zastosowanie sprężarek śrubowych

Sprężarki w zakładach przemysłowych

Trudno wymienić wszystkie gałęzie przemysłu, w których wykorzystuje się sprężone powietrze – ich liczba jest imponująca. Sprężarki w zakładach przemysłowych grają dziś kluczową rolę, a branża pneumatyczna stale się rozwija. Przedstawiamy więc przegląd zastosowań i korzyści dla przedsiębiorstwa, które generują kompresory przemysłowe.

Kompresory przemysłowe, czyli jakie?

W niektórych gałęziach gospodarki, szczególnie w zakładach, w których występują trudne warunki, wybór odpowiedniego sprzętu jest na wagę złota. Z tego względu w większości zakładów przemysłowych, zwłaszcza tych większych, główną rolę grają sprężarki śrubowe – urządzenia do zadań specjalnych, które są najlepszym rozwiązaniem dla dużych firm.

Na drugim i trzecim miejscu plasują się natomiast sprężarki tłokowe i łopatkowe, które mają znacznie mniejsze moce przerobowe. Mówiąc jednak o kompresorze w zakładzie przemysłowym, na myśl od razu przychodzi sprężarka śrubowa.

Najważniejszym komponentem tego urządzenia jest moduł śrubowy, który służy do sprężania powietrza w trybie ciągłym – sprężarki śrubowe nie potrzebują przerw w pracy. Powietrze atmosferyczne jest zasysane z zewnątrz, przechodzi przez filtr oczyszczający, a następnie wpada między dwie obracające się śruby, gdzie zostaje skompresowane poprzez zmniejszanie wolnej przestrzeni – jego ciśnienie się zwiększa. Efektem pracy sprężarki jest nieprzerwany wysokociśnieniowy strumień sprężonego powietrza.

Kompresory śrubowe przemysłowe – co je wyróżnia?

Kompresory śrubowe stacjonarne lub mobilne są wykorzystywane na wiele sposobów. W zakładach przemysłowych sprężone powietrze służy bezpośrednio do takich procesów jak:

 • malowanie,
 • rozpylanie substancji,
 • czyszczenie,
 • chłodzenie,
 • podtrzymywanie spalania,
 • transport pneumatyczny – przemieszczanie sypkiego surowca (proszku, granulatu, pyłu) w strumieniu sprężonego powietrza.

Kompresorów używa się również do pompowania opon. Oprócz tego wysokociśnieniowy strumień powietrza wytwarzany przez sprężarki przemysłowe zasila liczne narzędzia i maszyny z napędem pneumatycznym. Siłowniki pneumatyczne są obecnie jednym z najpopularniejszych elementów wykonawczych w automatyce przemysłowej.

Dlaczego to właśnie sprężarki śrubowe należą do najczęściej stosowanych urządzeń? Wyjaśniamy:

 • Praca w trybie ciągłym

Największym atutem kompresorów śrubowych jest nieprzerwana praca przez dziesiątki tysięcy godzin. Brak przerw technologicznych to czysty zysk, więc wybór odpowiedniej sprężarki ma bezpośrednie przełożenie na obrót zakładu. Proces sprężania powietrza jest całkowicie zautomatyzowany i sterowany elektronicznie.

 • Bezpieczeństwo i komfort pracy

Przebywanie w trudnych warunkach w zakładzie, w którym jest pył, negatywnie wpływa na zdrowie pracowników. Wybierając kompresory śrubowe, przedsiębiorca zapewnia jednocześnie wydajny sprzęt w firmie oraz sterylne i bezpieczne warunki pracy dla zatrudnionych w zakładzie osób – w tym mniejszy poziom natężenia hałasu.

 • Wydajność

Kompresor przemysłowy śrubowy jest w stanie wytworzyć dużo większą ilość sprężonego powietrza niż sprężarka tłokowa w tym samym czasie. Dla dużych zakładów, gdzie każdy zastój w pracy generuje straty finansowe, najlepszym rozwiązaniem jest więc sprężarka śrubowa.

 • Żywotność

Powszechne zastosowanie kompresorów śrubowych w zakładach przemysłowych sprawia, że technologie są stale ulepszane. Nowoczesne modele od takich producentów jak BOGE czy Hankison to urządzenia z najwyższej półki. Kupno sprężarki renomowanej marki to dalekosiężna inwestycja, bo kompresory, które dystrybuujemy, są wytrzymałe i odporne na wpływ czynników zewnętrznych. Dodatkowo w Pneumatik zapewniamy profesjonalny serwis i przeglądy naszych urządzeń.

