Mała czy duża sprężarka - co wybrać?

Na rynku dostępne są zróżnicowane rozmiary sprężarek. Wielkość sprzętu przekłada się przede wszystkim na wydajność pracy urządzenia, ale także rodzaj jego zastosowania. W niniejszym wpisie opowiemy o tym, czym najlepiej kierować się podczas wyboru optymalnej sprężarki w kontekście konkretnego jej przeznaczenia.

Duża czy mała sprężarka powietrza – którą najlepiej wybrać?

Istnieje wiele zasad, którymi warto kierować się w kontekście wyboru właściwej sprężarki. Podstawowym kryterium w tym aspekcie jest natomiast wielkość zapotrzebowania na sprężone powietrze danego zakładu i jego działań produkcyjnych. Zapotrzebowanie to można obliczyć poprzez dwa następujące sposoby:

  • Całościowy pomiar zużywanego powietrza sprężonego przez układ – przepływ powietrza sprężonego oblicza się na podstawie określonej jednostki czasowej (min). Narzędziem do tego wykorzystywanym jest przepływomierz. Ta metoda najlepiej sprawdza się natomiast w przypadku większych zakładów produkcyjnych. Jest nieco droższa, ale umożliwi oszczędność czasu względem osobnych pomiarów wszystkich komponentów danego układu.
  • Pomiar zużywanego powietrza poszczególnych komponentów układu pneumatycznego – jeśli układ pneumatyczny składa się z kilku do kilkunastu komponentów wykorzystujących powietrze sprężone, to dogodnym sposobem na pomiar w tym przypadku jest zliczenie poboru wszystkich urządzeń z osobna, z zachowaniem jednoczesności ich pracy.

Jak dobrać sprężarkę na podstawie zapotrzebowania na powietrze sprężone?

Na podstawie uzyskanych wyników należy dobrać sprężarkę, której siła będzie nieznacznie większa od planowanego zapotrzebowania. Co więcej, podczas wyboru danego modelu urządzenia warto uwzględnić i przeanalizować kwestię ewentualnego rozrostu danego układu pneumatycznego. Potrzeba wymiany jednego komponentu w wyniku zmiany planów produkcyjnych może okazać się dużo bardziej kosztowna w porównaniu do zakupu niewiele większej sprężarki na samym początku.

Warto pamiętać, że z czasem eksploatacji urządzeń ich szczelność i poziom ciśnienia zmienia się z tendencją spadkową. Ten fakt również warunkuje zasadność wyboru nieco większego urządzenia względem planowanego zastosowania. Umożliwi to bowiem utrzymanie ciśnienia powietrza w układzie na stałym i koniecznym poziomie przez znacznie dłuższy czas.

Mała sprężarka powietrza – miejsca zastosowania

Urządzenie, jakim jest sprężarka nazywana potocznie kompresorem, ma znacznie większe zastosowanie, niż te wchodzące w zakres procesów produkcyjnych. Do najpopularniejszych miejsc, w których wykorzystywane są mniejsze modele sprężarek, należą między innymi:

  • wszelkie warsztaty naprawcze,
  • warsztaty samochodowe,
  • stacje paliw,
  • gabinety stomatologiczne,
  • zakłady stolarskie,
  • warsztaty, w których wykonuje się malowanie natryskowe,
  • dom prywatny.

Małe sprężarki śrubowe – zastosowanie

Mniejsze sprężarki śrubowe olejowe oraz bezolejowe wykorzystywane są najczęściej w celach warsztatowych i domowych. Wybieranymi modelami w tego typu zastosowaniach są zazwyczaj tłokowe sprężarki jednostopniowe. To urządzenia charakteryzujące się z reguły pełną mobilnością, zespolonymi zbiornikami i niewielkimi gabarytami. Nie brakuje ich w żadnym gospodarstwie domowym. Do przykładowego zastosowania małych sprężarek śrubowych należy między innymi:

  • pompowanie piłek, kół, dmuchanych materacy lub akcesoriów basenowych,
  • zasilanie narzędzi takich jak wiertarki, szlifierki lub gwoździarki,
  • oczyszczanie elementów konstrukcyjnych lub sprzętów, charakteryzujących się trudno dostępnymi miejscami, jak np. kosiarka,
  • malowanie ścian, ogrodzeń lub innych elementów posesji, przy czym w tym przypadku możliwe jest zachowanie wyjątkowej precyzji i równomiernego rozprowadzania farby,
  • malowanie natryskowe wykorzystywane jest także w przypadku malowania karoserii natryskowych,
  • piaskowanie materiałów o powierzchni pokrytej korozją.

