Kompresory śrubowe mają zastosowanie w wielu dziedzinach oraz branżach. Wykazują się wysoką uniwersalnością, co przekłada się na szerokie zastosowanie w przemyśle. Często jednak wiąże się to w praktyce z niepoprawnym stosowaniem kompresorów i niewłaściwym sterowaniem ich pracą. Oto informacje o ich prawidłowym używaniu, a także budowie i zastosowaniu w branży przemysłowej.

Kompresory śrubowe, czyli sprężarki śrubowe – budowa i przeznaczenie

Kompresory to praktyczne urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania. Wiąże się to z możliwością osiągania wysokich jakościowo i ekonomicznie działań w przedsiębiorstwach. Kompresory przeznaczone są do zmniejszania objętości gazu w miejscach pracy. Stosuje się je powszechnie. Są łatwe w użyciu i można ich używać w wielu miejscach bez obaw o zakłócenia w czasie pracy. W zakładach przemysłowych kompresory powietrza znajdują się w bezpośrednim otoczeniu miejsca pracy i pracowników bez ryzyka zakłóceń w ciągłości produkcji i bez narażania osób oraz sprzętów. Nie powodują niebezpieczeństw podczas pracy.

Każda sprężarka śrubowa posiada filtr, który zasysa gaz oraz miejsce, gdzie zostaje on wydmuchiwany w formie sprężonej. Wewnątrz znajduje się również dodatkowy filtr i zbiorniki, w których jest zbierany i filtrowany olej. Jest on niezbędny do pracy wszystkich kompresorów olejowych.

Kompresory w przemyśle

Kompresory od lat mają szerokie zastosowanie w przemyśle i obecnie w wielu sytuacjach trudno wyobrazić sobie pracę bez nich. Zdarza się jednak, że wybór właściwego rodzaju sprzętu jest dość trudny, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompresorów. Poszczególne z nich mają swoje wady i zalety, różną specyfikę działania i cechy.

Obecnie najbardziej popularne są kompresory tłokowe oraz śrubowe. Jeśli chodzi o kompresory śrubowe, jest to obecnie jeden z najchętniej kupowanych produktów. Wynika to z właściwości i parametrów technicznych, co powoduje, że tego typu urządzenia posiadają szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Ich ewentualne serwisy i naprawy nie są problemowe i na ogół bardzo szybkie, co również przemawia za wyborem akurat takiego typu kompresorów. Dodatkowym atutem są też:

  • niskie koszty eksploatacji,
  • łatwy dostęp do części w przypadku konieczności naprawy.

Dla porównania kompresory tłokowe są najstarszymi rodzajami i też mają swoje zalety. Zalicza się do nich:

  • popularność i szerokie zastosowanie,
  • łatwe do wymiany części,
  • łatwość w obsłudze,
  • łatwość w zachowaniu właściwego stanu technicznego i w konserwacji.

Sprężarka-śrubowa-BOGE-S

Główne rodzaje kompresorów

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów kompresorów z przeznaczeniem przemysłowym. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • kompresory wyporowe,
  • pojemność zbiornika,
  • kompresory przepływowe.

Pierwszy z rodzajów kompresorów pracuje poprzez zwiększanie objętości ciśnienia poprzez zasysanie i tłoczenie gazu. Dostępne sprężarki to m.in. sprężarki tłokowe, membranowe, spiralne i śrubowe. Z kolei kompresory przepływowe opierają swoją pracę na przepływie powietrza przez wirnik, który je spręża. Są one dostępne w formie: promieniowych, osiowych, wirowych i diagonalnych. Mają powszechne zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Najczęściej są one umieszczane na stacjach benzynowych, gdzie używa się ich do pompowania opon. Jest to proste i nieskomplikowane w codziennym użyciu, ponieważ wystarczy założyć wąż maszyny z blokadą na wentyl opony, a następnie zwolnić blokadę. Można spotkać kompresory mechaniczne lub elektryczne, co wiąże się z faktem, że powietrze pompowane jest ręcznie lub automatycznie.