Sprężarki śrubowe – olejowe czy bezolejowe?

Sprężone powietrze w zakładach przemysłowych może być wytwarzane za pomocą sprężarek śrubowych olejowych lub bezolejowych. Sprężarki śrubowe z wtryskiem oleju są wydajniejsze, mniej awaryjne i mają dłuższą żywotność. Wynika to z funkcji oleju, który, smarując wrażliwe komponenty kompresora, zapobiega ich zatarciom.

Olej również chłodzi urządzenie, dzięki czemu może pracować nieprzerwanie na bardzo wysokich obrotach i w odpowiedniej temperaturze – wpływa to równie dobrze na jego żywotność. Odpowiednie warunki pracy kompresora są szczególnie ważne, gdy mamy w zakładzie sprężarki stacjonarne.

Oprócz tego sprężarki śrubowe olejowe można wyposażyć w duże zbiorniki. Sprężone powietrze jest w nich magazynowane, dzięki czemu mamy rezerwę, która zapobiega spadkom ciśnienia czy przestojom.

Są jednak branże, w których zastosowanie kompresorów olejowych jest niemożliwe. Mimo że sprężarki śrubowe olejowe są wyposażone w filtry do oczyszczania powietrza z cząsteczek oleju, to w niektórych procesach technologicznych trzeba to ryzyko całkowicie wyeliminować. Kompresory bezolejowe są używane np. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, papierniczym.

Sprężarki w zakładach przemysłowych – branże i zastosowania

Ze względu na liczne atuty pracy sprężarki śrubowej wybierają ją przedsiębiorcy pracujący w przemyśle:

 • maszynowym,
 • lotniczym,
 • spożywczym,
 • farmaceutycznym,
 • elektronicznym,
 • morskim,
 • papierniczym,
 • hutniczym,
 • samochodowym,
 • lotniczym,
 • petrochemicznym,
 • metalurgicznym,
 • drzewnym.

To jednak nie koniec długiej listy zastosowań sprężarek śrubowych w przemyśle. Wspomniane wyżej urządzenia z napędem pneumatycznym są wykorzystywane na szeroką skalę ze względu na nieskomplikowaną konstrukcję, której efektem jest niska awaryjność i mniejsze koszty utrzymania zakładu. Silniki pneumatycznie doskonale sprawdzają się w realizacji ruchów prostoliniowych, więc stosuje się je do obracania, dociskania, zamykania i otwierania, przesuwania itp.

Kompresory śrubowe – jak wybrać, by przyniosły oszczędności?

Oprócz bezawaryjnej pracy i długiej żywotności nowocześni przedsiębiorcy kładą również duży nacisk na szukanie oszczędności – nie tylko finansowych, lecz także energetycznych. Sprężarki śrubowe, które ograniczają zużycie energii elektrycznej, a więc zmniejszają wydatki firmy, to nowe modele o zmiennej wydajności z napędem VSD. Zmienna prędkość obrotowa pozwala na dopasowanie wydajności wytwarzania sprężonego powietrza do aktualnego zapotrzebowania zakładu przemysłowego. Wymagania zmieniają się w czasie, dlatego sprężarka śrubowa zmiennoobrotowa BOGE to najlepszy wybór dla przemysłu.

FAQ:

 • Jaką sprężarkę do zakładu przemysłowego wybrać?

Najlepszą wydajność, żywotność i warunki pracy zapewniają sprężarki śrubowe. Efektywnie i nieprzerwanie zasilają urządzenia z silnikiem pneumatycznym i dostarczają sprężone powietrze do procesów technologicznych w zakładach produkcyjnych.

 • Jaki kompresor w zakładzie przemysłowym przyniesie oszczędności?

Nowoczesny kompresor przemysłowy, który zredukuje dodatkowe koszty, to model ze zmienną prędkością obrotową. Dzięki regulacji parametrów napędu można dostosować go do aktualnego zapotrzebowania na sprężone powietrze w zakładzie przemysłowym.

 • Sprężarki bezolejowe czy olejowe – które wybrać do zakładu przemysłowego?

W branży spożywczej, farmaceutycznej, papierniczej i innych gałęziach przemysłu, gdzie czystość sprężonego powietrza to priorytet, stosuje się sprężarki bezolejowe. W innych przypadkach najefektywniejszym urządzeniem jest sprężarka śrubowa olejowa.

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 4