych podzespołów elektronicznych w procesie produkcji – przemysłowy kompresor do czyszczenia elektroniki przygotowuje ją do instalacji bądź dystrybucji;
  • usuwania osadów chemicznych po wytrawieniu płytek;
  • podnoszenia, przenoszenia, wiercenia, prasowania, a także montażu wymagających precyzji komponentów elektronicznych;
  • obsługi drobnych zaworów.

Kompresory bezolejowe w przemyśle elektronicznym

Czystość powietrza jest kluczowym aspektem m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, maszynowym czy elektronicznym. Nawet małe zanieczyszczenie może spowodować lawinę niekorzystnych sytuacji, w tym – utratę jakości produktu.

Komponenty elektroniczne są tworzone w bardzo specyficznych warunkach i sprężone powietrze dostarczane do maszyn produkcyjnych również musi te warunki spełniać. Ponadto przemysł elektroniczny to rozwinięte technologicznie maszyny, które często przewyższają zaawansowaniem urządzenia z innych sektorów gospodarki.

Bezawaryjne działanie wszystkich sprzętów w zakładzie jest kluczowe dla płynności prac i zysków, dlatego w przemyśle elektronicznym mogą być stosowane tylko sprężarki tłokowe lub sprężarki śrubowe bez wtrysku oleju. Dlaczego? Wyjaśniamy:

  • Zabrudzenie sprężonego powietrza cząstkami oleju przyczynia się do wyższych kosztów renowacji, a w skrajnych przypadkach do zatrzymania produkcji.
  • Kompresory śrubowe bezolejowe zapobiegają blokadom elementów maszyn, nie są podatne na zwarcia i polepszają ogólne środowisko pracy.
  • Żeby komponenty elektroniczne mogły prawidłowo działać, sprężarka nie może pozostawiać na nich żadnego osadu w postaci oleju.
  • Sprężarki bezolejowe łatwiej konserwować, bo nie trzeba wymieniać w nich oleju.

Jaki kompresor do elektroniki wybrać?

Powietrze wykorzystywane do czyszczenia i przenoszenia komponentów elektronicznych musi mieć najwyższy poziom czystości, więc jesteśmy zdani tylko na sprężarki bezolejowe. Czy można jednak uzyskać niezawodność działania i imponującą wydajność kompresora olejowego, nie rezygnując z jego bezolejowej wersji? Tak – wystarczy wybrać sprężarki chłodzone wodą od BOGE.

Jakość sprężonego powietrza w branży elektronicznej to sprawa oczywista. Wszelkie sprężarki bezolejowe BOGE zaprojektowane są w taki sposób, aby zagwarantować stałe źródło czystego powietrza, umożliwiając skupienie się na działaniach na rzecz rozwoju firmy bez zbędnych zastojów produkcyjnych.

Nowatorskie sprężarki marki BOGE są łatwe w obsłudze, bezawaryjne i pozwalają na oszczędzanie energii elektrycznej. Mają też nowoczesne funkcje – cyfrowy panel sterowania umożliwia bezpieczne i sprawne zarządzanie wszelkimi funkcjami sprężarki. Można także na bieżąco śledzić główne wskaźniki pracy urządzenia.

Pionierski system wentylacyjny w kompresorach BOGE składa się z osiowego wentylatora, inteligentnie sterowanego przez panel elektroniczny. Dzięki niemu można schładzać wewnętrzne obwody hydrauliczne, nawet w bardzo trudnych warunkach eksploatacji. Zmniejszamy przy tym koszty eksploatacji oraz poziom hałasu w tym samym czasie.

FAQ:

1. Jakie są typowe zastosowania sprężonego powietrza w przemyśle elektronicznym?

Rolą sprężarek wykorzystywanych do produkcji komponentów elektronicznych jest m.in. usuwanie osadów chemicznych po wytrawieniu płytek obwodów drukowanych i czyszczenie innych podzespołów. Kompresory zasilają też manipulatory przenoszące drobne elementy.

2. Jaka sprężarka w przemyśle elektronicznym sprawdzi się najlepiej?

Do produkcji komponentów elektronicznych są wykorzystywane kompresory bezolejowe – ta branża wymaga najwyższej jakości sprężonego powietrza, więc wtrysk oleju jest niedozwolony.

3. Przemysł elektroniczny – jaki kompresor bezolejowy wybrać?

Najlepiej postawić na sprężarkę bezolejową, która ma podobną wytrzymałość i bezawaryjność do jej olejowego odpowiednika. Takie wymagania spełniają produkty firmy BOGE – lidera wśród rozwiązań z zakresu pneumatyki.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0