kompresor olejowy czy bezolejowy

Podstawowym pytaniem przy zakupie maszyny do sprężonego powietrza, czy to do własnego użytku bądź do wykorzystania w przemyśle, jest jego rodzaj. Niestety, nie da się jednoznacznie stwierdzić czy kompresor olejowy jest lepszy niż bezolejowy. W takim przypadku należy rozważyć wady i zalety oraz zastosowanie obu rozwiązań. Szczególnie istotną kwestią jest wstępne rozplanowanie, z jaką intensywnością oraz do jakich prac będzie wykorzystywana sprężarka powietrza. W tym celu omówimy kluczowe zagadnienia z tym związane, aby na koniec zdecydować, który rodzaj będzie dla nas odpowiedni.

Przed przeczytaniem tego artykułu warto zapoznać się z naszym wcześniejszym wpisem o tym, jaki kompresor wybrać do firmy.

Czym się różni ich działanie?

Różnica w działaniu obu kompresorów jest znikoma. Na podstawie nazwy urządzenia możemy wywnioskować, iż jedna ze sprężarek do pracy wykorzystuje olej, którym smarowany jest tłok. Zasada ta wynika z zastosowanego materiału przy konstrukcji tłoku. Aby uniknąć tarcia podczas wtłaczania powietrza do zbiornika przez tłok, stosuje się olej – w przypadku kompresorów olejowych.

Drugie z nich działają identycznie, z tym że zamiast stosowania oleju, korzystamy z tłoków wytworzonych ze specjalnych tworzyw, które zapewniają niski współczynnik tarcia. Największą zaletą takiego rozwiązania jest uniknięcie dostawania się oleju to zbiornika. Gdyż, w przypadku tych pierwszych dostanie się nawet śladowych ilości oleju do zbiornika może być niedopuszczalne, jeżeli chodzi o zastosowanie w np. branży dentystycznej. Natomiast w praktyce, ilość oleju która przedostaje się do zbiornika jest tak niewielka, że przy pracach remontowych nie sprawia to żadnego kłopotu.

Konserwacja i zastosowanie olejowych kompresorów

W kwestii konserwacji tego rodzaju kompresorów, najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią ilość oleju sprężarkowego. Wartym uwagi i polecanym przez fachowców rozwiązaniem jest całkowita wymiana oleju, zamiast uzupełniania ubytków. Zapewni to lepszą żywotność i wydajność urządzenia. Przed każdym użyciem i po zakończonym cyklu pracy należy zadbać o ogólną czystość kompresora. Wymiana oleju standardowo następuje po 30-50 godzinach pracy, aczkolwiek najlepiej dopytać o kwestie eksploatacyjne przy zakupie konkretnego modelu kompresora.

Ten typ kompresora, ze względu na wysoką wydajność jaką się charakteryzuje, znajduje zastosowanie przede wszystkim w warsztatach samochodowych, zakładach produkcyjnych oraz dużych firmach przemysłowych. Przeczytaj także nasz artykuł, jak wybrać  kompresor olejowy.  Zapraszamy do lektury!

Oceń ten post!

5 / 5. Liczba głosów: 1