W jaki sposób regulujemy wydajność sprężarek?

Sprężone powietrze to jedno z najczęściej wykorzystywanych mediów w różnych sektorach przemysłowych. Jego możliwości wykorzystuje się w bardzo szerokim zakresie. Służy, jako element zasilający czy napędzający. Jest jednocześnie rozwiązaniem, które zapewnia z jednej strony wysoką jakość pracy, a z drugiej zaś bezpieczeństwo. Jego potencjał w połączeniu z nowoczesnymi technologiami umożliwia zastosowanie go nawet w procesie sprzecznych dziedzin. W każdym razie sprężone powietrze wykorzystuje się praktycznie wszędzie. Do tego celu potrzebne są jednak odpowiednie urządzenia – sprężarki.

Praca ze sprężarką wymaga optymalizacji i dopasowania do indywidualnych potrzeb. Czy regulowanie wydajności sprężarek jest możliwe?

W małych warsztatach niepotrzebne są skomplikowane systemy pneumatyczne, a dobrej jakości sprężarka śrubowa, której wydajność sprosta codziennym obowiązkom. Takie urządzenia wiążą się jednocześnie z niemałym wydatkiem, dlatego bez sensu jest inwestować w sprzęt, który nie będzie w pełni wykorzystywany. W artykule przygotowaliśmy kilka możliwości, które pozwolą na regulacje wydajności sprężarek. Warto wdrożyć zasady już dziś lub zaplanować niewielką przebudowę systemu pneumatycznego, celem przystosowania go do własnych potrzeb.

Wydajność można regulować na kilka sposobów w celu osiągnięcia niższych kosztów energii elektrycznej, niezawodności systemu sprężonego powietrza oraz wyższej wydajności urządzenia. Odpowiednie wdrożenie poszczególnych działań w instalacji pomoże w uzyskaniu satysfakcjonujących rezultatów. Wspomniane działania to na przykład regulacja sprężarki wyporowej za pomocą upustów ciśnienia, przewodu obejściowego, przepustnicy na wlocie powietrza, upustu powietrza i przepustnicy na wlocie powietrza, funkcji start/stop, zmiany prędkości obrotowej.

Przykładowo wydajność sprężarki śrubowej można regulować poprzez zmianę położenia portu wylotowego w obudowie wzdłużnie. Chodzi tu o zmianę w kierunku do wlotu. Metoda jest skuteczna, choć z drugiej strony wymaga dużej ilości energii, a poza tym jest dość rzadko stosowana.

Z uwagi na to, że nie każdy jest w stanie zająć się tym osobiście, oferujemy profesjonalne usługi wdrażania tych rozwiązań. Mamy w tym zakresie obszerne doświadczenie, a sprężarki są dla nas urządzeniami, które znamy jak nikt inny.

W artykule kolejno przyjrzymy się:

  • Planowaniu inwestycji w system sprężonego powietrza.
  • Obliczaniu wartości wymaganego ciśnienia dla sprężonego powietrza.
  • Planowaniu przestrzeni systemu sprężonego powietrza.
  • Dopasowaniu odpowiedniego orurowania.
  • Monitorowaniu systemu sprężonego powietrza.

E0

Etap I. Dopasowanie do indywidualnych potrzeb sieci sprężonego powietrza

Sprężarka powietrza powinna być dopasowana do konkretnych potrzeb. Jak już niejednokrotnie sygnalizowaliśmy na naszym blogu system pneumatyczny o niewłaściwym dopasowaniu będzie generował spore straty, co nie jest korzystnym wyjściem dla żadnego przedsiębiorcy. Przed inwestycją należy wykonać dokładną analizę finansową, dzięki czemu koszty utrzymania inwestycji nie przerosną naszych oczekiwań, a przy okazji podejmiemy również decyzję dotyczącą szczegółowego wyposażenia w komponenty uzupełniające takie jak osuszacz, separatory i inne sprzęty pomagające poprawić jakość sprężonego powietrza.

Tym sposobem uzyskane urządzenie będzie w pełni wykorzystywane w zakresie określonych prac. Stanie się sprzętem w stu procentach spełniającym oczekiwania użytkownika, a to automatycznie da mu poczucie tego, iż dobrze zainwestował swoje środki.

Dobry plan powinien zawierać:

  • koszty zakupu
  • maksymalne i minimalne koszty utrzymania sprzętu
  • wielkość sprężarki, która warunkuje wartości generowanego ciśnienia
  • rodzaj sprężarki i wielkość zbiornika
  • komponenty uzupełniające odpowiedzialne za dostarczenie wysokiej jakości sprężonego powietrza

membramowa

Etap II. Jak obliczyć wartość ciśnienia dla sprężonego powietrza?

Zanim zaczniemy planować zmiany w pierwszym etapie powinniśmy skupić się na określeniu wartości sprężonego powietrza. Rzeczywista wartość wymaganego ciśnienia jest istotna z punktu widzenia analizowania maksymalnych możliwości sprzętu.

Obliczenie ciśnienia wymaganego jest uzależnione od ciśnienia, które zasila urządzenia należące do instalacji pneumatycznej. Proces ten bierze pod uwagę również straty ciśnienia w wyniku połączenia z siecią, dedykowanego orurowania oraz różnicy następującej w wyniku przełączania się kompresora. Wszystkie te zależności prowadzą do ustalenia meritum sprawy.

Pamiętaj! Wskazane wartości pomogą ci w obliczeniu wymaganego ciśnienia.

