jaka sprężarka do danego przemysłu

Sprężarki stosowane w przemyśle muszą być przede wszystkim sprawne i wydajne. W końcu w dużej mierze to właśnie od nich zależy odpowiednie funkcjonowanie maszyn i przebieg procesów produkcyjnych. Jednak nie wolno zapominać, że sprężarki powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb danej firmy oraz funkcji, jakie ma spełniać. Co więcej, kluczowe znaczenie ma także rodzaj branży, w jakiej jest ona stosowana. Jak zatem dobrać właściwą sprężarkę, która sprawdzi się w danym rodzaju działalności? Odpowiedź na to pytanie poniżej.

Kilka słów o sprężarkach

Sprężarki powietrza mają bardzo szerokie zastosowanie. Wynika to z ich specyfiki oraz różnorodnych opcji tych urządzeń dostępnych na rynku. Podstawowym zadaniem sprężarek jest podnoszenie ciśnienia gazu. Powietrze zasysane jest przez urządzenie. Jego ciśnienie jest następnie podnoszone w wyniku sprężania. Obok sprężonego powietrza, wytwarzane są duże ilości ciepła. Zjawisko to jest niwelowane w wyniku stosowania chłodnic w sprężarkach. Sprężarki różnią się od siebie wydajnością, sposobem działania, ale także budową. Tak naprawdę budowa sprężarki uwarunkowana jest potrzebami osób i firm, które je stosują. Urządzenia i sposób działania nie powinny być zatem dostosowane do sprężarki, ale to sprężarka powinna być dostosowana do wymagań i potrzeb użytkownika.

1-boge_mniejszy

Rodzaje sprężarek

Na rynku dostępne są różne rodzaje sprężarek. Co więcej, istnieje także kilka sposobów klasyfikacji tych urządzeń. Na szczęście nie są one tylko czysto teoretycznymi opisami, ale klasyfikacją faktycznie pomagającą dobrać odpowiedni rodzaj sprężarki.

1. Podział sprężarek ze względu na stosunek sprężania — w tym przypadku główną cechą jest przyrost ciśnienia i właśnie w zależności od niego wyróżnia się wentylatory, dmuchawy i kompresory. Warto w tym punkcie zaznaczyć bardzo ważną rzecz związaną z nazewnictwem. Często można spotkać się ze stawieniem znaku równości pomiędzy kompresorem a sprężarką. Jednak jak widać z powyższego podziału, każdy kompresor jest sprężarką, ale nie każda sprężarka jest kompresorem.

2. Podział ze względu na budowę — pozwala rozróżnić od siebie urządzenia, które pełnią podobne funkcje, różnią się od siebie budową. Wyróżnić można następujące rodzaje sprężarek:

3. Podział sprężarek ze względu na rodzaj czynnika sprężanego to po prostu klasyfikacja wyróżniająca te sprężarki, które sprężają powietrze oraz te, które sprężają inne gazy.

4. Podział ze względu na zastosowanie oleju — w tym przypadku rozróżnia się sprężarki olejowe i bezolejowe. Zazwyczaj ten drugi rodzaj jest stosowany w przypadkach, kiedy powietrze musi być zupełnie wolne od cząstek oleju.

Oczywiście sprężarki można dzielić w różny sposób (np. mobilne i stacjonarne), a także w wymienionych kategorii wyznaczać kolejne. Jednak warto wiedzieć, czym różnią się podstawowe rodzaje sprężarek i skąd te różnice wynikają.

sprężarka powietrza

 

Zastosowanie sprężarek

Sprężone powietrze ma bardzo szerokie zastosowanie. W związku z tym sprężarki można spotkać tak naprawdę w każdej branży. Chyba najbardziej popularnym przykładem zastosowanie sprężarek jest pneumatyka. Kompresor jest bowiem jednym z najważniejszych elementów każdego systemu pneumatycznego. Wynika to z faktu, że sprężone powietrze jest dla nich podstawą zasilania. Systemy pneumatyczne zasilane sprężonym powietrzem stosowane są w wielu maszynach produkcyjnych, warsztatach samochodowych itp. Kolejnym zastosowanie sprężarek jest także czyszczenie i malowanie. Skutecznie sprawdzają się one jako element maszyn czyszczących pod ciśnieniem.