Kompresory mają zastosowanie również w rożnego rodzaju firmach. Tam ich działanie odbywa się przy zastosowaniu zasilania osprzętu pneumatycznego (Np. w firmach lakierniczych).

Z uwagi na dużą ilość zapytań klientów dziś omówimy kwestie kompresorów śrubowych , które mają zastosowanie w zakładach przemysłowych. Wykorzystuje się je do tworzenia sprężonego powietrza, którym są zasilane maszyny oraz inne urządzenia w miejscach pracy. W sposób ciągły zapewniają one powietrze, które posiada odpowiednie parametry i ciśnienie. Dobre jakościowo maszyny tego typu posiadają szereg atutów, w tym:

  • wysoką jakość wykonania w przypadku kompresorów od wiodących producentów,
  • wysoką jakość poszczególnych elementów kompresora oraz podzespołów,
  • dobrą trwałość,
  • energooszczędne bloki śrubowe,
  • dobry jakościowo system sterowania.

boge_mniejszy

 

Tego typu kompresory mają szerokie zastosowanie w codziennej pracy w zakładach przemysłowych. Używa się ich:

  • podczas lakierowania natryskowego i proszkowego;
  • w trakcie mieszania różnych materiałów;
  • podczas obróbki, piaskowania oraz śrutowania;
  • w trakcie spawania tworzyw sztucznych;
  • przy zasilaniu narzędzi oraz siłowników;
  • w trakcie procesów pakowania;
  • podczas procesów transportowych i w czasie ładowania towaru;
  • przy wypełnianiu zbiorników gazami technicznymi;
  • przy sprężaniu gazu naturalnego przed turbinami gazowymi;
  • podczas sprężania gazu koksowniczego;
  • w przemyśle petrochemicznym i wydobywczym;
  • przy sprężaniu gazów procesowych w branży hutniczej;
  • podczas zasilania rurociągów w odwiertach gazowych i naftowych

Te cechy, jak i inne powodują, że kompresory śrubowe są powszechnie stosowane w zakładach przemysłowych. Praca z ich wykorzystaniem jest efektywna i łatwa, i daje dobre parametry efektywnościowe ciśnienia. Co istotne, kompresory nie mają pulsacji, a ponadto można z nich korzystać przez długi okres, co również przekłada się na fakt ich popularności.

Utrudnienia związane z zastosowaniem kompresorów przemysłowych

Praca kompresorów bazuje na zastosowaniu powietrza. Dlatego istotne jest sprawdzanie, czy do środka nie dostała się woda i nie ma wilgoci. Może to bowiem powodować uszkodzenia kompresora. Aby przeciwdziałać tego typu uszkodzeniom, używa się osuszaczy powietrza, które zamrażają wodę, a następnie zostaje ona wytrącona.

Innym możliwym utrudnieniem związanym z kompresorami przemysłowymi jest przedostający się z wodą olej. Tego typu kondensaty należy usuwać, do czego używa się spustów.

Budowa kompresora przemysłowego we własnym warsztacie

Kompresory do zastosowania przemysłowego zbudowane są z poszczególnych elementów: sprężarka, silnik elektryczny, zbiornik powietrza, koła oraz części osprzętu. Tego typu elementy są powszechne dostępne w komisach oraz na aukcjach. Warto tu zwrócić uwagę na jakość produktów. Aby części były wysokiej jakości i służyły przez dłuższy czas, należy je zakupić u danego producenta. Decydując się na części zamienne, warto wybrać oryginalne, odpowiednie do danej sprężarki. Dzięki temu sprzęt będzie przynosił oczekiwane zyski.

Ważne jest to, aby sprężarka była serwisowana zgodnie z zaleceniami producenta. Unikniemy większych awarii i zbędnych kosztów.

