od czego zależy jakość sprężonego powietrza

Wraz z rozwojem branży przemysłowej, przedsiębiorcy nastawieni są na udoskonalanie swoich produktów. Jest to kluczowe aby sprostać coraz to większym wymaganiom stawianym przez odbiorców, do których trafi efekt końcowy linii produkcyjnej. Każda fabryka uzależniona jest od zasilanych energią sprężonego powietrza maszyn. Dostarczenie wysokiej jakości produktów, które nie posiadają żadnej skazy, w niektórych branżach wymaga najwyżej jakości powietrza bez zanieczyszczeń. Od czego więc zależy jakość dostarczanego powietrza i jak ją poprawić?

Z dotychczasowych artykułów na naszym blogu dowiedziałeś się, że sprężone powietrze jest cennym źródłem energii. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się, od czego zależy jakość sprężonego powietrza.

Dlaczego jakość sprężonego powietrza jest tak ważna?

Skompresowane powietrze może posiadać mnóstwo zanieczyszczeń. Jest to spowodowane przede wszystkim koncentracją się wszelkich niepożądanych substancji w małej przestrzeni, wraz z działaniem mechanizmu sprężania. Pobierane powietrze z otoczenia może posiadać niechciane cząstki takie jak:

  • pył,
  • kurz,
  • wilgoć (cząsteczki wody),
  • olej (opary, aerozol, cząstki stałe),
  • związki chemiczne.

Przedostawanie się tego typu substancji do wydmuchiwanego przez sprężarkę powietrza może być zagrożeniem nie tylko dla docelowego produktu, ale też pozostałych urządzeń na linii produkcyjnej i przede wszystkim dla pracowników. Tak jak dla powietrza w normalnych warunkach, ilość zanieczyszczeń nie jest groźna, tak skondensowane w niewielkiej przestrzeni powietrze o wysokim ciśnieniu może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Szczególnie w przypadku cząsteczek oleju.

Jak zwiększyć jakość sprężonego powietrza?

Rozwój w zakresie technologii sprężonego powietrza sprawił, że na rynku pojawiło się mnóstwo rozwiązań dedykowanych poprawie jakości czynnika roboczego. Do dyspozycji mamy specjalne filtry, osuszacze, układy chłodzenia oraz separatory oleju. Dopasowanie konkretnych podzespołów do urządzeń może rozwiązać problem niskiej jakości powietrza, które stanowi zagrożenie dla produkcji.

Kwestie jakiej jakości powietrze powinna osiągać sprężarka w danej sytuacji zostały ustalone przez obowiązujące normy ISO 8673-1 (1 odpowiada za klasę pierwszą. Wyróżniamy klasy 1-6.). Są to reguły oparte na dopuszczalnej zawartości cząstek stałych, wody lub oleju w sprężonym powietrzu. Warto więc zapoznać się z przyjętymi normami, aby mieć pewność, że dana hala produkcyjna je spełnia. Jest to bardzo ważny element, ze względu na ryzyko jakie niesie za sobą dostarczanie mocno zanieczyszczonego czynnika roboczego dla wytwarzanego produktu oraz osób pracujących przy danej linii produkcyjnej.

Oceń ten post!

0 / 5. Liczba głosów: 0