Są one także jedną części maszyn służących do malowania pod ciśnieniem — tak właśnie stosowane są sprężarki do przemysłu tworzyw sztucznych. Farba rozprowadzana w ten sposób pozwala na szybkie i równomierne pokrycie nawet bardzo dużych powierzchni. Sprężarki właśnie są stosowane w maszynach służących do malowania natryskowego, ale także w maszynach do pokrywania lakierem karoserii samochodów. Sprężarki znajdują także zastosowanie w budownictwie i to na każdym etapie. Sprężarki do przemysłu drzewnego służą m.in. do obróbki drewna — zarówno tej wstępnej, jak i do bardziej zaawansowanych procesów. Idąc tym tropem, bez wątpienia można dodać, że sprężarki stosowane są także w papiernictwie. Zastosowania sprężarek można mnożyć. Warto jednak przyjrzeć się ich zastosowaniu w konkretnych gałęziach przemysłu.

Sprezarka-srubowa-BOGE-S

Zastosowanie sprężarek w przemyśle szklanym

Sprężarki do przemysłu szklanego to nie tylko te służące do wytwarzania powietrza napędzającego maszyny. W związku z nietypowym rodzajem tej działalności sprężone powietrze ma jeszcze jeden rodzaj zastosowania. Służy ono do wydmuchiwania form szklarskich, czyli po prostu do formowania produktów o określonych kształtach, np. butelek. Powietrze stosowane do tego celu musi posiadać określone parametry. W celu zachowania wysokiej jakości produktów. Trzeba zadbać, by było ono wolne od zanieczyszczeń, cząstek oleju i innych pyłów. Jednak to nie jedyne zastosowanie sprężarek w przemyśle szklarskim. Sprężarki do przemysłu szklarskiego stosuje się także do wytwarzania powietrza chłodzącego, do autoklawów, do pieców, a także do napędzania urządzeń pneumatycznych. Sprężone powietrze może mieć zatem bardzo szerokie zastosowanie, a co za tym idzie, w każdym przypadku wymagane parametry mogą być inne. Warto zatem wiedzieć, jakie sprężarki sprawdzą się najlepiej w przypadku przemysłu szklarskiego.

tlokowe-olejowe

 

Jakie sprężarki do przemysłu szklanego wybrać?

Przemysł szklarski jest specyficzną gałęzią przemysłu. Może zatem wymagać nietypowych i bardzo zaawansowanych technicznie rozwiązań. Podobnie sprawa wygląda w przypadku urządzeń wytwarzających sprężone powietrze. Sprężarki stosowane do wydmuchiwania form powinny emitować powietrze o dużej czystości. Musi być ono wolne od zanieczyszczeń. W związku z tym warto zdecydować się na rozwiązanie w postaci sprężarek bezolejowych, które wyeliminują ryzyko zanieczyszczenia olejem.

Można zapobiec temu także w przypadku stosowania sprężarek olejowych, jednak muszą one posiadać system filtrów wychwytujący wszystkie zanieczyszczenia. Inne sprężarki stosowane w przemyśle szklanym powinny mieć odpowiednie parametry techniczne, by mogły wytwarzać powietrze o odpowiednich właściwościach, np. powietrze do chłodzenia o niższej temperaturze. W przemyśle szklanym oczywiście będą stosowane także tradycyjne kompresory o różnej wydajności do zasilania układów pneumatycznych.