Wybierając kompresor do celów przemysłowych, duże znaczenie ma napięcie, jakie posiadamy w swoim warsztacie. Warto to sprawdzić również z uwagi na zabezpieczenia przeciążeniowe. To jedna z głównych kwestii, mająca znaczenie wówczas, gdy określamy jaki silnik będzie pasował do kompresora — jedno czy trójfazowy. W zakładach pracy istotne znaczenie ma również to, jaki przydział mocy energii elektrycznej posiada. Określa to umowa. Kwestia ta także ma wpływ na wybór właściwej mocy silnika. Na ogół warsztaty i zakłady przemysłowe mają moc do 7,5 kW, jednak można je zwiększyć, co jednak wiąże się z koniecznością uiszczenia opłat.

Istotne znaczenie ma też taka kwestia jak wybór silnika, co bezpośrednio wpływa na dobór sprężarki o właściwej dla przedsiębiorstwa mocy. Na etapie zakupu kompresora konieczne jest określenie, jakie urządzenia będą korzystać ze sprężonego powietrza i w oparciu o tę kwestię dobiera się najlepszą wydajność sprężarki i wielkość silnika, który ją napędza. Inne elementy są wybierane zgodnie z mocną użytego silnika (mowa tu m.in. o zabezpieczenia termicznych w wyłączniku ciśnienia, przekrojach przewodów łączących itd.).

Niepoprawne sterowanie pracą kompresora

Podczas niewłaściwego używania kompresora mogą mieć miejsce problemy z jego pracą. Tak dzieje się m.in. kiedy obserwuje się dobijanie powietrza i niewyłączanie się samego kompresora. Wiele osób obserwuje wówczas, że kompresor na chwilę wyłącza się i powietrze znika, ale za chwilę znów się włącza i sytuacja stale się powtarza. Tego typu problem może wynikać z niesprawnego zaworu zwrotnego przy zbiorniku. Ponadto w takiej sytuacji warto sprawdzić, czy wyłącznik ciśnieniowy jest dobrze ustawiony.

Co istotne, podczas sprawnego sterowania pracą kompresora zawór znajdujący się przy wyłączniku ciśnieniowym wypuszcza powietrze (co odbywa się po wyłączeniu silnika) na odcinku od zaworu zwrotnego do głowicy sprężarki (stanowiącej objętość rur i przestrzeni w głowicy). Prawidłowo czynność ta powinna trwać bardzo krótko. Jednak w sytuacji, kiedy zawór zwrotny nie jest szczelny, obserwuje się jak powietrze ze zbiornika zostaje wypuszczane przez długi czas poprzez zawór przy włączniku. Ponadto w efekcie uszkodzenia tego zaworu i pracy sprężarki dochodzi do wypuszczenia części powietrza do atmosfery, co powoduje, że praca sprężarki znacznie się wydłuża. Podobną sytuację obserwuje się podczas nieszczelności w połączeniach i zużytych zaworach w sprężarce.

Niepoprawne sterowanie pracą kompresora obserwuje się także wówczas kiedy wyłącznik ciśnieniowy posiada wysokie ciśnienie włączenia.

Kompresory przemysłowe mają powszechne zastosowanie i są niezwykle użyteczne. Ważne jednak by wiedzieć, jak na co dzień dbać o ich właściwy stan techniczny i jakich błędów unikać podczas korzystania z nich. Pamiętanie o ich odpowiedniej i rozsądnej ochronie oraz pielęgnacji pozwala zachować nienaganny stan na wiele lat. Dotyczy to takich kwestii jak różnego rodzaju niepoprawne sterowanie pracą kompresora, co może mieć wpływ na jego działanie. Po zakupie zawsze warto dbać o ich stan, a w razie pytań i obaw korzystać z pomocy serwisu. Na rynku można znaleźć wiele kompresorów, natomiast warto postawić na produkt wysokiej jakości i zakupić go u dobrego producenta.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1