  • obliczenie minimalnego ciśnienia urządzeń
  • ustalenie różnicy między minimalnym ciśnieniem roboczym na odbiorach a maksymalnym, które jest wytwarzane przez sprężone powietrze (różnica nie powinna przekraczać 1 bar).
  • zbyt duża różnica wymaga ponownej analizy instalacji sprężonego powietrza

O tym, jak zwiększyć ciśnienie w kompresorze, dowiesz się z naszego wcześniejszego artykułu blogowego – https://www.pneumatik.pl/jak-zwiekszyc-cisnienie-w-kompresorze/. Chcielibyśmy jedynie dodać, że zbyt niskie ciśnienie generuje niezbyt zadowalającą efektywność, a urządzenie właściwie w ogóle nie spełnia swojej powinności.

sprężarka powietrza

Etap III. Przestrzeń przeznaczona na system sprężonego powietrza

System sprężonego powietrza to zespół urządzeń, które służą do wytwarzania, uzdatniania, a także dystrybucji i magazynowania sprężonego powietrza. Na system ten składają się również urządzenia odbiorniki sprężonego powietrza.

Właściwie ich umiejscowienie ma istotny wpływ na wydajność sprężarki. Z punktu widzenia optymalizacji i efektywności ważne jest, by przeznaczone miejsce było dobrze przemyślane pod względem dostępu, łączeń i odpowiedniej wentylacji, ponieważ temperatura robocza ma zasadniczy wpływ na właściwe działanie systemu sprężonego powietrza.

sprężarka-a-kompresor-e1516350553619

Etap IV. Dopasowanie odpowiednich złączeń w systemie sprężonego powietrza

Orurowanie wymaga odpowiedniego dopasowania do instalacji sprężonego powietrza. Firmy specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu pneumatyki starannie dobierają komponenty, które są odporne na zniszczenia. Jednakże materiały wykorzystane do produkcji rur to niejedyna zależność istotna podczas weryfikacji i odpowiedniego doboru sprzętu uzupełniającego system sprężonego powietrza. Z punktu widzenia wydajności priorytetem jest dopasowanie odpowiedniej średnicy rur oraz ich optymalne rozmieszczenie, by utrzymywać straty ciśnienia oscylujące na najniższym poziomie. Ważne jest unikanie złączy gwintowanych z włóknami, najlepsze są rury z połączeniami spawanymi, lub zaciskane.

tlokowe-olejowe

Etap V. System kontroli jakości sprężonego powietrza

Nie oszukujmy się straty ciśnienia w procesie eksploatacji będą się zdarzać i jest to nieuchronne, jednakże dobrze zaplanowana kontrola pozwoli uniknąć istotnych zmian, które mają bezpośredni wypływ na efektywność i finanse. Nowoczesne rozwiązania Boge umożliwiają instalacje monitoringu, będącego programem komputerowym, który skanuje sieć sprężonego powietrza w poszukiwaniu błędów i uchybie.

Wszelkie niepokojące wartości zostaną odnotowane i zasygnalizowane, a ich usunięcie na tak wczesnym etapie nie spowoduje zastoju w codziennie wykonywanych obowiązkach. Z punktu widzenia kontroli systemu sprężonego powietrza istotne są również regularnie wykonywane konserwacje i serwisowanie sprzętu, co skutecznie poprawi wydajność sprężarek oraz poszczególnych podzespołów. Użytkownicy, którzy nie potrafią zająć się tym osobiście, mogą zgłosić się do serwisu, który przeprowadzi solidną kontrolę stanu urządzenia, a następnie zaplanuje i wykona poszczególne działania konserwatorskie.

Jeżeli potrzebujesz skutecznego systemu zdalnego monitorowania sprężarek, zapoznaj się z naszą ofertą. Oferujemy profesjonalne sterowniki, dzięki którym w zakresie zdalnego monitorowania można zarówno odczuwać efektywność, jak też ją widzieć. Niektóre z nich na przykład umożliwiają synchronizację do 16 podłączonych sprężarek, a następnie prezentują podstawowe parametry. Tym sposobem użytkownik może sprawdzić, czy na przykład koszty energii nie przekroczyły jego założeń punktu odniesienia. Dzięki temu rozwiązaniu można odpowiednio i natychmiastowo zareagować poprzez interfejs do serwera w sieci i to niezależnie od aktualnej lokalizacji.

Sprężarki śrubowe BOGE serii S

Podsumowując

Wskazane etapy pomogą w wyborze sprzętu, który zachowa wydajność dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Zaniechanie podstawowych czynności doprowadzi do utraty cennych wartości, które w dalszej perspektywie mają znaczący wpływ na efektywność oraz wydajność, a tym samym i finanse firmy. Regulacja wydajności sprężarek powinna odbywać się już na etapie początkowym, ponieważ w ten sposób postępujemy zgodnie z planem.

Wielu inwestorów decyduje się na zakup sprzętu „z przyszłością”. Chodzi o to, że wybierają sprężarki o parametrach mocno zawyżonych tylko dlatego, by urządzenie to ewentualnie, gdyby była taka potrzeba, mogło też służyć w przyszłości i to w szerszym zakresie. Niestety takie działanie nie generuje żadnych korzyści. Przekonują się o tym dopiero z perspektywy upływu czasu. Wówczas jest już za późno na jakiekolwiek zmiany czy odwrót dawno podjętych decyzji. Wszystkich zainteresowanych zakupem profesjonalnej sprężarki i regulacją wydajności urządzenia, zapraszamy do kontaktu. Postaramy się pomóc w podjęciu właściwych decyzji.

 

Oceń ten post!

2.3 / 5. Liczba głosów: 3