sprezarki-srubowe-bezolejowe

Zastosowanie sprężarek w przemyśle drzewnym

Podobnie jak w przypadku innych gałęzi przemysłu, obróbka drewna także wiąże się z koniecznością zasilania układów pneumatycznych sprężonym powietrzem. W przemyśle drzewnym są one stosowane w maszynach do obróbki drewna, cięcia, polerowania itp. Oczywiście jest to obróbka prowadzona na ogromną skalę, dlatego zasilane w ten sposób układy muszą być wydajne i niezawodne. Sprężarki stosowane są także na kolejnych etapach obróbki drewna. Urządzenia te stosuje się w maszynach służących do malowania oraz lakierowania drewna. W przypadku branży drzewnej trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Mianowice podczas obróbki produkowana jest ogromna ilość pyłu. W związku z tym sprężarki mogą być stosowane także w filtrach powietrza, wentylacji oraz maszynach mających na celu odpylanie pomieszczeń.

c9_mniejszy

Jak wybrać sprężarki do przemysłu drzewnego?

Sprężarki do przemysłu drzewnego to najczęściej sprężarki śrubowe. Jednak decydując się na jakikolwiek rodzaj sprężarek, nie wolno zapominać o przygotowaniu ich do pracy w danych warunkach. W przypadku przemysłu drzewnego muszą mieć one odpowiednie filtry oraz osłony. Zapobiega to przedostawaniu się pyłu drzewnego do wnętrza maszyn, co może powodować uszkodzenia. Warto zadbać o to już od początku stosowania sprężarki, gdyż wydłuży to jej żywotność. Kolejną bardzo istotną kwestią jest zadbanie o odpowiednią wentylację i odprowadzanie pyłu w całym pomieszczeniu. Tylko wtedy możliwa jest osiągnięcie bezpiecznego środowiska pracy dla ludzi, ale także odpowiednich warunków dla sprężarek. Nie można o tym zapominać bez względu na to, jaką sprężarkę się stosuje.

s4

Zastosowanie sprężarek w przemyśle tworzyw sztucznych

Jak już wspomniano, sprężarki stosowane są także w przemyśle tworzyw sztucznych. Bez wątpienia jest to jedna z branż, gdzie sprężarki będą mieć najszersze zastosowanie. Z całą pewnością używa się ich w układach pneumatycznych, które zasilają maszyny. Pozwala to na cięcie tworzyw sztucznych, transport komponentów, odpowiednie formowanie produktów i inne czynności związane z produkcją tworzyw sztucznych. Podobnie jak w przypadku przemysłu drzewnego i motoryzacyjnego, sprężarki stosuje się w urządzeniach służących do natryskowego malowania powierzchni tworzyw sztucznych. Opakowania z tworzyw sztucznych mogą być także rozdmuchiwane za pomocą sprężonego powietrza. Sprężone powietrze ma także ogromne znaczenie podczas czyszczenia, suszenia i chłodzenia różnych materiałów.

membramowa

Jak wybrać sprężarki do przemysłu tworzyw sztucznych?

Przemysł tworzyw sztucznych jest tak zróżnicowaną branżą, że rad na temat wyboru odpowiednich sprężarek nie da się zawrzeć w kilku zdaniach. Najlepiej decydować się na wybór sprężarki zgodnie z zadaniem, jakie ma ona pełnić:

  • rozdmuchiwanie opakowań – sprężarka emitować powietrze o wysokiej czystości, wolne od wszelkich zanieczyszczeń,
  • napędzanie układów pneumatycznych – w tej roli najlepiej sprawdzą się oczywiście popularne kompresory,
  • malowanie elementów tworzyw sztucznych – sprężarki stosowane w urządzeniach do malowania natryskowego,
  • chłodzenie za pomocą powietrza – sprężarki umożliwiające uzyskanie powietrza o określonych właściwościach i temperaturze.

1

Podsumowanie

Zastosowanie sprężarek może znacznie różnić się w zależności od branży, w jakiej są stosowane. W związku z tym inne będą także rodzaje i parametry sprężarek. Kluczem do dobrego wyboru jest określenie swoich wymagań co do sprężarki oraz wybór opcji, która najlepiej sprawdzi się w danej roli.

 

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0