sprężarka tłokowa czy śrubowa

Wybierając sprężarkę, bardzo często stoimy przed dylematem, w jaką zainwestować. Zanim dokonamy wyboru – sprężarka tłokowa czy śrubowa, a następnie zdecydujemy się na wybór konkretnej marki i modelu, warto postawić sobie pytanie, do czego ma nam służyć sprzęt. W przypadku rozwiązań domowych lub sporadycznych inwestycja w sprężarkę o zaawansowanych parametrach może być całkowicie bezzasadna. Natomiast w zakładzie pracy, inwestycja w sprężarkę o słabszych właściwościach sprawi zawód.

We wcześniejszym artykule na naszym blogu omawialiśmy już różnice między sprężarką a kompresorem. Dziś odpowiadamy na pytanie, czym rożni się sprężarka tłokowa od śrubowej.

Wybór między sprężarką tłokową i śrubową to przede wszystkim kwestia eksploatacji oraz oczekiwań, które naszym zdaniem ma spełniać zakupiony sprzęt. Każda sprężarka ma ograniczenia, w zależności od każdorazowej eksploatacji. Należy sugerować się czynnikami, które będą dotyczyły codziennej pracy. Co ma zasilać? Jakiej oczekujemy wydajności? Czy będzie wykorzystywana przez cały czas, czy sporadycznie? I wreszcie ilość miejsca, jaką dysponujemy przestrzenią, która pozwoli na ulokowanie sprężarki? Taka selekcja pozwoli na dobranie sprężarek, które będą dopasowane do indywidualnych potrzeb. Wymienione w dzisiejszym artykule sprężarki można podzielić na dwie główne kategorie.

Sprężarka bezolejowa

Jeśli sprężarka ma działać na terenie zakładów z branży farmaceutycznej, chemicznej, elektronicznej i spożywczej itd. to najlepszym wyborem będzie sprężarka bezolejowa, która zapewnia najwyższy standard powietrza, pozbawionego zanieczyszczeń olejowych. Dodatkowo by zapewnić najlepszej jakości sprzężone powietrze, warto stosować filtry i osuszacze, które nie tylko poprawiają jakość, ale przede wszystkim chronią sprzęt przed nadmiernym zużyciem.

Sprężarka śrubowa

Sprężarki tłokowe cechują się znacznie mniejszą wydajnością, dlatego nie sprostają niektórym zadaniom. Szczególnie jeśli stosujemy sprzęt w trybie pracy ciągłej, to inwestycja w sprężarkę śrubową będzie satysfakcjonująca. Ponadto sprężarki tłokowe generują zdecydowanie więcej hałasu podczas pracy, tak więc używanie jej przez większość dnia byłaby dla pracowników wyczerpująca. Zdecydowaną zaletą sprężarki śrubowej jest jej żywotność, mimo wyższej ceny, warto inwestować w lepszy sprzęt.

Oceń ten post!

3.6 / 5. Liczba głosów: 9