Sprężarka śrubowa olejowa

Czym kierować się przy wyborze sprężarki?

  • Wydajność sprężarki – jest to podstawowe kryterium, którym należy się kierować podczas wyboru optymalnego modelu urządzenia. Wydajność sprężarki określa przede wszystkim poprzez zapotrzebowanie elementów układu pneumatycznego na sprężone powietrze. Jej wartość powinna być zawsze nieco większa względem planowanego zastosowania, co już omówiliśmy szerzej w niniejszym artykule.
  • Pojemność zbiornika – duża pojemność zbiornika umożliwia magazynowanie wcześniej wygenerowanego sprężonego powietrza przez urządzenie i może usprawnić pracę i wykorzystanie sprężarki poprzez stałe oraz równomierne dostarczanie powietrza. Pojemność zbiornika może być natomiast różna u poszczególnych modeli sprężarek równych sobie gabarytowo. Decydując się na konkretną wielkość sprężarki, należy uwzględnić jej konieczny poziom mobilności względem planowanego zastosowania.
  • Czystością powietrza sprężonego – niektóre działania produkcyjne, warsztatowe lub domowe wymagają wyjątkowej czystości powietrza sprężonego. Idealnym tego przykładem jest kompresor wykorzystywany w gabinecie stomatologicznym. Obecność cząsteczek oleju w powietrzu w nim wykorzystywanym mógłby narazić życie lub zdrowie pacjentów. Podobna zależność występuje także w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Dlatego niektóre zastosowania determinują możliwość użycia jedynie sprężarek śrubowych bezolejowych.
  • Ciśnienie robocze sprężarki – ten aspekt powinien być kompatybilny z maszynami zasilanymi sprężonym powietrzem sprężarki. Niepoprawnie dobrane ciśnienie robocze może zaważyć na marnowaniu materiału roboczego albo na znacznym spowolnieniu produkcji.
  • Tryb pracy sprężarki – tryb pracy sprężarki odnosi się do jej ciągłości i czasu potrzebnego do jego odpoczynku. Dla profesjonalnego zastosowania sprężarki niezbędna jest jej praca ciągła.

Sprężarka śrubowa bezolejowa

Pneumatik S.A. – autoryzowany przedstawiciel BOGE, Hankison oraz Deltech

Wybór odpowiedniego modelu sprężarki może warunkować pomyślność funkcjonowania firmy, jej dalszy rozwój i wszelkie jej przychody finansowe. Zdajemy sobie sprawę, że dobór urządzenia, jakim jest sprężarka, może okazać się nieco problematyczna dla osoby pozbawionej specjalistycznej wiedzy w tym zakresie. Klientom Pneumatik S.A. pragniemy oferować natomiast nie tylko najwyższej jakości produkty na rynku, ale także poczucie bezpieczeństwa i zaufanie, że konkretne rozwiązanie okaże się optymalne dla danego zastosowania.

Naszym celem jest bowiem budowanie długofalowych relacji z klientami, co potwierdzają dotychczas zrealizowane projekty i pełna satysfakcja usługobiorców. Jeśli masz wątpliwości względem wyboru właściwej sprężarki lub zaprojektowania konkretnego układu pneumatycznego, zadzwoń.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Jakie są średnie pojemności małych sprężarek?

Pojemność mniejszej wielkości sprężarki zazwyczaj zawiera się w granicach 10-20 l. Jest to typ urządzenia wykorzystywany w zastosowaniach domowych lub warsztatowych. Za dużej wielkości sprężarkę uznaje się natomiast pojemność równą około 50 l.

2. Mała vs duża sprężarka – która lepsza?

Zazwyczaj lepszym wyborem okazuje się być nieco większa sprężarka względem konkretnego zastosowania. Nie mniej jednak wybór zbyt dużej sprężarki może generować zbędne koszty, których warto unikać.

3. Jakiej pojemności sprężarka najlepiej sprawdza się w zastosowaniach domowych?

Dla zastosowania domowego lub warsztatowego pojemność sprężarki nie powinna być większa niż 50 l. Zazwyczaj wybierane są w tym przypadku nieco mniejsze modele zbiorników.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0